• wtorek, 21 maja 2019 r.

Chiny, Japonia a Zachód. Historia nieporozumień

 

Wracamy do książki Piotra Napierały, ukazującej w zarysie historię relacji między Zachodem a potęgami Dalekiego Wschodu. Te relacje ważnych dla całej ludzkości ośrodków cywilizacji opierały się często na niezrozumieniu i licznych nieporozumieniach. Poczucie wyższości, wzajemna nieufność, modele gospodarki wynikające z lokalnych przesądów i mitów – to wszystko przyczyniało się do komicznych, dyplomatycznych wpadek i do tragedii wojen. Te dzieje, bardzo ważne dla obecnego kształtu relacji międzynarodowych i gospodarczych, są bardzo słabo znane w naszym kraju. Dlatego warto posłuchać szczecińskiego wykładu Piotra.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Krzysztof Marczak
  6 września 2015 at 23:28 - odpowiedz

  Wielki temat wciąż niepoznany. Jeżeli uda się kiedyś policzyć, jakie straty przyniosły nieporozumienia kulturowe to będzie to prawdziwe trzęsienie ziemi.

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  8 września 2015 at 09:06 - odpowiedz

  Pewnie tak. Na przykład Niemcy uchodzą za nudziarzy tylko dlatego że odpowiadając na anglosaskie: How are you nie mówią I’m fine thank you tylko wyliczają przypadłości: )

  • Krzysztof Marczak
   8 września 2015 at 20:22 - odpowiedz

   Tego to akurat moich klientow biznesowych przez cale lata nie moge nauczyc. Jednoczesnie sami oczekuja potwierdzania swoich mitow lokalnych a potem narzekaja, ze im kontakty sie „nie kleja”.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *