• poniedziałek, 23 października 2017 r.

Ceremonie humanistyczne. Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Dlaczego ceremonie humanistyczne, a wśród nich zwłaszcza śluby, są tak cenione i lubiane? Co przesądza o ich pięknie i silnych wzruszeniach, jakie tworzą w ich uczestnikach? Na czym polega ich humanizm? O tym wszystkim mówią Kaja Bryx i Jacek Tabisz, zachęcając widzów do projektu związanego z ceremoniami humanistycznymi.

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. Zbyszek
  14 maja 2015 at 15:20 - odpowiedz

  Tytuł trochę mylący. Audycja jest przede wszystkim o ślubach. Wydaje mi się, że warto by też zrobić audycję o pogrzebach. Dla ślubów wyznaniowych jest alternatywa: ślub cywilny państwowy. Nie ma takiej alternatywy dla pogrzebów wyznaniowych, urząd stanu cywilnego nie organizuje pogrzebów cywilnych. Ludzie więc organizują pogrzeby u monopolisty, czyli KRK. Kler nie odpuszcza i upokarza w sposób niespotykany gdzie indziej. Ludzie się na to godzą, bo nie mają wyjścia. Można iść do innego zakładu pogrzebowego, ale trudno jest znaleźć alternatywę dla pogrzebu kościelnego, szczególnie gdy na załatwienie formalności jest kilka dni.

 2. Lucyan
  14 maja 2015 at 16:58 - odpowiedz

  A jak to wygląda z innymi wyznaniami (oprocz Krk), czy np. slub udzielony przez pastora kosciola protestanckiego/jehowych/judaizmu moze byc uznany przez panstwo polskie. Czy tez muszą wziąc slub swiecki mimo wszystko, aby byc mezem i zona wg prawa polskiego (swieckiego)?
  Jesli chodzi o sluby humanistyczne to powinna byc tez oferta takich slubow w … kosciele. Tak, wiele ludzi, szczegolnie panienki, mają taki obraz, ze zenią sie w kosciele (budynku). Wtedy odpadł by ten rzymsko-katolicki szantaz, ze „jak nie bedziesz chodziła na religię, to ksiądz ci nie da slubu w kosciele”.
  Jest mnostwo małych kosciolkow, ktore mozna by uzyc, z humanistyczną ceremonią.
  Ostatecznie wybudowac Koscioł Swiatła Fotonowego, wyposazyc w lasery, muzyke Avicii i takie sluby zrobiłyby furore.
  Z tego co wiem to teraz łatwiej o slub cywilny w plenerze. Zdaje sie kosztuje to dodatkowe 1000 zł (nie fair) plus koszty plenerowe urzędnika USC, ale i tak łatwiej niz dawniej. Dzis USC nie moze odmowic slubu poza urzędem USC. Kilka minut urzędnika USC załatwia sprawe, a potem sie mozna humanistycznie bawic. Przy kazdym USC powinny byc ogłoszenia o slubach humanistycznych.

  • Tomek Świątkowski
   15 maja 2015 at 10:27 - odpowiedz

   Oprócz KK jeszcze co najmniej 14 innych związków wyznaniowych ma zawartą umowę z państwem polskim (tzw. „małe konkordaty”) dzięki czemu mogą one udzielać ślubów, które maja także ważność cywilną.

 3. niezależna
  21 maja 2015 at 16:50 - odpowiedz

  Śluby cywilne są już z możliwością wyboru w plenerze i jest coraz większa swoboda w wyborze. Mnie raczej interesuje ceremonia pogrzebowa. Można zamówić mistrza ceremonii, ale ja chciałabym, aby uchwalono możliwość rozsypywania prochów. Nadal lobby cmentarno-kościelne nie pozwala na swobodny wybór pochówku. W USA jest swoboda wyboru w tym zakresie, a u nas nadal brak odważnego, który przeciwstawiłby się temu lobby. Dlaczego moja rodzina nie może rozsypać moich prochów w przyszłości tam, gdzie ja chcę i to tam, gdzie uważałam, że byłam szczęśliwa? Bo lobby musi kasować za miejsce pochówku i straciłoby zyski? Ale zaoszczędzilibyśmy na gruntach, które można przeznaczyć pod zabudowę. Obecnie taki pochówek można załatwić na morzu, ale to dużo zachodu z pozwoleniami. Dltego nie czuję, że żyję w demokratycznym państwie. Nadal jakieś przypadkowe grupy załatwiają swoje interesy przez obłudnych politykierów.

 4. Tomek
  22 maja 2015 at 12:52 - odpowiedz

  Wszystko pięknie, ale dlaczego nie można takiej ceremonii zamówić? Od lutego moje zapytania w tej kwestii pozostają bez odpowiedzi. Strona ceremonii humanistycznych i grupa na FB są chyba nieaktywne, bo ostatnie zmiany miały miejsce dwa lata temu. Chcieliśmy z narzeczoną mieć taką ceremonię, ale ostatecznie musieliśmy zamówić ślub plenerowy, prowadzony przez USC.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   22 maja 2015 at 13:01 - odpowiedz

   To problem z racjonalista.pl. Nie obsługują tego i nie dają innym. Celebranci korzystają z naszych mediów i z naszych źródeł. Jednak Racjonalista.pl ma nadal wyższą pozycję w przeglądarkach. Niestety, nie mamy na to wpływu. Do mnie większość par się zgłasza po kilku nieudanych próbach z Racjonalista.pl

   • Tomek
    22 maja 2015 at 14:23 - odpowiedz

    To czemu promują Państwo na stronie PSR stronę prowadzoną przez Racjonalista.pl (ceremoniehumanistyczne.pl) skoro wiedzą Państwo, że oni tego nie obsługują? Może warto zrobić swoją stronę i samodzielnie to organizować? Dla nas już za późno na zmianę, ale może inne pary skorzystają.

 5. Janusz
  Janusz
  29 lutego 2016 at 05:36 - odpowiedz

  Ceremonie zwiazane z przelomowymi wydarzeniami w zyciu czlowieka sa bardzo wazne. Nie chodzo i to aby
  zamiast kosciola katolickiego zorganizowac ceremonie u baptystow. Chodzi o swiecka ceremonie bez niewidzialnych duchow i ich blogoslawienstw. Zamiast nonsensu religijnego mozna miec ceremonie swiecka
  dla podkreslenia jak wazny jest slub lub pozegnanie zmarlego czlowieka . Moj syn mial slub swiecki w ogrodzie kolo domu .Emocjonalnie przewyzszajacy
  religine mumbo-dzambo w kosciele.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *