• piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? Giulio Ercolessi

 

Giulio Ercolessi, Prezes Europejskiej Federacji Humanistycznej, mówi o tożsamości europejskiej. Czy jesteśmy w stanie określić co to jest? Czy Europejczycy z różnych krajów posiadają wspólne dziedzictwo kulturowe, czy może jest to sztuczna koncepcja? Przemówienie to jest częścią debaty, która odbyła się we Wrocławiu podczas konferencji EHF 2017 "Humanizm i racjonalizm: aktualne wyzwania i idee na przyszłość".

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  2 lipca 2017 at 14:09 - odpowiedz

  Sączyć cappuccino wspominać dawną chwale, drżeć przed Putinem, krytykować USA, wymądrzać się i sortować śmieci…

 2. Ultima Thule
  2 lipca 2017 at 15:16 - odpowiedz

  Przede wszystkim jest kilka całkowicie sprzecznych narracji europejskości.
  .
  Dla jednych będzie to historia i tradycja potęgi europejskiej cywilizacji, kultury, nauki, gospodarki, filozofii, sztuki itp itd. (cały czas fascynuje mnie fakt, że jedynie europejska cywilizacja była w stanie stworzyć w muzyce SYMFONIĘ. Nigdzie indziej nie powstałą muzyka organowa, symfonie i w ogóle bardziej złożone utwory muzyczne. To samo dotyczy chórów.
  .
  Inna narracja to humanizm, socjalim, równość (rozumiana po komunistycznemu, czyli de facto nierówność) itd.
  .
  Jest jeszcze parę innych narracji, ale te dwie w tym momencie mają największe poparcie. Pierwsza około 90-95% i druga 1-3%. Pomimo tego w mediach i w odbiorze publicznym może się zdawać, ze ta druga, zdegenerowana wersja cywilizacji ma nawet większość. Jest to jednak nieprawda i właśnie obecnie lewactwo boleśnie się o tym przekonuje. A będzie jeszcze gorzej ! To znaczy lepiej.

  • ala wilk
   6 lipca 2017 at 07:53 - odpowiedz

   Historia i tradycja europejskiej cywilizacji to mordowanie się nawzajem co kilkanascie lat aż do powstania lewackiej UE.

    

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  2 lipca 2017 at 17:18 - odpowiedz

  tak ale dzisiaj centrum kultury zachodniej to raczej Ameryka a nie europa

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *