• sobota, 23 czerwca 2018 r.

Barbara Nowacka: Racjonalisto, głosuj na Zjednoczoną Lewicę!

 

Barbara Nowacka tłumaczy, dlaczego racjonalista, nawet jeśli nie czuje się lewicowcem, powinien głosować na Zjednoczoną Lewicę. Dążenie do świeckiego państwa jest tu ważnym argumentem, ale nie jedynym…

Podobne materiały

25 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  19 października 2015 at 19:40 - odpowiedz

  Sprawy społeczne nie wystarcza. Ekonomicznie zupełnie nie są racjonalni

  • Benbenek
   19 października 2015 at 20:51 - odpowiedz

   Ekonomia to królowa spraw społecznych. A państwo w układaniu pewnych spraw społecznych poprzez racjonalną redystrybucję tak jak to tłumaczył Ciążyński oraz wskazywanie standardów jest w stanie skutecznie to realizować bez psucia ekonomii. To zresztą jest też jeden z mitów, że lewica „psuje” gospodarkę.

  • Jarek Augustynowicz
   20 października 2015 at 10:15 - odpowiedz

   Każdy ma coś głupiego gospodarczo w programie (np. 1/3 wzrostu PKB dla każdego wg. ZL, czyli prawie 500zł za rok 2014, czyli 40zł/miesiąc). Pokaż kto nie ma. Wybieramy optymalnie, czyli najlepiej z oferty. Sam szedłem i byłem przekonywany na studiach ekonomicznych, że ekonomia to tylko liczby. Ekonomia to nie tylko matematyka, ale i behawior. Do tego społeczeństwo to nie 38mln swobodnych elektronów, ale wspólnota. To wynika właśnie z humanistycznego racjonalizmu. Liberalizm gospodarczy jest jego zaprzeczeniem. „Darmowy” żłobek jest lepszy niż populistyczne danie 500zł na dziecko, bo żłobek jest dla pracującego, a gotówka dla każdego. To jest racjonalizm gospodarczy. Można i liczyć na niewidzialną rękę rynku, ale z tego już wyrosłem:)

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    20 października 2015 at 10:23 - odpowiedz

    Chyba wolny rynek? Bo co to jest ten liberalizm gospodarczy to ja nadal nie wiem po 10 latach studiów nad liberalizmem. Żłobki trzeba zbudować bo ich nie ma a gospodarka musi się opłacać nie można wszystkiego wydać na socjal to jest racjonalizm

    • Krzychu
     20 października 2015 at 13:20 - odpowiedz

     To może podam konkretny przykład dokładania pieniędzy przez samorządy do basenów, w małych miastach i miasteczkach niema szans, aby same się sfinansowały, ceny wstępu byłyby tak wysokie, że świeciłyby pustkami. Ekonomicznie patrząc na liczby z punktu widzenia Korwina oczywiście komunizm, patrząc głębiej, mamy zdrowsze społeczeństwo, a dzieci, które uprawiają sport, rywalizują. Tego nie da się przeliczyć na złotówki. Czy takie podejście jest nieracjonalne? Oczywiście znam odp ludzi wierzących w wolną rękę rynku,zero podatków, a każdego będzie stać, aby wybulić na nierentowny basen kilkadziesiąt złotych, bo przecież zgodnie z wierzeniami wolnorynkowców inaczej musiałby upaść. Takich przykładów można mnożyć tylko po co, skoro ktoś jest nieracjonalny jego argument to 10 lat studiów i całkowite odrealnienie od rzeczywistości. W każdym społeczeństwie zawsze będą jednostki i rodziny gorzej radzące sobie na rynku, rolą państwa jest im pomagać, nie tylko przez socjal. Inaczej społeczeństwo się polaryzuje, rozwarstwienie społecznie narasta co w konsekwencji prowadzi do patologii i dramatów. Skazane na to są dzieci, które na starcie są już stracone.

  • Tomek Świątkowski
   21 października 2015 at 09:02 - odpowiedz

   Moim zdaniem nieracjonalność lewicy polega na tym, że jej program opiera się na wierze w uczciwość i mądrość (jednocześnie!) urzędników.
   Liberalizm gospodarzy zaś opiera się na wierze w chciwość biznesmenów, co wydaje się być znacznie mniej naiwne.
   A na dodatek biznesmeni nic nie kosztują podatnika, a urzędnicy kosztują sporo.
   .
   Mimo to jestem za umiarkowanym socjalem, bo chciwość jednak wszystkiego nie załatwi, wbrew temu, co sądzą korwiniści.

 2. Lucyan
  19 października 2015 at 20:04 - odpowiedz

  PiSowi sprawy społeczne wystarczają.

 3. Krzychu
  19 października 2015 at 20:48 - odpowiedz

  ZL ma bardzo dobry program gospodarczy, praktycznie chyba jako jedyna partia wykazuje finansowanie swoich pomysłów.Nie robi tego na pewno PIS czy PO, partie liberalne gospodarczo typu Korwin czy Petru są odrealnieni a ich „racjonalizm” to czysta wiara w wolną rękę rynku co jest maksymalną irracjonalną bzdurą .

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 października 2015 at 21:03 - odpowiedz

   Po prostu się pan myli.

   • Krzychu
    19 października 2015 at 21:45 - odpowiedz

    Nieomylny jest tylko papież, polityka socjalna ZL jest racjonalna bo każdy będzie ponosił współmierne koszty względem tego co zarobi.Pomoc tym którzy jej potrzebują a niestety tacy ludzie są, to podejście zwyczajnie odpowiedzialne i ludzkie.Najgorsze co może być to wiara w wolną rękę rynku w kraju prawie 38 mln to utopia i niesprawiedliwość.Nieracjonalne jest gdy milioner płaci takie same podatki lub niższe od osoby zarabiającej najniższą krajową, to jest nieracjonalne dzielenie kosztów.Pan kogo popiera, co uważa Pan za racjonalne, Korwin,Petru?

   • Adam
    19 października 2015 at 22:20 - odpowiedz

    Panie Piotrze, Pański komentarz jest tak nieprecyzyjny, jak niczym nie poparty. Jakby mógł Pan napisać z którym punktem się Pan nie zgadza, dlaczego i poprzeć go argumentami.
    Program Zjednoczonej Lewicy podoba mi się, ale nie wiem na ile realne jest wprowadzenie go.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     19 października 2015 at 23:23 - odpowiedz

     Nierealny jest plan przedszkoli zasiłków i mnóstwa innych rzeczy zaczopujemy się

     • Adam
      20 października 2015 at 16:08

      W porównaniu z Razem, program ZL wydaje mi się sensowniejszy i „mniej” odrealniony w, a z kolei odstrasza politykami jak Palikot czy Miller i wydaja się mieć duże różnice czy niespójności światopoglądowe.
      Ma za to deklarację depenalizacji marihuany, wzmiankę o prawach zwierząt i dużo większą szanse w parlamencie na koalicję z PO.
      Czy któryś z Racjonalistów pokusiłby się o porównaniu programów i szans obu parti?
      .
      Jeden komentarz znaleziony w internecie „Pani Basia super, ale dziadek Myller .. :/ ciężka sprawa )”.

 4. Tomasz
  19 października 2015 at 21:33 - odpowiedz

  Trzeba być chyba całkowicie nieracjonalnym by głosować na tych, którzy już rządzili i niewiele zrobili.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 października 2015 at 21:37 - odpowiedz

   Dokladnie

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   19 października 2015 at 21:46 - odpowiedz

   Tylko, że patrząc realnie na wybory, wejście ZL do parlamentu (tyczy się również nowoczesnej) jest warunkiem koniecznym stworzenia antyPiSowskiej koalicji. A nie dopuszczenie tego oszołomstwa do władzy jest całkiem racjonalne.

  • Krzychu
   19 października 2015 at 21:48 - odpowiedz

   Czyli pozostał wam Kukiz pod warunkiem że na jego listach nie będzie nikogo kto już rządził.Korwin był już w sejmie a ponad połowa jedynek u Petru to PO.Chyba tylko partia Razem jeszcze nie rządziła i niema nikogo w szeregach kto z władzą nie jest związany.

   • Tomasz
    20 października 2015 at 12:25 - odpowiedz

    Jak słucham takiej narracji to mam wrażenie, że zaraz zjawią się ci, którzy twierdzą, że ktoś na listach nowoczesnej jest z PO związany bo zagłosował kiedyś na PO. Absurd.

   • Frey Torquemada
    20 października 2015 at 19:05 - odpowiedz

    To teraz tylko na posłów mogą kandydować ludzie, którzy zielonego pojęcia o polityce nie mają, to może zróbmy jakieś losowanie wśród wyborców, wyjdzie na to samo i o wiele taniej, będą same nikomu nieznane nowe gęby. Jacek Tabisz w tym przypadku też jest całkowicie spalony, bo już raz kandydował do parlamentu europejskiego 🙂

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     20 października 2015 at 19:19 - odpowiedz

     Jestem spalony na wiór i trociny 🙂 Nie należę jednak do żadnej partii politycznej i dbam o niezależność (co myślę, że widać w moich poglądach).

 5. mario
  19 października 2015 at 22:24 - odpowiedz

  Niestety postkomunistyczny i lewicujacy prezydent A. Kwaśniewski pozwolił na podpisanie konkordatu w Watykanem; jak to sie ma do ideałów racjonalistów?
  Kwach miał gdzies ideolo; wpędził nas w jarzmo ultrakonserwatywnego krk na min 20 lat; Pani Barbaro kto dziś zagwarantuje, że obecna Lewica nie jest farbowanym lisem jak niegdyś p. Kwasniewski?
  Zagłosuje na Panią być może wyłacznie z sentymentu; niestety polska lewica sie wielokrotnie skundliła i sprzeniewierzyła własnym ideałom i

 6. Krzychu
  20 października 2015 at 08:07 - odpowiedz

  @Mario Kwach to postkomuna a nie lewica i Kwach podpisał Konkordat jako prezydent wszystkich Wolaków któremu zaszkodziły kadzidła Watykańskie.Żadna Lewica nie podpisała konkordatu, podpisał go zdymisjonowany rząd Suchockiej, za ratyfikacją głosowali głównie posłowie koalicji rządowej AWS-UW oraz PSL, ROP. Ówczesna Lewica SdPR głosowała przeciw ! Jak wprowadzano szantażem lekcje religii do szkół, jej finansowanie proszę przeczytać wywiad z śp Kuroniem aby przekonać się że na tym etapie chyba, tak wnioskuję z tekstu nie było szans na sprzeciw.

  http://polskiateista.pl/aleocochodzi/jacek-kuron-o-religii-szkolach/

  • Lucyan
   20 października 2015 at 08:19 - odpowiedz

   Kwach powinien stanąc przed Trybunałem Konstytucyjnym i zapłacic za obraze uczuc Polakow i za obecne niszczenie mozgow młodych Polakow.

   • Frey Torquemada
    20 października 2015 at 19:11 - odpowiedz

    Ty też mi powinieneś zapłacić za domniemaną obrazę mojego uczucia miłości własnej, może należy też karać za uczucia wstrętu, obrzydzenia, paniki, lęku, strachu….Paranoja!

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *