• sobota, 23 czerwca 2018 r.

Czy każdy może zostać filozofem?

 

Andrzej Dominiczak i jego goście zastanawiają się nad tym, czy każdy może być filozofem? Czy gdyby już nie było religii, powszechne zainteresowanie filozofią wypełniłoby w sposób pozytywny miejsce po nich? Kiedy tracimy naszą zdolność do filozofowania? Może dzieje się to we wczesnym dzieciństwie, w wieku 5 lat, gdy nikt nie chce potraktować poważnie „głupich pytań dziecka”? Czy filozofia akademicka to dobry wzór dla powszechnego filozofowania, a może wręcz przeciwnie, to tylko sucha nauka historyczna nie zachęcająca do niezależnego myślenia?

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Jarosław Dąbrowski
  29 kwietnia 2015 at 13:56 - odpowiedz

  W śnie spokojnym zasklepiony/Wszech ciemnością otoczony/Krzykiem strachu zatrzymany/Błyskiem światła oślepiany/Pełny pytań- wypełniony/Klapsem bólu przebudzony/Teraz,gdy już jestem sam podpowiedzi boskie mam.

 2. stefan
  stefan
  3 maja 2015 at 05:00 - odpowiedz

  Kazdy może filozofowac, np. zgłębiajac istotę pojęć. Wystarczy myśleć , najlepiej mając trochę wiedzy z lektur. Np. co w istocie znaczy wolność lub wolność wyboru.

 3. Anette
  14 czerwca 2016 at 06:03 - odpowiedz

  Ściema, zwłaszcza na końcu. Filozofia jako źródło szczęścia? Zapraszam na uczelnię! Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze: laurki, pochwały, peany pod adresem własnego środowiska i zawodu.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *