• niedziela, 29 listopada 2020 r.

Czy jest tylko jeden model rodziny? Odpowiadają: ksiądz, Młodzież Wszechpolska i racjonalista

 

Jest tylko jeden model rodziny, a może jest ich więcej? Czy może być dwóch tatów i dwie mamy? Na to pytanie odpowiadają ksiądz, lider Młodzieży Wszechpolskiej i racjonalista. A co odpowiadają? Posłuchajcie…

Podobne materiały

15 komentarzy

 1. Krzysztof Marczak
  13 listopada 2015 at 09:38 - odpowiedz

  Jestem pełen podziwu dla Jacka, że ma cierpliwość do takich debat. Ja po wystąpieniu księdza i p. prawnika straciłem apetyt.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   13 listopada 2015 at 10:06 - odpowiedz

   Trzeba próbować mierzyć się z „drugą stroną”.

 2. Tomek Świątkowski
  13 listopada 2015 at 21:05 - odpowiedz

  Tzw. model „tradycyjny” to model biologiczny:
  – biologiczny ojciec
  – biologiczna matka
  – dziecko
  A wszelkie inne modele to jakieś zaburzenie tego biologicznego modelu,np.: ojciec zmarł, matka porzuciła, matka wykorzystała ojca jako samca rozpłodowego itd.itp.
  .
  Warto sobie zadać proste pytanie: czy prawo do posiadania i bycia wychowywanym przez (lub chociaż znania) oboje biologicznych rodziców jest fanaberią, czy dobrym prawem człowieka (dziecka)?
  Moim zdaniem to żadna fanaberia.

  • Lucyan
   14 listopada 2015 at 00:47 - odpowiedz

   Zalożmy że jest jak mowisz, i jak chcesz to prawo (w sensie obowiązku) wyegzekwowac? Zmusisz ludzi do wspolnego wychowywania dziecka? Zakażesz domy dziecka prowadzone poprzez zakonnice? Słusznie. Zamkniesz „okna życia” gdzie mozna podrzucic anonimowo swoje dziecko? Słusznie, dziecko powinno wiedziec kto jest matka (i ojcem). Zapomniałes, tez ze religianci uwazają, ze np. orientacje seksualną mozna sobie dowolnie zmieniac, np. matka wg twojej opowiesci kochała ojca ale potem zmieniła np. orientacje i woli kobiety. I co z tym zrobisz? Do wiezienia, i kogo i za co? Zapomniałes też, ze są osoby biseksualne, zakażesz im życia płciowego, obowiazkowa antykoncepcja i usuwanie ciąży?
   Rozumiem, że wg twojego modelu osoby LGBT powinny miec zakaz rozmnażania sie, ale widze że adopcje (nieswoich dzieci) akceptujesz.

   • Julian
    14 listopada 2015 at 14:38 - odpowiedz

    Otóż to!
    Czym innym jest prawo do czegoś, a czym innym sposób, w jaki dane prawo można wyegzekwować.
    Cel nie usprawiedliwia środków.
    Osoby LGBT już teraz mają i wychowują własne dzieci – i nikt im niech ich nie odbiera, i niech ich sytuacja będzie prawnie uregulowana na równi z innymi rodzinami.
    To jest równość, a nie przywilej.
    Takie jest moje zdanie na ten temat.

    • Tomek Świątkowski
     16 listopada 2015 at 12:44 - odpowiedz

     z punktu widzenia dziecka to nie jest ani przywilej ani równość
     .
     cały problem w tym, że dziecko jest tutaj wyłącznie PRZEDMIOTEM prawa, którego podmiotem są tylko dorośli – ich prawa, przywileje, równości…

     • Julian
      16 listopada 2015 at 21:22

      Ale to jest dokładnie tak samo, jak w przypadku biologicznych dzieci osób heteroseksualnych.
      Ich też nikt nie pyta o zdanie. Ja bym chciał na przykład wychować się w rodzinie ateistycznej, a nie głęboko wierzącej – ale nikt nie decyduje o tym, w jakiej rodzinie się urodził. A wiary rodzicom moim nikt nie zabraniał wyznawać – to nawet dobrze, mimo wszystko.
      Dzieci są przedmiotem prawa, to prawda. Ale to już nie zależy od sytuacji rodzinnej, np. orientacji seksualnej rodziców.
      Dawniej piętnowano dzieci samotnych matek czy dzieci nieślubne – obecnie piętnuje się rodziców LGBT, a w konsekwencji – ich dzieci.
      Niekiedy moralność i zasady przykrywają empatię. Dla zasady piętnujemy innych, rzekomo dla ich dobra.

   • Tomek Świątkowski
    16 listopada 2015 at 12:37 - odpowiedz

    A pan zawsze w takich totalitarnych kategoriach rozumuje?
    .
    Nie każde prawo jest egzekwowalne, co nie znaczy, że nie mamy go traktować, jako niezbywalnego.
    Jest niezbywalne prawo do życia, ale zdarzają się śmiertelne choroby i wypadki – nie mówiąc o starości. Wszystkiemu się nie da zapobiec.
    Rozpad związku, czy śmierć rodzica to także fatalne wypadki.
    Ale już np. prawne dopuszczenie do anonimowego dawstwa nasienia to nie jest wypadek, tylko celowe założenie ustawodawcy. Kilka miesięcy temu w Niemczech sąd zmusił jeden z banków spermy do ujawnienia pewnemu obywatelowi danych dawcy, który jest jego biologiczym ojcem.
    .
    Okno życia to odrębny temat – wybór między mniejszym i większym złem.
    irracjonalne i antyhumanistyczne katofoby wolą, żeby odrzucone dzieci lądowały w kontenerach na śmieci – byle zbanować okna życia – bo katolickie!
    To nie tyko skrajnie niegodziwe, ale też zwyczajnie głupie.

    • Lucyan
     17 listopada 2015 at 07:51 - odpowiedz

     Widac sąd ocenił, ze prawo do dowiedzenia sie kto jest biologicznym ojcem stoi wyzej od prawa do anonimowego oddania spermy. Tutaj sie z sądem zgodze, choc mozna by sie spierac czy w tym konkretnym przypadku prawo nie działa wstecz. Akurat dowiedzenie sie kto jest biologicznym ojcem to nie jest jakas tragedia dla tatusia. Na swoje imieniny zwali mu sie setka dzieciaczkow, dostanie setke prezentow, moze.
     A jesli chodzi o „okna anonimowego podrzucania dzieci” to jest jak mowisz, to wina religijnej obłudy. Matka, jak nie chce dziecka, powinna bez obawy o lincz oddac dziecko do szpitala, a nie anonimowo podrzucac. Ale w zakłamanym katolickim kraju trzeba podrzucac, inaczej zlinczują.

     • Tomek Świątkowski
      17 listopada 2015 at 11:00

      Niezależnie od tego, kogo się uzna za winnego tej sytuacji, to okno życia jest w tej sytuacji rozwiązaniem optymalnym.

  • Ratus
   14 listopada 2015 at 16:57 - odpowiedz

   Niewątpliwie najlepiej jest, jeśli dziecko wyrasta w kochającej, tradycyjnej rodzinie: biologiczni – ojciec, matka + dziecko.
   Ale, po co dziecku (np. adoptowanemu) wiedza o ojcu, którym był zboczony gwałciciel jego matki? Albo wiedza, że jego matka (biologiczna) była prostytutką i sama nie wie, kto jest ojcem? Żeby miało kompleksy, czy żeby mogło się – w przyszłości – zemścić na konkretnej osobie?
   Zasada – „nie ten jest rodzicem, który spłodził, ale ten, co wychowuje” powinna być podstawą w wypadkach nietypowych.

   • Lucyan
    14 listopada 2015 at 23:22 - odpowiedz

    Wg mnie osoba dorosła powinna miec prawo sie dowiedziec kim są biologiczni rodzice, jesli taka informacja jest dostepna. A czy skorzysta z tego prawa czy nie to jej sprawa. Moze by sie dowiedziała, ze biologicznym ojcem jest jakis biskup, i co w tym złego?

    • Ratus
     15 listopada 2015 at 07:45 - odpowiedz

     Zgoda, jesli rozumiemy prawo w formie kodeksowej. Wydaje mi się jednak, że tu pojęcia „prawo” używa się w sensie przenośnym , jak „prawo do miłości, wolności, czystego powietrza” etc. Ostatecznie, można sobie dyskutować, czy np. „prawo do zemsty moralnej” to to samo, co „prawo do zadośćuczynienia” , albo w ogóle, czy prawo i „prawo moralne” jakoś się łączą – ale to dyskusja bez końca.

   • Tomek Świątkowski
    16 listopada 2015 at 12:47 - odpowiedz

    A pytano pana kiedykolwiek (np. w szpitali przed operacją) o obciążenia genetyczne?
    .
    Dobrze jest móc rzeczowo odpowiedzieć na takie pytanie, prawda?

 3. Patrycja
  14 listopada 2015 at 15:34 - odpowiedz

  Takie debaty są bardzo potrzebne- uczą sztuki tolerowania się.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *