• czwartek, 13 sierpnia 2020 r.

Ateizm a socjalizm. Atheism and socialism

Ciągle wraca kwestia powiązania ateizmu z socjalizmem. Wielu przeciwników kojarzy jedno z drugim. Podobnie wielu lewicowców oczekuje od ateisty pozostawania po czerwonej stronie. A jak jest naprawdę? Ten materiał jest dwujęzyczny:

 

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

13 komentarzy

 1. Hubert
  19 czerwca 2018 at 09:26 - odpowiedz

  Ateizm jest niezależny od socjalizmu i socjalizm jest niezależny od ateizmu – te poglądy można powiązać, ale nie trzeba i chyba nie za bardzo należy to robić…

  Ateizm to pogląd filozoficzny stary, jak sama ludzkość, bo dotyczy spraw "wyższych", a socjalizm to idea polityczna, któa wyewoluowała dopiero w XIX w.

  I tak na przykład mamy dzisiaj do czynienia z różnymi socjalizmami: istnieje np. socjalizm chrześcijański, a zatem może być związany z konkretną religią (Gunter Grass był np. katolickim socjalistą…); wspólnoty anabaptystyczne tworzą chrześcijańskie komuny, więc można ich uznać za proto-socjalistów – sam Marx się nimi częściowo inspirował.

 2. legi0n
  19 czerwca 2018 at 10:52 - odpowiedz

  Nie zgodzę się, że trudno być socjalistą po upadku Związku Sowieckiego. Wręcz przeciwnie- jest o wiele łatwiej będąc wolnym od powiązań z antydemokratyczną i imperialistyczną polityką tego państwa.Jeśli ktokolwiek definiuje socjalizm posiłkując się przykładem funkcjonowania ZSRR zapomina, że idea ta jest dużo starsza i zakładała zupełnie inne pryncypia (abstrahując już w ogóle od stalinowskich represji, które z socjalizmem nie miały nic wspólnego).

  A co do filmu, zdecydowana większość socjalistów to ateiści, ale zdecydowana większość ateistów to lewicowcy.Model świata w którym istnieją tylko dwa systemy gospodarcze- socjalizm i liberalizm ekonomiczny jest zbyt dużym uproszczeniem. Socjaldemokrata czy socjalliberał, to nie socjalista, choć też człowiek lewicy.

 3. Piotr Korga
  Piotr Korga
  19 czerwca 2018 at 13:31 - odpowiedz

  >>Podobnie wielu lewicowców oczekuje od ateisty pozostawania po czerwonej stronie. <<

  -A na domiar złego większość wierzących i prawicowców, automatycznie stawia ateistów po czerwonej stronie. Można zostać "komuchem" za samą krytykę religii, wiary, chrześcijaństwa, Z drugiej strony można zostać nacjonalistą, "katolem" rasistą, nawet faszystą za krytykę lewicy, Unii, czy islamu. 

 4. MICHAL
  19 czerwca 2018 at 15:38 - odpowiedz

  Dz.4
  32 Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. 
  33 Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. 
  34 Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je 
  35 i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. 
  36 Tak Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy "Syn Pocieszenia", lewita rodem z Cypru, 
  37 sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów.
  Dz.5
  1 Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość 
  2 i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. 
  3 "Ananiaszu – powiedział Piotr – dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? 
  4 Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu". 
  5 Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach. 
  6 Młodsi mężczyźni wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali. 
  7 Około trzech godzin później weszła także jego żona, nie wiedząc, co się stało. 
  8 "Powiedz mi – zapytał ją Piotr – czy za tyle sprzedaliście ziemię?" "Tak, za tyle" – odpowiedziała. 
  9 A Piotr do niej: "Dlaczego umówiliście się, aby wystawiać na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie". 
  10 A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała. Gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą. Wynieśli ją więc i pochowali obok męża. 
  11 Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli.
  http://www.nonpossumus.pl/ps/Dz/4.php

  • Piotr Korga
   Piotr Korga
   19 czerwca 2018 at 20:36 - odpowiedz

   >>5 Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki <<strach. 

   -A wszystkich, którzy ujrzeli ten absurdalny komentarz ogarnął  pusty śmiech…i litość. 

   • tatajarek
    20 czerwca 2018 at 12:08 - odpowiedz

    Panie Piotrze, a dlaczego ten komentarz jest śmieszny i politowania godny?

    • Piotr Korga
     Piotr Korga
     20 czerwca 2018 at 13:13 - odpowiedz

     Wydaje się mało w temacie.

     • Greg
      21 czerwca 2018 at 15:35

      Komentarz @Michała wskazuje, że Biblia promuje socjalizm w czystej postaci. Tak więc wspiera tezę, że ateizm i socjalizm nie są porównywalne, co wykazał @Hubert w pierwszym wpisie.

     • Piotr Korga
      Piotr Korga
      21 czerwca 2018 at 19:32

      >>Komentarz @Michała wskazuje, że Biblia promuje socjalizm w czystej postaci.<<

      -Nawet komunizm. Chrześcijaństwo i socjalizm są sobie bardzo bliskie i od dawna widzę ten związek. Jednak ta wklejka z Ewangelii nie miała wstepu, morału, pointy i jak dla dotyczy chciwości urzedników Kościoła, którzy  zastraszają owieczki, aby składały im daninę. Nadaje się raczej do artykułów antyklerylalnych niż pogadanek o socjalizmie i ateizmie.

 5. Vernon_Roche
  19 czerwca 2018 at 16:01 - odpowiedz

  Podobnie wielu lewicowców oczekuje od ateisty pozostawania po czerwonej stronie. 
  ——
  To zdanie plus obrazek na głównej stronie sugeruje, że każda osoba o prawicowych poglądach to nazista. 🙂

 6. Janusz
  Janusz
  19 czerwca 2018 at 21:48 - odpowiedz

  Jednym z powodow powiazan socjalizmu z ateizmem byl fakt istnienia  wspolnego wroga , kosciola. Jest to zgodne z zasada "jestesmy przyjaciolmi bo mamy tego samego wroga".

  Obecnie jak napisal Hunert idee socjalizmu i ateizmu sa zupenie niezalezne. Ateizm jest konswkwencja naukowego pogladu na swiat a socjalizm jest polityczna teoria ktora nie zdala egzaminu historii. 

   

  • Greg
   21 czerwca 2018 at 15:49 - odpowiedz

   > …socjalizm jest polityczna teoria ktora nie zdala egzaminu historii. 

   Dziwna konkluzja, jeśli wziąć pod uwagę, że każde państwo europejskie (i chyba większość światowych) wdraża więcej czy mniej idei socjalistycznych w swoich programach społecznych.

   Ponadto socjalizm nie jest teorią, tylko pewną koncepcją filozoficzną, ideą, która – jak większość idei – w skrajnych interpretacjach zmienia się w utopię, a czasem w koszmar.

    

   • Hubert
    21 czerwca 2018 at 16:43 - odpowiedz

    @GREG

    No właśnie.

    Socjalizm to niezwykle szeroka ideologia, która może sie opierać na różnych podstawach. Jeśli jest dobrze i racjonalnie rozumiana, może być dobra – często wiąże się np. w tzw. socjalliberalizm itd.

    XIX-wieczny socjalizm  utopijny i tzw. "naukowy" (czyli komunizm) to są ideologie niebezpieczne, bo są skrajne, tak samo jak skrajny jest np. anarchizm itp.

    Dziwny jest też chrześcijański, anabaptystyczny proto-socjalizm, praktykowany przez huterytów i amiszów – tam socjalizm też przybiera skrajna formę (w chrześcijaństwie ogólnie rzecz biorąc wszystko jest często skrajne…).

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *