• piątek, 19 października 2018 r.

Czy barok był epoką ciemności? Wojciech Kral, Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Część ateistów, racjonalistów i humanistów nie ma wątpliwości co do oceny baroku – to straszna epoka, która nadeszła po złotych czasach Leonarda da Vinci i innych zmieniających świat humanistów. Ale czy barok był rzeczywiście ciemnym wiekiem? Może jesteśmy dla niego niesprawiedliwi?

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Katarzyna
  30 kwietnia 2017 at 13:30 - odpowiedz

  Naprawdę bardzo udana rozmowa, czuję się nie pocieszona, że trwała tak krótko. Szkoda tylko, że na nazwisko Newtona trzeba było czekać do dziewiętnastej minuty programu, ale i tak proszę o więcej z tej tematyki. 

 2. Ultima Thule
  1 maja 2017 at 13:05 - odpowiedz

  Epoką ciemności była końcówka XIX wieku i początek XX wieku. To wtedy powstały wszystkie komunizmy, faszyzmy, socjalizmy, feminizmy, materializmy, dialektyzmy, genderyzmy itp. To wtedy wymyślono lobotomię, eugenikę, eutanazję, prymat mas nad jednostką, ateizm itp.
   

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   1 maja 2017 at 17:50 - odpowiedz

   Pomyliłeś epoki. Końcówka XIX wieku i początek XX to Belle Epoque, rozkwit indywidualizmu.

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   1 maja 2017 at 18:05 - odpowiedz

   Po za tym, mieszasz wszystko. Eutanazja to przejaw indywidualizcji życia, a ty zestawiasz ją na równi z "prymatem mas nad jednostką"! Ateizm też zazwyczaj świadczy o wyzbyciu się, w pewnym aspekcie oczywiście, stadnego sposobu myślenia: "inni wierzą, więc ja te powinienem".

 3. Andrzej Boguslawski
  Andrzej Boguslawski
  1 maja 2017 at 16:07 - odpowiedz

  @ Ultima Thule: Epoką ciemności była końcówka XIX wieku i początek XX wieku. To wtedy powstały wszystkie komunizmy, faszyzmy, socjalizmy, feminizmy, materializmy, dialektyzmy, genderyzmy itp. To wtedy wymyślono lobotomię, eugenikę, eutanazję, prymat mas nad jednostką, ateizm itp.

  ————————————–

  „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”: W warunkach rzeczywistości przedwrześniowej, na tle ogólnego regresu, tak ekonomicznego, jak i społeczno-politycznego i to zarówno w warstwie pryncypiów merytorycznych jak i w głęboko zacofanej warstwie sanacyjnej infrastruktury, szczególną nieudolnością i brakiem koncepcji, rysował się ogólny bilans białka, który to bilans jak powszechnie wiadomo, wyznacza tak kompetentność czynników odpowiadających za ekonomikę w każdym społeczeństwie jak i świadczy w sposób najbardziej widoczny jak sprawy te są zabezpieczone…

  Nie nic Szanownemu Panu nie zrobię, gdyż internet to wielki śmietnik i każdy kto potrafi klikać w pulpit to swoje mądrości przekazywać może. Oczywiście dla Pana ciemnotą może być wszystko czego Pan nie potrafi zrozumieć, a nawet powoływać się przy tym na Pańskie autorytety np. ks. prof. dr hab. Dariusz Oko:

  Ateizm jest nieusychającym źródłem ideologii. Kiedyś ateiści byli autorami takich ideologii jak marksizm, stalinizm, maoizm, nazizm. Teraz potrzebują nowej ideologii. I właśnie genderyzm jest taką nową ideologią, która jest równie groźna. Tamte ideologie prowadziły do największych zbrodni w skali świata. Najwięksi zbrodniarze świata to są ateiści – przekonywał Oko.

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,598259

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,21/s,640660#w642146

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,2/s,537149#w537203

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,3/s,537149#w537260

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,4/s,598296#w598654

  Nie bronię i nie mam zamiaru bronić żadnych religii/ideologii, które doprowadziły do masowych zbrodni. Tak, w końcówce XIX i na początku XX wieku sytuacja społeczno-polityczna została doprowadzona do wrzenia, które spowodowało miliony ofiar. http://racjonalista.tv/katolik-i-lewicowiec-sprzecznosc-czy-harmonia/ Pamiętajmy, iż wracamy tu do czasów, które ks. prof. Stefan Wyszyński w 1937 roku opisał następująco: "Między światem bezrobotnych a społeczeństwem panuje zwykle przepaść, wypełniona niechęcią, niezrozumieniem, uprzedzeniem, nieraz pogardą. Przejawiają się w tym braku stosunku wszystkie ujemne strony egoizmu, wszystkie następstwa braku chrześcijańskiej miłości bliźniego. W tym stosunku ujawniła się z jednej strony dusza pogańskiego poglądu kapitalizmu na człowieka, z drugiej zaś – cała siła obronnej nienawiści walki klasowej. Z jednej strony niechęć, z drugiej – nieufność i nienawiść". http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,2/s,343721#w344229

   

   

   

   

  A co do epitowania okresów historycznych, to proponowałbym najpierw przeczytać książkę doktora praw Józefa Putka "Mroki Średniowiecza. Obyczaje, przesądy, fanatyzm, okrucieństwa i ucisk społeczny w dawnej Polsce" za której  napisanie  autor został w 1928 obłożony klątwą kościelną.

  Na każdą epokę mroków i ciemności w Europie ogromny wpływ miało chrześcijaństwo instytucjonalne stojące zawsze po stronie gnębiących i wyzyskujących, choć niektórzy chrześcijanie dostrzegając całą podłość istniejących stosunków społeczno-politycznych opowiadali się za gnębionymi.  Dziś największą zasługą propagandy PiS-u jest to, iż wnukowie tych najbardziej gnębionych opowiadają się za interesami wnuków ich gnębicieli. Gratuluję PiS-owcom inteligencji.

  ***

 4. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  1 maja 2017 at 19:51 - odpowiedz

  Fajny materiał. W nauce Newton z Leibnizem dokonali prawdziwego przełomu tworząc rachunek rózniczkowy. Do tego prawa dynamiki Newtona. Barok rzeczywiście nie był taki ciemny, jak niektórzy go malują.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *