• wtorek, 24 października 2017 r.

Brakuje nam kosmicznej perspektywy

Choć ludzka cywilizacja w różnych formach i w różnych miejscach istnieje już od około sześciu tysięcy lat, to problemy z jakimi się borykamy nie zmieniły się tak bardzo. Władcy różnych państw rywalizują między sobą, czasem z bardzo niskich i przypadkowych pobudek zagrażając pokojowi i współpracy. Lud, mimo rozwoju nauki i technologii, nadal bywa ciemny i łatwy do manipulowania nim za pomocą pustych obietnic, tanich błyskotek lub wzmagania w nim lęku, nienawiści, poczucia dumy z tradycji kichania w odpowiedni sposób. Czy to się kiedyś zmieni? Może brakuje nam kosmicznej perspektywy, zrozumienia, że nasza planeta jest maleńkim pyłkiem w gigantycznym kosmosie i zniknięcie całej ludzkości przeszłoby w tym ogromie bez żadnego echa? Odkrywany coraz więcej pozaziemskich planet. Możliwe, że odkrycie pozaziemskiego życia pozytywnie zmieniłoby ludzką perspektywę. Jeszcze większa zmianę przyniosłoby z pewnością spotkanie innych inteligentnych istot, oczywiście pod warunkiem, że będą nastawione pokojowo. Czy jednak można rozwinąć podróżującą przez kosmos cywilizację bez zaprowadzenia pokoju na własnej planecie i bez zerwania ze zbyt fanatyczną wiarą w religijne mity?

Więcej na filmiku:

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. Część rezultatów badań można studiować na stronie www.hanuman.pl . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w 2016 roku. Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

11 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  16 maja 2016 at 14:25 - odpowiedz

  „…poczucia dumy z tradycji kichania w odpowiedni sposób…” GENIALNE! Film też dobry!

  Przy okazji: https://www.youtube.com/watch?v=fIl9z8Wa_no

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   16 maja 2016 at 14:32 - odpowiedz

   Dzięki 🙂

 2. dżizas
  16 maja 2016 at 17:57 - odpowiedz

  Szwedzki fizyk i matematyk Max Tegmark udowodnił w swojej książce „Nasz matematyczny wszechświat”, że w odległości mniej więcej 10 z 10^80 zer metrów stąd znajduje się planeta identyczna jak Ziemia, na której istnieje taka partia jak Prawo i Sprawiedliwość*. Dlatego gdy nauka bedzie już umiała badać skład chemiczny atmosfer egzoplanet, w kolejnym kroku powinna opracować metodę ustalania, czy nie istnieją tam przypadkiem groźne dla zdrowia drobnoustroje w rodzaju naszego lokalnego wariantu kanclerza Palpatine’a i innych S(h)ithów.
  😉

  * Tegmark oczywiście nie stwierdza tego wprost, wniosek taki jest jednak logiczną i oczywistą konsekwencją jego przemyśleń.

 3. Krzysztof Marczak
  16 maja 2016 at 20:04 - odpowiedz

  Brakuje, i to jak. A najbardziej brakuje jej z upływem czasu, kiedy coraz wyraźniej widać, jak ludzie utrudniają sobie samym życie na różne sposoby w imię tych samych idei co kiedyś, tylko inaczej opakowanych. Chyba jeszcze w szkole średniej mówiłem, że nawet przywiązanie do planety ziemia może okazać się wąskim, lokalnym prowincjonalizmem. A w ogóle dobry film dobre pytania i dobrze jest i zdrowo o tym pomyśleć.

 4. reader
  16 maja 2016 at 20:16 - odpowiedz

  Wykopaliska w Göbekli Tepe pokazują, że znacznie dłużej istnieje ludzka cywilizacja. A mogą znaleźć coś jeszcze starszego.
  Ja jestem pesymistką jeśli chodzi o szybki rozwój sceptycyzmu. Łatwiej jest przyjmować wyjaśnienia oparte na mitach niż nauce. Religie często zastępuje nie nauka, ale pseudonauka. Obawiam się, że żadne pojedyncze wydarzenie, nawet odkrycie cywilizacji pozaziemskiej tego nie zmieni, jeśli nie zmieni się system edukacji. Inna sprawą są ewentualne ciągoty naszego mózgu do mitów.

 5. bogdan
  17 maja 2016 at 14:37 - odpowiedz

  DLA MNIE TO JEST TRAGICZNE ,, EDUKACJ-ISYSTEM ,, POWINNO BYC WIELE RODZAJOW EDUKACJI -KAZDY MA JAKIES WADY -A JEDEN SYTEM BY JE WYOLBRZYMIAL /TO JAK WSOBNE ROZMNARZANIE – PROWADZI DO WAD GENETYCZNYCH I DO ZAGŁADY GATUNKU ROZNIJMI SIE PIEKNIE RYWALIZUJMY —WRACAJAC DO MERITUM – NIESTETY ODKRYCIE NOWEGO SWIATA PRZEZ KOLUMBA -BUŁO PEWNA ANALOGIA DO ODKRYCIA CYWILIZACJI POZAZIEMSKIEJ /POMIJAM TU ASPEKTY – WCZESNIEJSZYCH KONTAKTOW /—WPŁYW JEDNEJ NA DRUGA BYŁ KATASTROFALNY PRAKTYCZNIE WSZYSTKO ZNISZCZYLISMY -KILKA ROSLIN SPROWADZILISMY I SYFILIS /CHOROBE /—PRZYPUSZCZAM ZE NA DZISIEJSZYM POZIOMIE ROZWOJU ZIEMIANIE JAK WCZESNIEJ EUROPEJCZYCY MIELI BY PODOBNE OSIAGNIECIA —DOBRZ ZE DALEKO DO HIPOTEDYCZNYCH KONTAKTOW Z INNYMI EKOSYSTEMAMI I CYWILACJAMI

 6. Dariusz
  22 maja 2016 at 19:39 - odpowiedz

  Wypowiedzi polskich generałów. Ciekawe: https://www.youtube.com/watch?v=KrQ0MCJbtfE , https://www.youtube.com/watch?v=58EjP2Q3r3M

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *