• piątek, 25 maja 2018 r.

Co nowego w kalendarzu liturgicznym – gawęda o św. Wojciechu

 

Redaktorzy: Grzegorz Roman i Ryszard S. Czarnecki rozmawiają o św. Wojciechu. patronie Polski, męczenniku, osobie bardzo ważnej la historii naszego kraju. Jego imieniny obchodzone są w n. 23 kwietnia. Rozmowa Reaktorów przypomina nie tylko epizody z życia Wojciecha związane z dziejami ówczesnej Polski i Czech, ale zahacza o historię tej części Europy w tym Prus i rejonów przyległych.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Piotr Browarski
  Piotr Browarski
  22 kwietnia 2016 at 19:24 - odpowiedz

  Coś z oświetleniem chyba namieszaliście hehe

 2. dżizas
  23 kwietnia 2016 at 09:32 - odpowiedz

  Relikwiarz św. Wojciecha w Gnieźnie nie jest średniowieczny, jest to zrekonstruowane w wiekszej części pod koniec lat 80. XX wieku dzieło gdańskiego złotnika Petera von der Rennena z II poł. XVII wieku. Chyba, że chodzi o wieku tumby, która stoi za ołtarzem.
  🙂

  A tutaj nuta w klimatach dzisiejszej uroczystości:
  https://www.youtube.com/watch?v=eaioK4krWdc

  😉

 3. Lucyan
  5 maja 2016 at 12:51 - odpowiedz

  Bardzo ciekawy wątek o Prusach. Ale chyba pan R.Czarnecki, wg swoich dociekan, jest Prusem, a nie Prusakiem? Historia Prusow jest przemilczana, zakłamywana, i niepublikowana. Do niedawna była teoria, ze to Niemcy wyrżneli Prusow, Prusowie byli krnąbrni, wiec wyrżnieto ich w pien. Gdzieniegdzie pojawiają sie publikacje, ze Prusowie nie mieli wyjscia i sie raczej zniemczyli, zaakceptowali system niemiecki jako sprawniejszy. Była niejako germanizacja Prusow, a nie niemal całkowite wyrżniecie. Germanie probowali szukac przestrzeni zyciowej na połnocnym wschodzie i zgermanizowali Prusow. A do tego zawłaszczyli nazwe! To tak jakby Germanie zgermanizowali Polske i zaczeli sie nazywac Polakami/Polanami cały czas mowiąc po niemiecku! Udana operacja.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *