• poniedziałek, 23 października 2017 r.

Arabska Wiosna oczami Egipcjanki. Dr Hala Kamal

 

Dr Hala Kamal jest egipską anglistką i feministką. W tym materiale w sposób fascynujący opowiada o Arabskiej Wiośnie w swoim kraju, o tym, jak doszło do przejęcia władzy przez Bractwo Muzułmańskie i jak udało się tę władzę usunąć. Perspektywa Hali Kamal, naocznego świadka i uczestniczki wydarzeń jest zupełnie inna od tej znanej z zachodnich mediów. Niektóre jej wnioski i analizy są dla nas zupełnie zaskakujące. Ten materiał jest dla nas obecnie szczególnie istotny, gdyż poszerza wiedzę o świecie arabskim, który w postaci uchodźców i imigrantów zbliżył się do Europy na nieznaną do tej pory skalę.

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. Piotr Napierała
 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  16 września 2015 at 23:10 - odpowiedz

  wypowiedzi pani Kamal pojawiła się kompletnie nieprawdziwa informacja jakoby USA wspieraly Bractwo Muzułmańskie. Jak to możliwe, że wykształcona Egipcjanka mówi coś tak niedorzecznego? Przypuszczam, że po pierwsze dlatego że nie zna się na czołgach, które jeździły po placu Tahrir, i nie potrafi rozpoznać Abramsa made in USA. Po drugie zapewne myli amerykańskie nadzieje związane z arabską wiosną ze wsparciem dla Bractwa Muzułmańskiego. Teraz USA wspiera po staremu armię – sytuacja wraca do normy…

 3. Lucyan
  18 września 2015 at 03:09 - odpowiedz

  Z tym usuwaniem ciązy w islamie do 12 tygodnia to ciekawa sprawa. Widac islam nie zabrania takich rzeczy. Ale pewnie w Egipcie o usunieciu czy nie i tak decyduje meżczyzna, wiec jest to furtka dla meżczyzn. Podobnie jak katolicy mieli te furtke przez wieki, do usuwania dzieci z „nieprawego łoża”.
  Egipcjanie widac też brną w nonsensy i muszą dochodzic do normalnosci poprzez jakies dziwaczne konstrukcje, jak ta z bezpłatną nauką do 18 roku życia, aby ograniczyc wczesne małżenstwa.
  Pani Kamal mogłaby troche wiecej powiedziec nt. aborcji w Egipcie, kto decyduje, czy kobieta czy ktos inny.

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   18 września 2015 at 15:07 - odpowiedz

   Pewnie tak. Raczej nie należy podejrzewać islamu o wspieranie jakichkolwiek praw kobiet.

 4. Snake
  20 września 2015 at 21:45 - odpowiedz

  Podziwiam Was za konsekwencję -prawie jak u JKM. Ile to ju z programów za Wami? A dźwięk nadal z dupy. Nie da się tego słuchać.

 5. Janusz
  Janusz
  23 września 2015 at 07:31 - odpowiedz

  Nie znam sytucji kobiet w Egipcie ale pracujac na jednym z uniwersytetow w USA spotkalem sie z przykrym wypadkiem kiedy profesor pochodzenia egipskiego bil fizycznie zone.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *