• piątek, 25 maja 2018 r.

Czy Wall Street boi się Trumpa ?

TJ – Tomasz Jóźwik (Gazeta Prawna)

KM – Krzysztof Marczak (Fundusz CTA, Nowy Jork, USA)

 

TJ: Czy Wall Street boi się Trumpa ?

KM: Dziewięć kolejnych sesji spadkowych to na Wall Street rzadka konfiguracja, ale jeżeli ma to miejsce bezpośrednio przed wyborami prezydenckimi roku 2016, to nic nie wydaje się dziwne. Bo tegoroczna elekcja, bez względu na wynik, przejdzie do historii. Hillary Clinton ma szansę być pierwszą w historii kobietą na fotelu prezydenckim. Po prezydenturze Baracka Obamy wybór kobiety na prezydenta USA nie powinien rozpalać wielkich emocji, a jednak takowe są.

TJ: Dlaczego ?

KM: Napięta atmosfera utrzymuje się po obu stronach, ale publiczne emocje pochodzą przede wszystkim od Donalda Trumpa. Bo on nie jest zwyczajnym biznesmenem, ale biznesmenem z wielkimi ambicjami. Problem polega tylko na tym, że te ambicje są przede wszystkim na pokaz i bardziej oparte na frustracji niż na realnych możliwościach. I przed tą kombinacją drży zarówno Wall Street (choć zazwyczaj jest prorepublikańska), jak i gospodarka Stanów Zjednoczonych, czego wyrazem niech będzie apel podpisany przez 370 amerykańskich ekonomistów ostrzegający przed wyborem Trumpa.

TJ: Czy Donald Trump może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce?

KM: Niewątpliwie. Jego pomysły na odgrzewanie skrajnie neoliberalnych koncepcji skompromitowanych ostatecznie w czasie kryzysu roku 2007 mogą w jakimś stopniu cofnąć kraj gospodarczo, o ile zostaną zrealizowane.

TJ: Czy to realna perspektywa?

KM: Oczywiście. Nawet GOP, Partia Republikańska, której jest kandydatem, przeżywa obecnie kryzys wewnętrzny właśnie z powodu jego kandydatury. Po pierwszej publicznej debacie, kiedy do części republikanów najwyraźniej dotarło, kim naprawdę jest ich kandydat, wielu spisało już obecne wybory na straty, ale jednocześnie zaczęło się poważnie obawiać o utratę z trudem wywalczonej większości w Izbie Reprezentantów. Dzięki tej sytuacji nie ma dnia, aby media nie donosiły o następnych członkach GOP odwracających się od jej kandydata.

TJ: A jeśli chodzi o plany wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia NAFTA?

KM: Wypowiedzi Trumpa o renegocjacji umów międzynarodowych wydają się mniejszym zagrożeniem. Donald Trump nie ma doświadczenia w polityce – startował już co prawda kilka razy w wyborach prezydenckich, ale były to zawsze próby krótkie i nieudane – najbardziej znana z nich odbyła się pod hasłem negacji miejsca urodzenia Baracka Obamy. A ponieważ do czołowego nurtu biznesowego establishmentu również nie należy, dlatego jego wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona. Te deklaracje przyciągają uwagę jako hasło wyborcze (skierowane głównie do słabo wykształconych obywateli), ale w praktyce są dużo trudniejsze do zrealizowania.

TJ: Czy w takim razie jego potencjalne zwycięstwo może wywołać bessę na Wall Street?

KM: Na pewno nie. Długoterminowy trend spadkowy nigdy nie powstaje z powodu wyboru nawet najbardziej nieprzewidywalnego kandydata, tylko z powodu masowego sentymentu rynku. Wszelkie zdarzenia, włącznie z atakiem na Pearl Harbor lub zamachy z 11 września 2001 r., mogą taki trend przyśpieszyć albo dokonać w nim korekty (tymczasowej wyprzedaży), ale nie mogą go wywołać. Tego, czy Wall Street, pozostająca w stagnacji od pół roku, jest właśnie na początku takiej bessy, dowiemy się niebawem. Bez względu na wybór, jakiego dokona Ameryka 8 listopada, giełda nie zmieni obecnego stanu. Ten stan po prostu stanie się bardziej widoczny, kiedy emocje wyborcze opadną.

*******************************************

Wywiad został uprzednio opublikowany w „Gazecie Prawnej”

Krzysztof Marczak – zarządza kapitałem na giełdach amerykańskich (CTA). Wykładowca inwestycji i finansów (MBA). Dodatkowo zajmuje się lingwistyką i komunikacją międzykulturową. Mieszka w aglomeracji nowojorskiej.

Podobne materiały

15 komentarzy

 1. Jacek Tabisz
  Jacek Tabisz
  7 listopada 2016 at 18:44 - odpowiedz

  Bardzo cenny materiał. Dziękuję!

 2. Janusz
  Janusz
  8 listopada 2016 at 04:50 - odpowiedz

  Ja tez uwazam ze esej jest chlodnym i logicznym opisek sytuacji.

 3. Xiz
  8 listopada 2016 at 07:14 - odpowiedz

  Aż dziw, że doktor Napierała nie przyleciał bronić swojego idola przed kłamliwym atakiem 😉

  • Krzysztof Marczak
   8 listopada 2016 at 11:56 - odpowiedz

   Paradoksalnie wybór Trumpa może pośrednio dotknąć Polskę gospodarczo bardziej niż USA. To jest częsty błąd w perspektywie polskich humanistów, którzy naiwnie myślą, że to, co daleko to ich nie dotyczy. Ekonomia globalna to sieć naczyń połączonych. W czasie kryzysu słabsi cierpią najbardziej. Podejrzewam że Jacek o tym myślał, ale Piotr chyba nie.

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    8 listopada 2016 at 12:54 - odpowiedz

    Wybór Trumpa może mocno dotknąć Polskę i państwa Środkowej Europy. Główna nadzieja, jeśli on wygra, to możliwy pat pomiędzy Kongresem a prezydentem USA, ale to oczywiście też będzie złe dla USA i roli Stanów na świecie

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     8 listopada 2016 at 15:53 - odpowiedz

     Jaki pat? Przecież GOP ma większość w kongresie

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      8 listopada 2016 at 19:01

      Ale może wyjść na to, że część Republikanów nie będzie popierać Trumpa w Kongresie jeśli ten wygra – stąd pat i możliwy rozłam w GOP po ewentualnym zwycięstwie Trumpa.

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  8 listopada 2016 at 07:16 - odpowiedz

  Politycy boją się Trumpa, biznes boi się Trumpa może faktycznie to trybun ludowy… Fajny wywiad

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  8 listopada 2016 at 07:20 - odpowiedz

  Ja wiem, że Trump kłamie itd, ale nie wiem czemu niby on miałby być bardziej nibezpieczny od HC. Wolę jego majstrowanie przy wall street niż wojnę z Ruskimi w wykonaniu HC.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   8 listopada 2016 at 11:16 - odpowiedz

   Nie wierzę w żadną wojnę z Rosjanami, jeśli Clinton dojdzie do władzy. Stawianie tego za pewnik to wyborcza kampania na rzecz Trumpa…

   • Quetzalcoatl
    8 listopada 2016 at 11:58 - odpowiedz

    @Jacek Tabisz: „Nie wierzę w żadną wojnę z Rosjanami, jeśli Clinton dojdzie do władzy.”
    He, he, i bardzo słusznie, bo w taką tanią demagogię to mogą wierzyć co najwyżej osoby mało rozgarnięte (w końcu tę bajeczkę właśnie dla nich stworzono).
    ***
    @Jacek Tabisz: „Stawianie tego za pewnik to wyborcza kampania na rzecz Trumpa…”
    Na płaszczyźnie walki politycznej niewątpliwie. A na płaszczyźnie przemyśleń indywidualnych:
    @Jacek Tabisz: „Stawianie tego za pewnik to…”
    …nieomylny symptom skrajnej naiwności i niewiedzy tego, kto tak twierdzi.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    8 listopada 2016 at 15:52 - odpowiedz

    Zimna Jacku zimna wojna

  • Krzysztof Marczak
   8 listopada 2016 at 11:44 - odpowiedz

   @Piotr. Wolę jego majstrowanie przy wall street…
   ——–
   Napewno czytałeś ? Mówiłem tam, że Wall Street jest „niemajstrowalna”. BTW – ja nie piszę „poznań”.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    8 listopada 2016 at 15:54 - odpowiedz

    Coś tam próbować może a ze się nie uda tym lepszy on niż Clinton i jej twardy spóźniony o 2 lata kurs wobec Putina

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *