• piątek, 28 lipca 2017 r.

Czy filozofia zabija? Dr Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Filozofia kojarzy się najczęściej z miłą i godną szacunku zadumą, lub, w gorszym razie, z czymś nudnym i bardzo niepraktycznym. Nadal spotkamy też osoby, które uznają filozofię za królową nauk i walczą jak lwy o to, aby wprowadzić ją do szkół jako podstawowy przedmiot. Może jednak jest inaczej? Może filozofia czasem zabija, zaś myśliciele nigdy nie ponoszą za to odpowiedzialności?

Podobne materiały

9 komentarzy

 1. dżizas
  12 września 2016 at 19:15 - odpowiedz

  Pan Jacek zapędził się z tym brzdąkaniem na flecie i dźwięki nie pasują do ruchów buzi.
  🙁
  Ja czytałem kiedyś „Mein Kampf” i za bardzo nie pamiętam o co tam chodzilo, ogólnie nudy straszne. Poza tym wydanie było okrojono (rzekomo z powodu dłużyzn, powtórzeń i ogólnego chaosu) i miałem wrażenie, że przygotował je jakiś młodociany korwinista chcący udowodnić bzdurną tezę, jakoby Hitler był socjalistą, więc był lewakiem, więc lewactwo to zło i szatan.
  Polecam powieść „Człowiek z wysokiego zamku” Philipa Dicka, tam też jest wizja świata po zwycięstwie państw osi.
  🙂

  • olrob
   13 września 2016 at 11:12 - odpowiedz

   Obawiam się że narodowy socjalizm nadal jest socjalizmem 😉

   • dżizas
    13 września 2016 at 11:37 - odpowiedz

    Tak, a demokracja ludowa demokracją.
    🙂

 2. MICHAL
  12 września 2016 at 20:04 - odpowiedz

  Ciekawe że PolskęZbaw łączy zgrabnie obie idee czyli władzę „zdrowej części narodu”(zwanej suwerenem) z władzę nowych elit(wyłanianych z motłochu).

 3. Jarek Dobrzanski
  13 września 2016 at 12:00 - odpowiedz

  Może kluczem jest nasza miłość do utopii i nadzieja na spełnioną utopię. Paradoksalnie im lepiej ludziom się żyje (im mniej mają praktycznych problemów typu skąd wziąć jedzenie na dziś) tym bogatszy staje się nasz świat wyobraźni i tym więcej miejsca w nim na świat idealny, w którym wszystkie zakręty zostaną wyprostowane. Kombinacja nadziei na zmianę i frustracji niezmienną codziennością. Tak czasami odbieram dzikie rewolucyjne żądze u prowadzącego dostatnie mieszczańskie życie Marksa, albo otulonego ciepłą poduchą akademii Chomskiego

 4. Katarzyna
  19 września 2016 at 19:19 - odpowiedz

  Mój nauczyciel matematyki zwykł był mówić, że filozofia jest to wiagra dla impotentów intelektualnych. Popieram go.

 5. bogdan
  21 września 2016 at 09:10 - odpowiedz

  SPROWADZANIE FILOZOFII DO MARKSA I HITLERA TO BŁAD===FILOZOFIA TO SZTUKA MYSLENIA – ERYSTYKA- RETORYKA -LOGIKA- ESTETYKA – ETYKA—I PARE INNYCH –CZTERY LATA STUDJOWANIA FILOZOFII NA UW FORMALNIE I WIELE LAT JAKO SAMOUK -UPOWAŻNIA MNIE DO OBRONY FILOZOFII -NIEKTÓRZY NAZYWAJĄ JA KRÓLOWĄ NAUK -RACZEJ MATKĄ —HITLER – BYŁ BARDZO KIEPSKIM FILOZOFEM /WIELE SPRZECZNOSCI – W JEGO DYWAGACJACH -BŁEDNE ZAŁOZENIA /MIT RASY ARYJSKIEJ /MISTYK -ALOGICZNY – ZMIENIAŁ ZDANIE POD WPŁYWEM WYDAŻEN POLITYCZNYCH -TO NIE WYBIEG – ON EWOLUWOŁAŁ OD SOCALIZMU FASZYZMU DO NACJONALIZMU MISTYCYZMU HITLERYZMU —OSTATNIO OGLADAŁEM NIEMIECKI FILM DO ZNALEZIENIA W INTERNECIE /PRODUKCJA 2015/ — W WOLNYM TŁUMACZENIU -ZNOWU POWRÓT HITLERA —POLECAM— JEST TAM BARDZO WAZNE ZDANIE –TO NIEMCY WYBRAŁY SO BIE DEMOKRATYCZNIE HITLERA – NIE DLATEGO ZE ICH OSZUKAŁ ALE DLATEGO ZE BYL PODOBNY DO NICH — MEGALOMAN- ZAKOMPLEKSIONY -ZASCIANKOWY -KSENOFOBICZNY- SFLUSTROWANY – OGRANICZONY -ALE PRZEBOJOWY PRZEKONANY O SWOJEJ RACJI —PODOBNY FILM MOZNA BY ZROBIC O LENINIE –BO TO CZŁOWIEK CZYNU – POLITYK A NIE TEORETYK JAK MARKS —-OLBRZYMI ROZWOJ NAUK W 20 I 21 WIEKU SPOWODOWAŁ ZE MAMY OLBRZYMIA LICZBE DANYCH —KTORE NIEZOSTAŁY JESZCZE GLOBALNIE OPRACOWANE — NIERADZIMY SOBIE Z TYM –I TU POLE DLA FILOZOFOW SPECJALISTOW —WIELKIE ZAGADKI BIOLOGII – ASTRONOMII FIZYKI – PSYCHOLOGII -WYMAGAJA INTERDYSCYPLINARNEGO PODEJSCIA -A WIEC MATKI FILOZOFII -BADZ JEJ BEKARTA TEOLOGII

 6. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  21 września 2016 at 12:00 - odpowiedz

  Nie sprowadzamy filozofii do M i H. Mówimy o drastycznych przypadkach

 7. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  21 września 2016 at 12:01 - odpowiedz

  zresztą ja bronię filozofii…

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *