• niedziela, 5 lipca 2020 r.

100 razy szybsze procesory i niewidzialny hamak dla kota, czyli tajemnice grafenu

 

Polscy naukowcy niedawno odkryli tanią, możliwą do przemysłowego zastosowania technikę pozyskiwania grafenu, czyli jednoatomowej warstwy atomów węgla o uporządkowanej strukturze. Wejście tej technologii do podzespołów, kombinezonów ochronnych, pojemników przyniesie prawdziwą rewolucję w naszym życiu. O tym, czym jest grafen, jakie są jego możliwe zastosowania, oraz o różnych wesołych historiach związanych z jego dość ekstrawaganckimi odkrywcami (jeden z nich dostał zarówno Nagrodę Nobla jak i Nagrodę Ignobla) opowiada Mariusz Adamski.

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. darekpiotrek
  31 grudnia 2014 at 01:18 - odpowiedz

  Ta „jednowymiarowa warstwa” to tylko pomyłka (?); bo raczej nie samobałamutne uproszczenie wynikłe z niezżycia się z matematyką. Proszę zamieszczać więcej fizyki i matematyki. Chodzi o konkretne wykłady -tak jak np Piotr Napierała to czyni w swojej profesji. Listy Einsteina do Skłodowskiej, są wzruszające ale nic nie wnoszą do młodych głów, a zakładam, że potrzeba edukacji – o czym można sobie u Was sporo poczytać – jest faktyczną potrzebą edukowania, a nie wyłącznie dziennikarską potrzebą trąbienia. Nam wszystkim wyjdzie to na dobre.

 2. Mariusz Adamski
  31 grudnia 2014 at 12:27 - odpowiedz

  Tak, definitywnie, „jednowymiarowa warstwa” to kolejne przejęzyczenie z mojej strony. Chodzi o jednoatomową warstwę. Grafen jest materiałem dwuwymiarowym (albo, jeśli chcemy być bardziej precyzyjni – quasi-dwuwymiarowym).

  Przy okazji warto skorygować inne przejęzyczenia. Nie powinno być, że grafen ma bardzo słabą przepuszczalność światła, tylko bardzo dobrą (pochłania 2.3%). Na końcu też zamiast tranzystor powiedziałem procesor. To oczywiście tranzystor był jedną z pierwszych rzeczy, do których grafen wykorzystano (o czym wspomniałem), ale do kompletnego procesora to jeszcze kawałek.

 3. Bartosz Maj
  31 grudnia 2014 at 21:51 - odpowiedz

  Witam. Pan Mariusz z profilu wygląda jak Walter White z Breaking Bad (dodatkowo w obu wypadkach mamy umysły ścisłe :)). Mam nadzieje że będzie więcej materiałów na temat nowych technologii oraz że to nie ostatni wykład pana Mariusza w telewizji racjonalista.tv

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   31 grudnia 2014 at 22:04 - odpowiedz

   Już mamy na naszej „hali montażowej” kolejne z Mariuszem, więc Pana życzenie z pewnością zostanie zrealizowane 🙂

 4. darekpietrek
  1 stycznia 2015 at 13:40 - odpowiedz

  Panie Mariuszu, tym „pochłanianiem światła” rozbudziłeś moją ciekawość. Mianowicie, zastanawia mnie: jaka jest emisyjność grafenu? Nigdy dotąd nie interesowałem się grafenem jako takim, a gdy już to nastąpiło, to okazuje się, że owszem, na temat grafenu internet głośno trąbi ale są to puste dźwięki. Być może pan wie. pozdrawiam

 5. Mariusz Adamski
  2 stycznia 2015 at 16:27 - odpowiedz

  @darekpietrek Jeśli dobrze rozumiem Pana pytanie, grafen jako taki ma zerową przerwę energetyczną, więc raczej nie spodziewałbym się tu wiele. Są jednak sposoby, żeby otworzyć w nim przerwę i zrobić z niego półprzewodnik i wtedy – laser. Przerwą można dość swobodnie manipulować, co pozwala na zmianę długości fali takiego lasera.

 6. darekpiotrek
  2 stycznia 2015 at 23:19 - odpowiedz

  pytanie dotyczy pochłaniania promieniowania cieplnego grafenu względem ciała doskonale czarnego.

 7. Mariusz Adamski
  3 stycznia 2015 at 11:56 - odpowiedz

  @darekpiotrek Grafen pochłania po równo wszystkie długości fali z zakresu widzialnego, więc to jest ciało czarne, ale do doskonałości to mu brakuje, bo pochłania bardzo mało. Nie sądzę, żeby działo się coś szczególnie ciekawego po jego podgrzaniu.

 8. darekpiotrek
  5 stycznia 2015 at 00:05 - odpowiedz

  Rozumiem, że w tym względzie grafen znacznie się różni się od grafitu

 9. 100 razy szybsze procesory i niewidzialny hamak dla kota, czyli tajemnice grafenu | Królowa Margot.Striptiz
  20 kwietnia 2015 at 15:49 - odpowiedz

  […] 100 razy szybsze procesory i niewidzialny hamak dla kota, czyli tajemnice grafenu | Racjonalista TV. […]

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *