• piątek, 19 października 2018 r.

Czy faszyzm był tożsamy z nazizmem? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Słowa „faszyzm” i „nazizm” są często używane jako synonimy. Tymczasem te dwie ideologie nie są tożsame. Skąd zatem wzięło się to ujednolicenie i czy różnice są rzeczywiście znaczące?

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Benbenek
  17 listopada 2015 at 10:36 - odpowiedz

  W sensie formalistycznym to oczywista prawda. W sensie językowym definicje nieustannie ewoluują i zawsze są dopasowane do czasów teraźniejszych. Gdyby język tylko mógł określać przestrzeń teraźniejszą i pojęcie by musiały być natychmiast odrzucane wraz z upływem czasu lub tylko stosowane ściśle wg norm historycznych to język straciłby swoją pojemność i elastyczność. Co kilka lat musiałby zmieniać się leksykon.
  Pojęcia takie jak chrześcijaństwo, marksizm, liberalizm, trockizm a które są tysiąckrotnie odmieniane przez autorów racjonalisty.tv też powinny być zastąpione czymś nowym.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   17 listopada 2015 at 11:53 - odpowiedz

   Marksizm to zawsze będzie myśl Marksa więc tu nie trzeba adjustments. Liberalizm już jest bardziej skomplikowany bo jest dziełem wielu autorów ale też raczej Malo się zmienia. Trzeba sprowadzać idee do tego czym były faktycznie a nie nazywać nowe rzeczy typu orbanizm faszyzmem

 2. Krzysztof Marczak
  17 listopada 2015 at 11:28 - odpowiedz

  Okazuje się, że nieprawdziwe lub niedokładne pojęcia obiegowe funckcjonują w bardzo wielu dziedzinach. Tym bardziej warto je wyjaśniać, jak wyżej. Dobry program edukacyjny.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *