• wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Prof. Ryszard Szarfenberg i Andrzej Dominiczak

 

Bezwarunkowy dochód podstawowy to idea minimalnej pensji dla każdego Polaka i każdej Polki, przyznawanej za sam fakt bycia Polakiem, lub nawet mieszkania w Polsce. Prof. Ryszard Szarfenberg i Andrzej Dominiczak uważają, że ten pomysł może poprawić nasze społeczeństwo i przynieść zyski, a nie straty. Co ciekawe, liderami we wprowadzaniu tego typu rozwiązań są niektóre stany USA, co nieco zaburza pogląd o neoliberalnym charakterze polityki amerykańskiej

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  18 sierpnia 2015 at 09:51 - odpowiedz

  Oczywiście poglądy Europejczyków na USA są skrajnie uproszczone. O pensji obywatelskiej dumają też Szwajcarzy

 2. Lucyan
  18 sierpnia 2015 at 18:05 - odpowiedz

  Wlasciwie w wiekszosci panstw europejskich sa partie ktore proponują „pensje obywatelskie”. Wiec nie mozna mowic o calych narodach, bo to robi wrazenie jakby cale panstwo prowadzilo dyskusje.
  Pensja obywatelska (bezwarunkowa) to raczej poroniony pomysl. To moze dzialac w malych spolecznosciach. To moze dzialac dla 70% normalnych ludzi, reszta dostanie bezwarunkowo forse na wino i spiew. Zreszta Grecy juz sobie dali taką pensje, 1000 Euro miesiecznie.
  Taka pensja to tez czynnik atrakcyjny aby przyciagnąc do Europy emigrantow z Afryki. Moze od razu dac Afrykanczykom kase, niech mają pensje obywatelską.

 3. myślący
  19 sierpnia 2015 at 17:34 - odpowiedz

  Mi osobiście śmieszne wydaje się próba porównania słusznej amerykańskiej idei sprawiedliwej dywidendy (de facto po rozdzieleniu niewielkiej na głowę) z bogactw naturalnych dla wszystkich prawowitych mieszkańców ziemi, z której te bogactwa wydobyto (przede wszystkim z naciskiem na ustalenie kto jest takim prawowitym mieszkańcem), z lewackim urojeniem dochodu bezwarunkowego, który – nie tylko, że z natury stanowiłby kwoty do wypłaty o co najmniej jedno zero większe – jak można założyć, przede wszystkim byłby wypłacany napływowej masie chętnych. Co więcej – traktujących to jako obowiązkową dżizję, w efekcie której mogliby zająć się tym, co najbardziej zgodne z ich wartościami – czyli gnębieniem i niszczeniem życia wypłacającym.
  Gdy spojrzy się z tej perspektywy od razu widać, że XIX wieczne pomysły były tworzone w zupełne innej sytuacji, w której wiedza o tym jak „różnorodny” jest świat była żadna i wdrażanie ich w XXI wieku jest najczystszym oszołomstwem.
  Żeby zacząć takie eksperymenty trzeba by zacząć od kilku kwestii wstępnych: odrzucić całkowicie idee praw człowieka, wybudować nieprzekraczalne bez zezwolenia wysokie mury wokół państw cywilizowanych, a następnie wprowadzać silne prawa obywatelskie, w tym np. dochód gwarantowany. Innej opcji nie ma, a ta wydaje się nierealna. Myślenie zaś o bezwarunkowym dochodzie dla imigrantów islamistycznych to nie jest nawet oszołomstwo, to są poglądy wywrotowe, co do których można by wręcz postulować karalność jak za „zdradę stanu”.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 sierpnia 2015 at 20:14 - odpowiedz

   Bez przesady konserwatywni szwajcarzy się w to bawią

   • myślący
    20 sierpnia 2015 at 00:05 - odpowiedz

    Bo ciągle im się zdaje, że coś takiego jak problem islamskiej imigracji nie istnieje, albo ich minie, lub sobie z nim poradzą… tymczasem”: http://ndie.pl/jan-frejlak-upadek-europy/

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     20 sierpnia 2015 at 12:37 - odpowiedz

     Nie omija ich. Berneńczycy boją się wychodzić wieczorem. Ale to pensja obywatelska a nie imigrancka a oni nie dają łatwo obywatelstwa

     • myślący
      20 sierpnia 2015 at 20:27

      Nie są przede wszystkim w UE i moga sobie pozwolić na nielewackie ekstrawagancje, U nas taka dyskryminacja przybyszów byłaby niedopuszczalna.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      20 sierpnia 2015 at 23:20

      Byłaby jak najbardziej dopuszczalna choć zapewne lewica zwąchała by proletariat zastępcze i domagała się”równości”

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *