• środa, 15 sierpnia 2018 r.

Ateizm i humanizm

 

Inspiracją do napisania tego eseju był krótki film Jacka Tabisza pod tytułem “Ateizm bez humanizmu jest slaby”.

 

Samo odrzucenie wiary w nadprzyrodzone istoty to tylko pierwszy odważny krok racjonalnie myślącego człowieka. Już starożytny grecki filozof Heraklit (535-475 p.n.e.),  autor aforyzmu Panta Rei (wszystko płynie) pisał RELIGIA TO SCHORZENIE. Żyjący nieco później Sokrates też nie wierzył w ateńskich bogów, co spowodowało oskarżenie go o korumpowanie młodzieży oraz wyrok kary śmierci, wykonany przez wypicie cykuty. Są jednak ludzie(krypto ateiści), którzy żałują, że ten urojony nadprzyrodzony świat, w imię którego zabito być może Sokratesa a z pewnością wielu innych, nie jest prawdziwy.

 

Hitchens skomentował ta tęsknotę za religijnym światem pisząc:, “kto chciałby, aby istniał niebieski tyran uważający ludzi za swoją własność nawet po śmierci, obserwujący nas bez przerwy i zdolny ukarać nas nawet  za niewypowiedziane myśli? Na nasze szczęście nie ma najmniejszego dowodu na to, że taki świat istnieje”.

 

W odróżnieniu od wiary w idealnego boga istnieje humanistyczna tradycja uważająca człowieka i jego dobro za najwyższą wartość. Ma ona za sobą wiele stuleci rozwoju. Możemy wyróżnić dwa główne nurty humanizmu.  Jeden ma charakter filozoficzny oparty na przekonaniu, ż e najważniejszym obiektem natury jest człowiek. Wszystko, co ma miejsce w życiu społecznym i prywatnym powinno być czynione dla dobra i szczęścia człowieka. To dotyczy systemu politycznego, ekonomii, systemu edukacji i praw człowieka. Drugi nurt to praktyczna działalność, której celem jest ulepszanie losu człowieka. Przykładami tego nurtu są: działalność charytatywna, działalność Lekarzy Bez Granic, którzy leczą ludzi w trudnych warunkach społecznego kryzysu.

 

Dużą rolę odgrywają tez sztuki piękne, muzyka i poezja.

 

Ateizm uzupełniony ideałami humanizmu, nazwijmy go humanistycznym ateizmem, jest rozsądnym i moralnie uzasadnionym nowoczesnym światopoglądem.  Kontrastującym poglądem jest wiara w potężną nadprzyrodzona istotę, nazwijmy ja Bumbo, która niewidzialnie rządzi światem wspólnie z wtajemniczonymi kapłanami, ambasadorami Bumbo na ziemi. Bumbo rządzi absolutnie i totalitarnie.  Jego wyroki nie mogą być bezkarnie krytykowane.  Wszystko na świecie musi być stworzone i mieć przyczynę z wyjątkiem Bumbo, który jest wieczny i nie ma przyczyny.

 

Źródłem informacji o Bumbo jest specjalne pismo opisujące Bumbo. Zgodnie z tym opisem Bumbo jest zazdrosny i surowo karze za czczenie swoich rywali.

 

Bumbo ma tylko jedną karę – wieczne potępienie. Bumbo uważa, że każdy człowiek jest winny, ponieważ się urodził. W ciągu kilku tysięcy ostatnich lat Bumbo zmienił swój stosunek wobec ludzi.  Początkowo rozmawiał często z wybranymi ludźmi, wydawał jasne polecenia i tłumaczył swoje postepowanie.  Obecnie jest niedostępny i nie komunikuje się prosto z ludźmi.  Bumbę można prosić o różne rzeczy, ale nie ma pewności, że Bumbo spełni prośbę ani że wyjaśni, dlaczego coś robi.  Szczegóły o Bumbo można otrzymać od bumbologów, których wiedza jest wynikiem studiów bumbologii. Bumbolodzy są też zwani “rzemieślnikami pustych słów”, ale są bardzo cenieni i hojnie opłacani.   W specjalnych budynkach bumbologii kobiety musza nakryć głowę a mężczyźni odkryć, bo tak Bumbo lubi. Dawno temu można było poświecić dla Bumbo barana i padał życiodajny deszcz. Obecnie żadne modły i tance nie ochronią ludzi przed huraganami, tsunami i trzęsieniami ziemi. Bumbo przestał czynić cudy i poważnie zmniejszył swoją ingerencję w naturalny świat. Być może pogniewał się na racjonalistów, sceptyków, abumbistów, humanistów i innych kłopotliwych wolnomyślicieli kwestionujących bumbologię. Co gorsze rośnie ilość abumbistow… Na przykład 93% członków amerykańskiej akademii nauk nie wierzy w Bumbo.

 

Racjonalne zrozumienie świata

 

Od początku swego istnienia człowiek starał się zrozumieć otaczający go świat. Na czym to polega?

 

Na przykład, jeśli obecnie ktoś chce zrozumieć jak działa samochód to musi poznać części, z których jest on zbudowany oraz jak te części współdziałają.  To samo dotyczy zrozumienia ludzkiej anatomii. Ogólnie mówiąc, jeśli chcemy zrozumieć skomplikowany przedmiot taki jak komputer, radio lub ludzki mózg to musimy poznać prostsze części i ich współdziałanie.   Czy możemy ta metodą zrozumieć Bumbo? Odpowiedz brzmi nie, ponieważ jest on bardzo skomplikowanym monolitem i nie składa się z żadnych prostszych elementów. Bumbo jest “czarną skrzynką”, która działa magicznie, ale jest niedostępna ludzkiemu umysłowi i niezrozumiała.  Byłoby ryzykiem ufać takiej czarnej skrzynce i wykonywać jej polecenia.  W dodatku jest wysoce wątpliwe, że czarna skrzynka potrafi myśleć i czuć jak człowiek nie mając ludzkiego (czy innego) mózgu i reszty ciała. Możemy rozsądnie założyć, że czarna skrzynka, którą nazywamy Bumbo to tylko pomysł naszych prymitywnych przodków, którzy byli leniwi i zamiast starać się zrozumieć, dlaczego pada deszcz tańczyli dla uciechy fikcyjnego niewidocznego Bumbo.  Obecnie komputery pozwalają nam przewidzieć deszcz, ale zwyczaj śpiewania hymnów na cześć wielkiego Bumbo pozostał. Specjalne uniwersytety uczą bumbologii.

Janusz KowalikJanusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

Podobne materiały

68 komentarzy

 1. Radowid
  9 sierpnia 2018 at 11:18 - odpowiedz

  Bardzo dobry esej!

  Pozdrawiam

 2. Janusz
  Janusz
  9 sierpnia 2018 at 17:20 - odpowiedz

  Dziekuje i tez pozdrawiam.

 3. springus
  10 sierpnia 2018 at 08:04 - odpowiedz

  A jakiż tam humanizm u nowoateistów? Przecież człowiek jest uważany za udoskonaloną małpę, więc chyba małpizm lepiej pasuje 😉

  • Radowid
   10 sierpnia 2018 at 10:46 - odpowiedz

   Ten malpizm jest prawdziwym humanizmem. Na pewno prawdziwszym niż chrześcijańska inkwizycyjna miłość. 😉

   • springus
    10 sierpnia 2018 at 15:19 - odpowiedz

    Prawdziwy to był ten zapoczątkowany w dobie renesansu, antropocentryczy. Natomiast nowoateistyczny degraduje człowieka do roli zwierzęcia.

     

    • Radowid
     10 sierpnia 2018 at 16:48 - odpowiedz

     Wtedy był prawdziwy a dziś nie.

     Antropocentryzm został obalony przez Kopernika gdy ten stwierdził że Ziemia to tylko planeta.

     Potrzebny jest nowy humanizm oparty na nowym ateizmie i nowej wiedzy.

     • springus
      10 sierpnia 2018 at 19:17

      " Wtedy był prawdziwy a dziś nie. "

      Ciągle jest, tylko że nie wśród nowoateistów.

       

      " gdy ten stwierdził że Ziemia to tylko planeta. "

      A co to ma do rzeczy? Wyjątkowość człowieka nie polega na tym, że mieszka na planecie.

       

 4. Janusz
  Janusz
  10 sierpnia 2018 at 20:48 - odpowiedz

  SPRINGUS

  Daj mi jeden cytat  lub orzyklad tego ze ateista uwaza czlowieka za malpe  tak jak ty.

 5. Radowid
  10 sierpnia 2018 at 21:01 - odpowiedz

  Ma to do tego że obala geocentryzm i antropocerntryzm. Obala też jednocześnie teocentryzm.

  Heliocentryzm obalił wiele mitów. 🙂

  Nic dziwnego że sekty religijne go tak zwalczaly…

 6. Janusz
  Janusz
  10 sierpnia 2018 at 23:06 - odpowiedz

  SPRINGUS
  Teoria ewolucji mowi ze homo sapiens i pewne gatunki malp mialy wspolnego przodka. Czlowiek nie jest gatunkiem pochodzacym od malp. Tylko ignoranci myla te dwa rozne

  fakty. Poczytaj jakis elementarny wstep do teorii ewolucji ,

  bez zrozumienia prostych zasad twoje komentarze beda 

  bezwartosciowe , obnazajace ign orancje i wyprany mozg 

  koscieklna propaganda. Kazdy  komentarz  powkinien  zawierac chocby male zdzblo prawdy. Wymaga tego szacunek dla czytelnikow  dyskutujacych eseje. 

 7. Janusz
  Janusz
  11 sierpnia 2018 at 01:55 - odpowiedz

  Ksiega biblii Genesis zawiera opis stworzenia swiata w ktorym ziemia jest centralna nakryta kopula z gwiazdami .Wiemy ze jest inaczej dzieki Kopernikowi, Galileuszowy i wielu innym astronomom. Wspolczesny poglad jest dosc nowy ,powstal okolo 100 lat ,Jeszcze Einstein uwazal ze swiat jest wieczny i granicza sie do jednej galaktyki. Wiemy teraz ze swiat sklada sie z miliarda galaktyk z ktorych kazda ma miliardy gwiazd. 

  POdobna rewolucja nastapila w 19 wieku  zapoczatkowana przez Karola Darwina.  Do publikacji jego dziela nie bylo zadnego wyjasnienia jak powstaly tysiace zywych istot wlacznie z czlowiekiem. Teoria struktury i rozwoju swiata i teoria ewolucji zmienily rewolucyjnie nasze zrozumienie  nazego domu (wielkiego swiata) i naszego  powstania . Biblijny opis stworzenia swiata i czlowieka byl 

  oparty na braku wiedzy i instrumentow . Bylo to pierwsze  bajkowe przyblizenie . Inny przyklad. Starozytni uwazali ze kula rzuc ona na plaski teren zatrzymuje sie bo jest zmeczona. Depiero Newton stworzyl  teorie  mechaniki  ktora  wyjaznia  ruch i dynamike cial materialnych. Widzimy na tych przykladach potezna sile nauki ktora w ciagu ostatnich kilkuset lat dala nam wiedze kim jestesmy i jak powstal obecny swiat w ciagu 13.7 ,iliardow lat astrofizycznej ewolucji. Obecnie nie mozna usprawiedliwic ignorancji , zwlaszcza w dobie Internetu pozwalajacego zdobyc wiedze i pozbyc sie bajkowego opisu swiata i zywych istot na ziemi. Obecnie poglad ze czlowiek powstal w postaci jaka  jest   obecnie powinna wzbudzac  intelektualny wstyd.

  Jak tez idea ze czlowiek jest malpa. Nawet  zolny  rzedszkolak wie lepiej. Drogi SPINGUSIE, trzeba miec ambicje posiadania minimalnej wiedzy . To robi dobre wrazenie na innych ludzxiach i pomaga w uzyskaniu szacunku rodziny i otoczenia. Zycze powodzenia. 

   

  • Tomek Świątkowski
   11 sierpnia 2018 at 14:39 - odpowiedz

   A jednak humsnizm jest bardziej spójny z Biblijnym opisem mówiącym, że człowiek jest ważny, niż z darwinizmem, mówiącym, że człowiek jest tylko bezcelowym zbitkiem protein.

   • Radowid
    11 sierpnia 2018 at 15:06 - odpowiedz

    Typowe pitolenie zapewne  protestanckiego religianta.

    Biblia to antyhumanizm. Tzw. Malpizm jest prawdziwym humanizmem i przynajmniej nie fałszywym jak te całe przedawnione biblijne idiotyzmy.

   • Radowid
    11 sierpnia 2018 at 19:54 - odpowiedz

    PS Odrzucajac darwinizm, świadomie odrzucasz dorobek naukowy wielkiego człowieka.

    Oczywiście teraz w nauce dominuje neodarwinizm, ale teoria samego Darwina-Wallace'a jest bezcenna.

    Pewnie przyjmujesz bezmyślnie za tzw. "prawdę" ID lub kreacjonizm młodej ziemi.

    Za chwilę dowiem sie pewnie od ciebie, że Ziemia jest płaskim dyskiem, pod którym są otchłanie szeolu, a nad którą jest niebieski firmament i niebieskie oceany. A ponad tym są "niebiosa" w których króluje sobie monarcha o imieniu Jahwe/Jehowa. 🙂

    http://www.zbawienie.com/przyczyny-klamstwa-o-ziemi-kuli.htm

    Czy to mi właśnie chciałeś powiedzieć?

    Ach ci chrześcijanie, a zwłaszcza ci heretyccy protestanci… czego to oni nie powiedzą!

 8. Janusz
  Janusz
  11 sierpnia 2018 at 04:58 - odpowiedz

  @SPRINGUS

  Nie rozumiesz czym jest humanistyczny  ateizm.Oto krotkie wyjasnienie. Zasada biblii  Kochaj blizniego jak siebie samego jest niepraktyczna  z dwoch powodow. Nie mozemy kochac ludzi ktorych nie znamy. Po drugie wiele rozsadnych dobrych  ludzi nie kocha siebie.

  Bardziej racjonalna jest zasada badz solidarny i staraj sie pomagac tym ktorzy tego potrzebuja. To jest zasada  humanistycznego  ateizmu. Przyklad. gdzies w Patagonii jest rodzina czlowieka ktora gloduje z powodu biedy.

  Jesli mozliwe wyslesz mu pieniadze na zakup jedzenia bo rozumiesz jego sytuazje. To jest zasada solidarnosci .

  Nie kochasz jego rodziny ale rozumiesz problem nedzy i cierpienie glodu.  To jest przyklad wyjasniajacy c zym jest ateistyczny humanizm. Oczywiscie nie tylko ateisci moga postepowac  zgodnie z ta zasada!

   

   

   

   

   

  • Tomek Świątkowski
   11 sierpnia 2018 at 14:34 - odpowiedz

   @Janusz Kowlik: "Nie mozemy kochac ludzi ktorych nie znamy "

   ———————-

   Nie ma takiego zakazu – fakt, że dałeś go sobie narzucić to twój problem – nie rozszerzaj go na innych.

   .

   Jak można kochać nieznanych ludzi?

   Jak można kochać nieznanych ludzi?

   To nie jest aż takie trudne – wyjaśnię na przykładzie: dwa dni temu spotkałem znajomego i zaczęliśmy rozmawiać. Nagle wiedzę zdumienie na jego twarzy i okrzyk: „Co ta popie….ona baba robi? Żeby tą idiotkę szlag trafił!” Odwróciłem się i faktycznie zobaczyłem sceną oburzającą: jakaś bezdomna kobieta, ewidentnie zaburzona psychicznie wypróżniała się na miejskim skwerze. W pierwszym odruchu byłem gotów powtórzyć bluzgi za kolegą, ale po chwili namysłu powiedziałem: „strasznie żal mi takich ludzi”.

   Może to niewiele, ale jeśli tylko zaczynamy myśleć o innych ludziach w kategoriach ich problemów, a nie własnego komfortu (miłość własna), to jest to miłość bliźniego.

   .

   Lekarze Bez Granic właśnie to robią. Nic innego.

   • Radowid
    11 sierpnia 2018 at 15:52 - odpowiedz

    A czy to nie przypadkiem solidarność?

    Wszystko zależy od subiektywnego pojmowania definicji miłości. To bardzo względne i niescisle pojęcie.

    Jak np. komuś współczuję to go od razu kocham?

    W ogole ten temacik jest bezsensowny. A miłość jezusowa to żadna miłość – to hestctylko czysta teoria i czysty wymysł. Chrześcijaństwo w praktyce pokazało coś zupełnie innego…

   • Radowid
    11 sierpnia 2018 at 22:28 - odpowiedz

    @TOMEK ŚWIĄTKOWSKI

    "@Janusz Kowlik: "Nie mozemy kochac ludzi ktorych nie znamy "

    ———————-

    Nie ma takiego zakazu – fakt, że dałeś go sobie narzucić to twój problem – nie rozszerzaj go na innych."

    Chyba źle zrozumiałeś intencję Janusza, który naprawdę pisze rzeczowo i wyraźnie.

    Janusz zaznaczył raczej trudność i niemożliwość kochania kogos kogo jeszcze nie znamy – inaczej to byłby bezsens, czyż nie?

    Nie ma tu żadnego od razu zakazu – to jest zwykłe urojenie zdesperowanego religianta, który nie wie jak uderzyć w zdroworozsądkowego ateistę.

    Widać, że kolejny "młot" na ateistów się popsuł. 🙂

  • springus
   11 sierpnia 2018 at 14:35 - odpowiedz

   Masz, Janauszu, bardzo wąskie rozumienie pojęcia miłość. Kiedyś Tomek już na to zwracał uwagę.

   • Tomek Świątkowski
    11 sierpnia 2018 at 14:43 - odpowiedz

    W ewangelii Jezus zapytany o miłość bliźniego opowiadział przypowieść o miłosiernym Smarytaninie.

    .

    Czyli o człowieku, który w ramach swoich możliwości zrobił dokłądnei to, co robią lekarze bez granic.

    Znamienne jest, że jako przykład wybrał przedstawiciela narodu, który w jego środowisku był otoczony szczególną pogardą.

    • Radowid
     11 sierpnia 2018 at 15:12 - odpowiedz

     No i co z tego?

     Pitolenie legendarnego rabina nic a nic nie wnosi.

     Chrześcijaństwo ponoć oparte na "miłości" zabijalo za nią tzw. pogan.

     Nie dowiedziesz że mityczny Jezus cokolwiek wniósł. A raczej ten mit w praktyce tylko pogorszył sytuację.Niestety mój drogi religiancie.

 9. Radowid
  11 sierpnia 2018 at 08:44 - odpowiedz

  Człowiek to naczelny jak goryle i szympanse.

  Małpa to slowo potoczne.

 10. Tomek Świątkowski
  11 sierpnia 2018 at 14:19 - odpowiedz

  Rozczarowanie.

  Tytuł zapowiadał esej o humaniźmie, ale 2/3 tekstu było poświęcone niechęciom autora eseju wobec religii.

  • Radowid
   11 sierpnia 2018 at 15:32 - odpowiedz

   Takoz i ja tę niechęć popieram.

   Podziekowania dla Janusza. 🙂

 11. Radowid
  11 sierpnia 2018 at 16:58 - odpowiedz

  Komentarz ogólny.

  Zauważyłem pewną tendencję, analizując czasami wpisy na forach, że baaardzo często różnej maści religianci (zazwyczaj w polskich realiach katolicy bądź rzadziej protestanci) i para-religianci zarzucaja ateistom rzekomą głupotę, bo np. Dawkins coś tam głupiego powiedział. I to ma być młotem na ateizm? Słabe to to jest!

  Religianci błędnie sądzą, że jak się ateiście powie, że jego "idol" Dawkins coś głupiego palnął, to tenże ateista już jest "zjechany" – nic bardziej mylnego!

  Myśle, że religianci (czyli sekciarze, nazywajmy rzeczy po imieniu…) robia tak w ten sposób, bo sami nie potrafią myśleć samodzielnie tylko zawsze opierają się na jakichś "idolach", tworzą sobie sztuczne autorytety albo w postaci jakichś osobowych guru albo w postaci jakichś urojonych ksiąg, jak Biblia czy Koran.

  Nie umieją inaczej – to co maja wpojone, to tylko tym operują.

  Bezmyślnie wierzą w jakieś popaprane Biblie, jakichś popapranych patriarchów, pastorów czy biskupów i imamów, i takie są tego efekty, że sądzą, że ateiści też są tacy głupi.

  Cóż drodzy religianci: jesteście w wielkim błędzie i im prędzej to zrozumiecie, tym dla was lepiej; łatwiej w ten sposób będziecie mogli wyzbyć sie fałszu i poszukiwać prawdy, która nie jest dla nikogo oczywista i nie jest nigdy gotowa, podana przez jakichś guru na tacy.

  Spróbujcie to w końcu załapać. Kapewu? 😉

 12. Janusz
  Janusz
  11 sierpnia 2018 at 19:30 - odpowiedz

  Jezus ludzi nie kochal.  Kochajacy wszechmocny JEzus dalby ludfziom penicyline i elektrycznosc  zamisast uzdrowic jednego czlowieka.

  Jezus to wynalazek ewangielistow . Byl to prawdopodobmie  rabin gloszacy koniec swiata ktory nie nastapil. Byl on tez 

  medycznym oszustem krory nie wiedzial jak leczyc epilepsje    stosujac bezsensowny egzorcyzm . Caly fundament chrzescijanstwa jest logicznym absurdem.  Bog sam daje sie zakatowac aby samemu wybaczyc luidziom winy o ktore ich oskarza. Totalny absurd . Milosc dla ludzi nie musiala byc udowodniona  bezsensowna smiercia na krzyzu.  

 13. Janusz
  Janusz
  11 sierpnia 2018 at 20:30 - odpowiedz

  Milosc biblijna to czysty wymysl tych ktorzy nie czytali Starego Testamentu. Zasada miluj blizmiego odnosila sie tylko do Zydow.  Innowiercy byli wycinani w pien. Na przyklad  biblia opisuje oblezenie i morderstwo mieszkancow  Jerycho  przez wosko izraelitow . Zamordowano  wszystkich  mieszkancow  miasta,kobiety i dzieci z wyjatkiem  dziewic  ktore byly nagroda dla zolnierzy .

  Jehowa dal Izraelitom ziemie obiecana na ktorej mieszkali 

  inni ludzie wiec trzeba bylo ich wymordowac . To ciagle kontynuuje sie trzy tysiace lat po powstaniu Starego Testamen tu. To sa kpiny z milosci blizniego.

  Stary Tesatament kaze mordowac tych ktorzy namawiaja do sluzenia innym bogom nawet jesli to brat lub matka. Wspolczesna tolerancja religijna , nie wszedzie  praktykowana to idea swiecka i ateistyczna . Religie szerza nienawisc i niekonczace sie konflikty np 

  Islam tepi chrzescijan a protestanci sa wrogami kato;likow w Irlandii. 

  • Radowid
   11 sierpnia 2018 at 22:16 - odpowiedz

   @JANUSZ

   "Innowiercy byli wycinani w pień."

   Warto to odnieść nie tyleż do biblijnych legend i opowiadań, ile do pewnych, rzeczywistych, faktycznych i późniejszych masakr wykonywanych przez chrześcijan na "heretykach" i "poganach" – to jest właśnie to urzeczywistnienie tej jezusowej "miłości" – czy naprawdę tak trudno w religiach judeochrześcijańskich znaleźć hipokryzję i totalny fałsz?

   O ile pogańscy Rzymianie prześladowali pierwotne chrześcijańskie pluralne sekty (zróżnicowane doktrynalnie!) o tyle chrześcijańscy biskupi Kościoła ortodoksyjnego (prawosławnego/katolickiego) prześladowali pogan o wiele bardziej.

   Gdy w XVI w. pojawili się protestanci, którzy pragnęli odwołać się do biblijnych "korzeni" (podobnie jak wahhabici w sunnizmie…) wcale nie polepszyli, w materii masakr religijnych, sytuacji.

   Katolicy i protestanci rżnęli się wzajemnie za swój punkt widzenia jedynie właściwego chrześcijaństwa. Katolicy masowo palili protestantów jako kacerzy, a protestanci beszcześcili katolickie miejsca kultu, jak w purytanie w Anglii.

   inkwizycja była powszechną kościelna policją (milicją) która tropiła innowierców i ich prześladowała. Oprócz "sławetnej" katolickiej inkwizycji, istniały też inkwizycje np. kalwińskie. Np. Kalwin rozkazał spalić antytrynitarza Serveta za swój punkt widzenia Jezusa.

   Czy te chrześcijańskei religie są normalne i w jakikolwiek sposób wartościowe?

   Odpowiedź zdecydowanie brzmi: NIE. Kropka.

 14. Janusz
  Janusz
  12 sierpnia 2018 at 00:47 - odpowiedz

  @RADOWID.

  Masz racje .Chrzescijanie niszczyli heretykow gwalcac zasade tolerancji i milosci blizniego. Ja tylko chcialem w komnentarzu 

  podkreslic ze biblijna milosc bliozniego to czyste kpiny  bo biblia opiosuje morderstwa w wielu miejscach . Mordeerstwa 

  innowiercow(Jerycho), morderstwo grzesznikow(Sodoma),

  homoseksualiostow,  egipskich synow pierworodnych  itd. 

  Biblia splywa krwia. Wie to kazdy kto przeczytal fragmenty  sakralnych ksiag.

   

   

  • Radowid
   12 sierpnia 2018 at 08:22 - odpowiedz

   @JANUSZ

   Zgadzam się z Tobą.

   Mniejsza z tym, na ile prawdziwe są te biblijne opowiastki (z pewnością są bezwartościowe), w każdym razie skoro stanowia one kanon "świętych pism" to powinno dawać religiantom do myślenia.

   Religie chrześcijańskie są absurdalne i niepoważne. Każda sekta wyklina każdą inną, bo tylko ona bedzie "prawowierna Jezusowi" a inna będzie heretycka.

   Biblia to jeden wielki śmietnik, w którym znajdziemy poetyckie, całkiem wartościowe opisy czegoś tam, ale znajdziemy o wiele więcej bezsensownych i prostackich mitów i legend dotyczących tyrańskich monarchów, z Yahve na czele.

 15. springus
  12 sierpnia 2018 at 11:11 - odpowiedz

  Moralność ateistyczna również jest ciekawym przypadkiem. Jeżeli, jak twierdzą nowoateisci, wszystko co powstało w naturze jest przypadkowe, to moralność jest tylko subiektywnym systemem wartości. Z tego wynika, że również humanizm nie ma charakteru uniwersalnego. Co zdaje się potwierdzać w poglądach takich nowoateistów jak Sam Harris czy Michael Schmidt-Salomon.

   

  • Radowid
   12 sierpnia 2018 at 11:49 - odpowiedz

   @SPRINGUS

   "[…]moralność jest tylko subiektywnym systemem wartości."

   Nie zaprzeczę. 🙂

   Moralność jest zależna od danej kultury, cywilizacji oraz czasów.

   Kiedyś moralne było zabicie poganina, bo szło się za to do nieba i miałeś nagrodę na tacy.

   Potem stwierdzono (słusznie) że to jednak moralne nie jest.

   W Japonii np. samobójstwo nie jest zbytnio amoralne, ale w oświeceniowej Europie już jest.

   W Biblii, gdy żydzi zabijali za Yahwe pogańskie ludy, to było moralnie uzasadnione – ale dzisiaj juz nie byłoby to moralnie uzasadnione…

   Jak widać moralność to pojęcie względne i… ewoluujące!

   Ewolucja moralności i jej ulepszanie to fakt, który od XVI-XVIII w. zaczęliśmy rozumieć.

   • springus
    12 sierpnia 2018 at 12:14 - odpowiedz

    Dobrze, że ateiści są w mniejszości. Bałbym się ustroju, w któym mieliby oni większość.

    • Radowid
     12 sierpnia 2018 at 14:59 - odpowiedz

     Czyżbyś miał na myśli komunizm? – kolejny nieudany "młot" na ateizm. 🙂

     Ateiści nie są w mniejszości, wierz mi.

     Tak naprawdę samo to, że wielu "religiantów" to są w istocie liberałowie i demokraci, już świadczy o tym, że jest to obiektywnie ateizm lub przynajmniej agnostycyzm.

     Nawet wprost się mówi o agnostycznej demokracji – bo taki jest fakt, jest to system liberalny czyli agnostyczno-ateistyczny, jeśliś nie wiedział drogi Springusie.

     Na dowód przytoczę ci słowa rzymskiego papieża Leona XIII:

     "Dosyć już nasłuchał się tłum o tym, co się zwie „prawami człowieka”, niechże usłyszy kiedyś o prawach Boga." – strach się bać, co by było, gdyby ideologia papieska była w większości, nieprawdaż? Ciekawe cuż te enigmatyczne "prawa Boga" oznaczają? Czyżby rżnięcie pogan w imię Pańskie???

     "Zabrania zatem sprawiedliwość, iżby państwo miało być bez Boga, lub co by się ateizmowi równało, w równej mierze usposobionym było względem przeróżnych, jak je zwą religii, i każdej tych samych praw użyczało."

     Niezły odlot! 🙂

     Powiedział wprost, że tolerancja religijna i wolność religijna = ateizm!

     Szok!

     Cóz mogę rzec? Rzadko przyznaję papiestwu rację, ale w tym jedynym przypadku, Leon miał sporo racji. 😉

     Jeśli boisz sie większości ateistycznej, to znaczy, że jesteś antydemokratą i bliżej ci do autokratyzmu w stylu katolickim, jaki istniał od średniowiecza aż do XIX w.

     Prawdziwy ateizm (a także agnostycyzm) wiązałbym właśnie z liberalna demokracją, a nie komunizmem, który pod płaszczykiem ateizmu był w istocie kontynuacją religijnego autokratyzmu i post-religijną tyranią.

     Kolejny "młot na ateistów" nie podziałał…

     • springus
      12 sierpnia 2018 at 18:43

      Chrześcijaństwo przez wieki zostało ucywilizowane i dlatego dzisiaj żyjemy przy łagodnej jego odmianie. Nowy ateizm, jak sama nazwa wskazuje, jest nowym ruchem, stąd moje obawy.

     • Radowid
      12 sierpnia 2018 at 21:57

      "Chrześcijaństwo przez wieki zostało ucywilizowane i dlatego dzisiaj żyjemy przy łagodnej jego odmianie."

      Czyli w jego fałszywej formie. Dobrze wiedzieć! 🙂

      Ortodoksyjne chrześcijaństwo powstałe w IV-V w. opierało się na fanatyzmie religijnym, bigoterii i nienawisci wobec każdego, kto ośmielił się myśleć choćby troszkę inaczej aniżeli mówił Kościół.

      Od XVI w. począwszy, chrześcijaństwo tradycyjne zostało niemal zniszczone w wyniku fali protestanckiej reformacji, a potem oświecenia, demokracji i liberalizmu – w gruncie rzeczy wszelkie te nurty były anty-chrześcijańskie, z protestantyzmem włącznie.

      Prawosławie było od początku słabe, a łagodne zaczęło być począwszy od masońskiej władzy Atenagorasa.

      Zaś rzymski katolicyzm poważnie osłabł (po reformacji) także w XIX w. po schizmie starokatolików, a także po latach 60. XX w. po schizmie tradycjonalistów – dlatego teraz jest taki "łagodny". 🙂

      A do schizmy doszło po tym, jak masoneria i jej liberalizm "wbił swe szpony" do Watykanu i wprowadził "wilki pośród owiec" na soborze watykańskim II.

      KRk nigdy by sie nie złagodził, gdyby nie czynniki zewnętrzne – KRK nie był w stanie utrzymać jedynej słusznej ideologii "oblężonej twierdzy".

     • springus
      12 sierpnia 2018 at 22:07

      "Czyli w jego fałszywej formie. Dobrze wiedzieć! "

      Raczej to oparte na przemocy było fałszywym chrześcijaństwem.

     • Radowid
      12 sierpnia 2018 at 23:17

      @SPRINGUS

      Raczej na odwrót. 😉

      Chrześcijaństwo praktyczne było jakie było – nie ma sensu się z tym kłócić; nie wypadło najlepiej.

      Ideologia chrześcijańska, tak jak ideologia faszystowska lub komunistyczna, po prostu nie wypaliła.

  • Radowid
   12 sierpnia 2018 at 11:51 - odpowiedz

   Jak widać kolejny "młot na ateistów" związany z "absolutną moralnością chrześcijańską" nie wypalił. 😉

   Poszukajcie lepiej jakiegoś innego młota, choć ten kolejny pewnie też będzie niewypałem.

 16. Janusz
  Janusz
  12 sierpnia 2018 at 21:32 - odpowiedz

  Ateizm nie jest ruchem  politycznym, spolecznym lub filozoficzym.  Ateizm to tylko odrzucenie starozytnych mitow powstalych w dobie przednaukowej. Ateizm ma konsekwencje swiatopogladowe  ale sam, nie jest systemem ktory cos glos poza  nieistnieniem  ponadnaturalnego swia krasnoludkow rzadzacych swiatem.

  Nie ma ruchu antykrasnaludkowego sa tylko ludzie ktorzy  nie

  wierza w krasnale. Nowy ateizm to tylko nazwa malej grupy   kilku    osob ktore staraja sie pokazac ze czas na realne spojrzenie na swiat bez Wielkiego Ducha Bumbo. Bumbolodzy beda sie bronili bo zyja z tego procederu .Sa to pasozyty gorsze od prostytutek ktore biora forse ale cos daja w zamian za marne pieniadze. A glowni bumbolodzy  zyja w palacach i daja nic z wyjatkiem klamstwa, straszenia  niewinnych    ludzi i falszywej   obietnicy  zbawienia   przez  syna Bumbo.  Wiara w Bumbo uzywa metody mafii.  Nafia  najpierw straszy spaleniem sklepu a potem obiecuje wlascicielowi sklepu   ochrone za pewna olosc pieniedzy. Jest to dokladna kopia idei  tzw chrzescijanstwa  ktore  mowi : jestes skaza na wieczne potepienie ale jak zapiszesz sie do naszego klubu to pojdziesz do raju w ktorym mieszka  Bumbo  z rodzina . Bumbo jest kawalerem bez zony ale ma syna. Ten syn to tez Bumbo nie rozniacy sieod ojca Bumbo. Czyli jest tylko jeden Bumbo choc jest ich dwoch. Scisle mowiac jest ich trzech chociaz jest tylko jeden.  Mozemy powiedziec: takich dwoch jak nas trzech nie ma ani jednego!! To jest centralna  logika bumbologii . Bez wodki nie zrozumiesz buimbologii.

  • springus
   13 sierpnia 2018 at 10:04 - odpowiedz

   Nowy ateizm jest wyraźnym ruchem światopoglądowym. Głosi scjentyzm, redukcjonizm, materializm, darwinizm itp.

   • Radowid
    13 sierpnia 2018 at 10:36 - odpowiedz

    No i…???

    Zawsze są jakieś światopoglądy, prawda?

    Ty nie masz własnego?

    Akurat ten światopogląd nowo-ateistyczny jest całkiem sensowny i wartościowy.

    Nie powiedziałbym że jestem jednym z "jeźdźców nowego ateizmu" bo jestem semi-agnostykiem i semi-ateistą, ale zgadzam sie w wielu punktach z tym poglądem.

    • springus
     13 sierpnia 2018 at 16:53 - odpowiedz

     Odpowiadam Januszowi, że nowy ateizm to coś więcej niż tylko postawa niewiary.

     • Radowid
      13 sierpnia 2018 at 17:32

      OK.

      Ale słowo światopogląd jest bardzo powszechne. Ateizm to światopogląd któy opiera się na odrzuceniu boga i/lub bogów.

     • Radowid
      13 sierpnia 2018 at 17:34

      @SPRINGUS

      Tak się składa, że materializm, ewolucjonizm itd. świtenie dopełniają pogląd ateistyczny.

      Ateizm to odrzucenie teizmu, ale poza tym odrzuceniem przyjmuje też pewne poglądy "zewnętrzne" które bardzo dobrze go dopełniają i uzupełniają.

 17. Janusz
  Janusz
  12 sierpnia 2018 at 23:16 - odpowiedz

  @SPRINGUS.

  Napisales slusznie ze moralnosc jest subiektywna. Zmienia sie z czasem i byla rozna w roznych spoleczenstwach.  W USA przed wojna domowa uwazano ze niewolnictwo jest moralne bo Stary Testament nie potepia  niewolnictwa  lecz opisywal jak ich bic .Obecnie niewolnictwo jest uznane za wysoce n iemoralne. Wiec normy moralne ulegaja zmianie. To ze ewolucja zawiera przypadkowe mutacje nie ma zadnego zwiazku z ludzkimi ideami moralnosci. Ludzie zrozumieli kilka tysiecy lat temu ze moralne zadadfy sa niezbedne aby istnialo pokojowe spoleczenstwo. Nie ma absolutnej  moralnosci ktora spadla z nieba. Nasza moralnosc jest wynikiem doswiadczenia , rozsadku i logiki . Czlowiek jest istota myslaca i zrozumial ze normy moralne sa konieczne.Tak wiec moralnosc nie jest ani absolutna ani przxypadkowa. To ze ja, na przyklad , szanuje Ciebie wynika z kultury  w ktorej wyroslem . Fakt tego ze stworzyla mnie natura a nie Wielki Duch Bumbo nie ma zadnego zwiazku z moimi zasadami moralnymi. Pewne  zasady moralne sa uniwersalne i zostaly ustalone we wszystkich kulturach. Na przyklad zasada nie zabijaj . Prawo Hammurabiego w starozytnej Babilonii zawoeralo ponad 200 regul postepowania

  znacznie wiecej niz dekalog ktory spadl na Mojrzesza z niebios. Pomysl rozsadnie SPRINGUS  ze Bumbo to tez ludzki pomysl wiec nie mozemy oczekiwac ze Bumbo wie lepiej jak powinnismy postepowac. Bumbo pouczajacy ludzi jak postepowac to tak jakbys Ty pouczal kota jak lapac myszy. My wiemy dobrze bo mamy doswiadczenie i rozum!!! A Bumbo  nie ma ani rozumu ani doswiadczenia bo to tylko nasze  urojone wyobrazenie. 

   

   

 18. Radowid
  12 sierpnia 2018 at 23:21 - odpowiedz

  @SPRINGUS

  Chrześcijaństwo oparte na przemocy, nienawiści i pogardzie do innych poglądów to prawdziwe oblicze chrześcijaństwa.

  Przekonaj się sam.

  http://www.ultramontes.pl/Wariacka_wolnosc.htm

 19. Janusz
  Janusz
  12 sierpnia 2018 at 23:50 - odpowiedz

  Ogolny lomentarz.

  Zauwazmy ze Jezus nie potepil niewolnictwa . Rowniez nie sugerowal rownosci ras i praw dla kobiet. Nie wspomnial praw czlowieka. Dlaczego? Bo byl to czlowiek ktory zyl 

  2 tysiace lat temu kiedy   ludzie byli prymitywni . Dopiero francuska rewolucja stworzyla idee praw czlowieka a w 1948 roku ONZ  uznalo prawa ludzkie za obowiazujace.To jest dobry przyklad ze to my ludzie tworzymy moralnosc a nie mityczne postacie, Jahwe, Mojrzesza, Jezusa, Allaha itd. 

  Powinnismy byc odpowiedzialni i poprawiac swoje  postepowanie w miare uplywu czasu. Na tym polega piekno bycia czlowiekiem. . Ani TY ani TOMEK nie macie   pozytywnego wizerunku czlowieka. Nie jestescie ani dumni ani nie czujecie sie odpowiedzialni.  Smutne ze potrzebujecie  Niebieskiego Tatusia aby byc dobrym  czlowiekiem. Polecam Wam wiecej ambicji i rozsadku i szacunku dla czlowieka. Czlowiek to homo sapiens  a nie homo religius idioticus. 

   

   

 20. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 01:53 - odpowiedz

  Kazda ideologia i religia powinna byc oceniana na podstawie zasad ktore glosi i praktycznego zastosowania tych  zasad. 

  Odrzucilismy nazizm poniewaz glosil rasizm i podboje a w praktyce byl kryminalnym przestepstwem. Odrzucilismy  bolszewizm  bo w teorii mial dobre strony ale w praktyce byl zbrodniczy. Chrzescijanstwo ma tez w teorii dobre strony a praktycznie jest falszywym wyobrazeniem swiata  ktore  propaguje naukowa ignorancje i uwaza czlowieka za niezdolnego do moralnego postepowania .  Religia  chrzescijan uwaza czlowieka za grzeszna istote ktora jest fundamentalnie zla i musi miec religijny kaganiec. Ta religia ignoruje fakt ze ludzki swiat ulega zmianie i pomimo 

  problemow zycie ludzkie jest coraz lepsze i doskonalsze   moralnie.  Na przyklad los kobiet w XXI wieku jest znacznie lepszy niz w czasach opisanych w Starym Testamencie. W XXI wieku niewolnictwo jest powszechnie  uznane za nielegalne . Uwazam ze zasadnicza wada religii  jest falszywy wizerunek swiata zapelniony roznymi istotami ktore choc niewykrywalne maja potezny wplyw na swiat i zycie ludzi.  To obledne pojecie zaburza zdrowy rozsadek i kaleczy umysly mlodzierzy co jest karygodnym  przestepstwem. Czy nie jest zbrodnia uczenie mlodzierzy w szkole ze wkrotce nastapi koniec swiata jak glosi  podrecznik dla liceum w Polsce. Taki poglad  niszczy  mlode unysly i moze fatalnie wplynac na los mlodych  ludzi. Uwazam te "podreczniki" za kryminalne przestepstwo  spowodowane religia .

 21. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 01:53 - odpowiedz

  Kazda ideologia i religia powinna byc oceniana na podstawie zasad ktore glosi i praktycznego zastosowania tych  zasad. 

  Odrzucilismy nazizm poniewaz glosil rasizm i podboje a w praktyce byl kryminalnym przestepstwem. Odrzucilismy  bolszewizm  bo w teorii mial dobre strony ale w praktyce byl zbrodniczy. Chrzescijanstwo ma tez w teorii dobre strony a praktycznie jest falszywym wyobrazeniem swiata  ktore  propaguje naukowa ignorancje i uwaza czlowieka za niezdolnego do moralnego postepowania .  Religia  chrzescijan uwaza czlowieka za grzeszna istote ktora jest fundamentalnie zla i musi miec religijny kaganiec. Ta religia ignoruje fakt ze ludzki swiat ulega zmianie i pomimo 

  problemow zycie ludzkie jest coraz lepsze i doskonalsze   moralnie.  Na przyklad los kobiet w XXI wieku jest znacznie lepszy niz w czasach opisanych w Starym Testamencie. W XXI wieku niewolnictwo jest powszechnie  uznane za nielegalne . Uwazam ze zasadnicza wada religii  jest falszywy wizerunek swiata zapelniony roznymi istotami ktore choc niewykrywalne maja potezny wplyw na swiat i zycie ludzi.  To obledne pojecie zaburza zdrowy rozsadek i kaleczy umysly mlodzierzy co jest karygodnym  przestepstwem. Czy nie jest zbrodnia uczenie mlodzierzy w szkole ze wkrotce nastapi koniec swiata jak glosi  podrecznik dla liceum w Polsce. Taki poglad  niszczy  mlode unysly i moze fatalnie wplynac na los mlodych  ludzi. Uwazam te "podreczniki" za kryminalne przestepstwo  spowodowane religia .

 22. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 05:01 - odpowiedz

  @SPRINGUS  I TOMEK

  Ludzka moralnosc jest skladnikiem kultury  a nie rezultatem biologicznej ewolucji. Kazda cywilizacja tworzyla  inne zasady moralne. Moralnosc nie jest absolutna. Jest ona subiektywna i zmienia sie w czasie.  Kto tworzy moralne zasady?  Wladcy i liderzy ( np Hammurabi), mysliciele i filozofowie (np Sokrates, Aryustoteles), wielcy p[isarze(np Tolstoj, Goethe), w odleglej przeszlosci  religijni szamani (Mojzesz). 

   

 23. Radowid
  13 sierpnia 2018 at 08:26 - odpowiedz

  Dla dobra ludzkości religie powinny zniknąć.

  Już powoli zanikają – całe szczęście!

  Protestantyzm to jeden wielki śmietnik wszystkiego i niczego, prawosławie jest bardzo słabe i niewpływowe, a katolicyzm się sprotestantyzował po latach 60. więc też już go czeka koniec.

  Koniec religii nadejdzie o wiele prędzej niż koniec świata. 🙂

  • springus
   13 sierpnia 2018 at 09:57 - odpowiedz

   Ciekawe co przyjdzie w zamian. Dyktatura ateistów zupełnie mi nie przypada do gustu.

   • Radowid
    13 sierpnia 2018 at 10:34 - odpowiedz

    Cóż… to już jest kwestia towjego wyboru.

    Możesz sobie być anarchistą, komunistą, anarchokomunistą, faszystą… ale ja jednak sądzę, że najlepiej obstać przy liberalnej demokracji. 😉

    A tak się składa (w czym akurat Leon XIII miał rację!) że liberalna demokracja w istocie sprowadza się do… ateizmu! 🙂

 24. Radowid
  13 sierpnia 2018 at 10:44 - odpowiedz

  Niestety Springus i Św. Tomek nie wiedzą czym jest chrześcijaństwo.

  Głoszą własne banialuki, bo opierają się na własnym, indywidualnym widzimisię, a zdaje się, że chrześcijaństwo (przynajmniej to nieheretyckie) tego zakazuje…

  Coś im sie WYDAJE i już sądzą, że wszystko wiedzą, że mają rzekomy dostęp do tzw. "prawdy absolutnej".

  Nie panowie! Nie macie.

  "Prawda absolutna" (o ile istnieje) może być przez człowieka tylko ODKRYWANA i POZNAWANA, ale nie poznana w 100% – żeby tak zrobić musielibyśmy w jednej garści pojąć cały kosmos, a to jest niemożliwe.

  Chrześcijaństwo jest głupią religią, bo mówi swoim wiernym baranom, że mają podana "prawdę" na tacy – jest to oczywiste kłamstwo, które łatwo można zdementować.

  Zazwyczaj tak jest, że jak ktoś nadużywa słowa "prawda" i mówi o dostępie do jedynej "prawdy"… to ten ktoś po prostu kłamie. 🙂

  Tak to już jest.

  • springus
   13 sierpnia 2018 at 16:57 - odpowiedz

   Dobrze, że ateista wie, czym jest chrześcijaństwo. 🙂

   • Radowid
    13 sierpnia 2018 at 17:29 - odpowiedz

    Nie wymądrzaj się, bo prawda jest taka że nic nie wiesz. 😉

    Poczytaj se lepiej to co podlinkowałem. Wiedzy nigdy dość. 🙂

   • Radowid
    14 sierpnia 2018 at 15:07 - odpowiedz

    Faktycznie dobrze że ateista wie czym jest Chrześcijaństwo i dlaczego tym chrześcijaninem nie jest.

    Warto to wiedzieć a nie być ignorantem jak ty Springusie.

 25. Radowid
  13 sierpnia 2018 at 11:22 - odpowiedz

  By nieco lepiej pojąć czym jest chrześcijaństwo (przynajmniej zachodnie, ale wschodnie jest analogiczne) warto sie zapoznać z tym artykułem:

  http://alexjones.pl/aj/aj-inne/aj-spoleczenstwo/item/41444-poznajcie-prawd%C4%99-a-prawda-was-wyzwoli

 26. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 21:19 - odpowiedz

  @SPRINGUS
  "Co przyjdzie wzamian? Mozemy oprzec moralne zasady na rozumie i doswiadczeniu.  Wiara w kradsnoludki nie jest niezbedna. Z tysiecy lat doswiadczenia wiemy co dobre i zle.Wiemy wiecej niz pisarze biblii i Jezus bo mamy dodatkowe doswiadczenie. Jezus nie mial pojecia o broni atomowej, zapobieganiu ciazy i o setkach  wspolczesnych  problemach. Jego moralnosc pasowala do warunkow spolecznych 2 tysiace lat temu. Nasze problemy sa inne i musimy je sami rozwiazac. Z piunktu widzenia wiedzy  Jezus  byl ignorantem w prownaniu ze wspolczesnym  wyksztalconym czlowiekiem. NIe mozemy oczekiwac ze zasady Jezusa pomoga nam rozwiazywac  wspolczesne  problemy.  Dlatego musimy  myslec tworczo i stworzyc nowe zasady moralnosci oparte o obecne zrozumienie swiata. Na przyklad musimy ustalic etyczne regoly dotyczece genetycznej inzynierii. Czy Jezus zyjacy 2000 lat temu moze nam w tym pomoc ? Nie. Musimy zrobic to sami opierajac sie na wiedzy  XXI wieku.

   

 27. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 21:19 - odpowiedz

  @SPRINGUS
  "Co przyjdzie wzamian? Mozemy oprzec moralne zasady na rozumie i doswiadczeniu.  Wiara w kradsnoludki nie jest niezbedna. Z tysiecy lat doswiadczenia wiemy co dobre i zle.Wiemy wiecej niz pisarze biblii i Jezus bo mamy dodatkowe doswiadczenie. Jezus nie mial pojecia o broni atomowej, zapobieganiu ciazy i o setkach  wspolczesnych  problemach. Jego moralnosc pasowala do warunkow spolecznych 2 tysiace lat temu. Nasze problemy sa inne i musimy je sami rozwiazac. Z piunktu widzenia wiedzy  Jezus  byl ignorantem w prownaniu ze wspolczesnym  wyksztalconym czlowiekiem. NIe mozemy oczekiwac ze zasady Jezusa pomoga nam rozwiazywac  wspolczesne  problemy.  Dlatego musimy  myslec tworczo i stworzyc nowe zasady moralnosci oparte o obecne zrozumienie swiata. Na przyklad musimy ustalic etyczne regoly dotyczece genetycznej inzynierii. Czy Jezus zyjacy 2000 lat temu moze nam w tym pomoc ? Nie. Musimy zrobic to sami opierajac sie na wiedzy  XXI wieku.

   

 28. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 21:47 - odpowiedz

  @ SPRINGUS

  Slowo ewolucja znaczy rozwoj. Mozemy mowic o ewolucji swiata, ewolucji sztuki architektury, ewolucji fizyki itp.

  Ja piszac ze "powstanie moralnosci nie ma zwiazku z ewolucja" mialem na mysli ewolucjr biologiczna. To nie znaczy ze moralnosc nie podlega  zmianie  czyli  ewolucji. Moralnosc podlega ewolucji w czasie , nie jest absolutna lecz subiektywna . To znaczy ze my ludzie decydujemy co jest dobre a co zle. To co bylo dobre w czasach biblijnych np niewolnictwo jest moralnym zlem w XXI wieku. Wiec zasady moralne nie sa absolutne lecz podlegajsa ewolucji(zmian ie). Tomek tego nie rozumie bo wierzy w nonsens ze zasady biblii sa wieczne.  Ale Ty  mozesz zgodzic sie z faktyczna  prawda  pomimo ignorancji Tomka. Juz starozytny filozof powiedzial ze omnia olet – wszystko plynie , ulega zmianie.

 29. Janusz
  Janusz
  13 sierpnia 2018 at 22:14 - odpowiedz

  @RADOWID

  Przeczytalem pobieznie artykul ktorego link podales.

  Mialem wrazenie ze czytam  przemowienie  sekretarza  partii PZPR przed upadkiem PRLu.Ta  sama  troska  o  czystosc partii i pewmosc slusznosci linii partyjnej. 

   

   

  • Radowid
   13 sierpnia 2018 at 23:28 - odpowiedz

   Na tym wszakże polega chrześcijańska ortodoksja – w wydaniu zarówno katolickim, jak i prawosławnym.

   A liberalny protestantyzm Tomka jest herezją. 🙂

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *