• sobota, 23 lutego 2019 r.

Co nowego w kalendarzu liturgicznym? Walentynki

 

W cyklu Grzegorza Romana i Radosława Czarneckiego "Co nowego w roku liturgicznym?" tym razem dzień świętego Walentego. Jest to ciekawe święto kościelne, bowiem kościół katolicki w Polsce wyraźnie go unika. Święty Walenty, choć święty, jest wyraźnie na cenzurowanym w oczach polskich biskupów. Z programu dowiecie się, dlaczego…

Podobne materiały

14 komentarzy

 1. Tomek Świątkowski
  14 lutego 2015 at 19:43 - odpowiedz

  Szkoda, że panowie zapomnieli omówić tłusty czwartek, na którym kościół też nic nie zarabia.

 2. Radosław S. Czarnecki
  Radosław S. Czarnecki
  15 lutego 2015 at 12:01 - odpowiedz

  Tomek Świątkowski: ale o ile mnie pamięć nie myli tzw. „tłusty czwartek” nie figuruje w kalendarzu liturgicznym – a tym zajmujemy się w niniejszym cyklu z Grzesiem – Kościoła katolickiego. Może Pan ma inny – niż my- kalendarz liturgiczny (nasz jest z „pewnego i oficjalnego źródła”) albo myślimy o innych Kościołach katolickich ?

  • Tomek Świątkowski
   15 lutego 2015 at 17:34 - odpowiedz

   Skoro pan już tak straszliwie sjerjoznie potraktował mój żartobliwy wpis, to odpowiem na niego bardziej serio prostym pytaniem:
   Czy Stowarzyszenie Racjonalistów byłoby zachwycone, gdyby jakiś biznesmen z okazji dna Darwina całą świadomość społeczną odciągnął do problematyki naukowej (wykłądów, konferencji itd.), a zamiast tego zaabsorbował ludność miast i wsi „nową świecką tradycją” polegającą na przebieranie się za neandertalczyków oraz pitekantropów, lub obdarowywaniem się pluszowymi dinozaurami? Oczywiście biznesmen ten zarabiałby krocie na owych przebraniach i pluszakach – a SRP nic.
   Myślę, że pewna irytacja racjonalistów byłaby całkowicie zrozumiała i uzasadniona – bynajmniej nie z tego powodu, że przy tej okazji zarobił ktoś inny.

   • Lipschitz
    14 lutego 2017 at 23:23 - odpowiedz

    Ale żaden biznesmen tego nie wymyśla, jednak myślę, że gdyby komuś się udało, byłaby świetna zabawa.

   • ala wilk
    15 lutego 2017 at 04:42 - odpowiedz

    Ale przecież w Polsce są parki rozrywki z dinozaurami – Zator, Bałtów, Krasiejów itp. I to przecież są one w bastionach katolicyzmu – Zator koło Wadowic, Bałtów w woj. świętokrzyskim wyjątkiem jest Krasiejów koło Opola to widocznie zakamuflowana opcja niemiecka 🙂 

    • Tomek Świątkowski
     17 lutego 2017 at 09:02 - odpowiedz

     Swoja drogą jestem ciekawy, co biologowie sądzą o edukacyjnych walorach tych placówek. Szczególnie gdy idzie o przybliżanie problematyki ewolucyjnej.

 3. Lucyan
  15 lutego 2015 at 17:57 - odpowiedz

  Czyli Pan Tomek Ś. potwierdza, ze Krk to instytucja do robienia, własciwie okradania ludzi z, pieniędzy. I ze to naturalne, ze rynkowi konkurenci na rynku usług i posług (swieccy czy religijni) powodują irytację wsrod Krk.

  • TOMEK ŚWIĄTKOWSKI
   15 lutego 2015 at 21:33 - odpowiedz

   Myślałem, że racjonaliści mają poczucie humoru. Mój błąd.

   • GrzegorzR
    GrzegorzR
    15 lutego 2017 at 22:11 - odpowiedz

    Oczywiście. Każdy wie, że jesteśmy sztywni jak pal sienkiewiczowskiego bohatera.

    • Tomek Świątkowski
     17 lutego 2017 at 09:07 - odpowiedz

     jesteście półsztywni

     z łatwością potraficie się śmiać z ideologicznych przeciwników (poziom tych żartów to inna sprawa), ale z siebie ani trochę nie potraficie

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      17 lutego 2017 at 12:09

      Nie wiem, czy widziałeś choćby nasze programy z Kają o ateizmie – śmiejemy się z siebie w nich.

     • Tomek Świątkowski
      17 lutego 2017 at 12:29

      a rzeczywiście… przypominam sobie – była tam spora dawka autoironii

      przepraszam za uogólnienie

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      17 lutego 2017 at 12:44

      Formuła naszego cyklu z Kają pozwalała na autoironię, ale gdy omawia się jakiś temat, jak w cyklu Grześka i Radka, to ciężko by było śmiać się z siebie a nie z tematu.

 4. ala wilk
  15 lutego 2017 at 04:40 - odpowiedz

  KK w Polsce zarabia nie tyle na Walentynkach co na ich efekcie za 9 miesięcy – chrzest. Co ciekawe w niektórych krajach islamskich Walentynki są zakazane bo uważa się je za święto chrześcijańskie. Natomiast u nas niektórzy uważają Walentynki za święto żydowskie. Ale wielu muzułumanów nie odróznia Żydów od chrześcijan, dla nich to mniej więcej to samo jak dla chrześcijan sunnici i szyici. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *