• sobota, 16 grudnia 2017 r.

Czy warto wyjechać z Polski i szukać lepszego życia w innym kraju?

Witam! Założę się o przysłowiowy talon na balon o to, że każdy mieszkaniec Polski w wieku produkcyjnym, zadał sobie to pytanie w przeszłości lub właśnie zastanawia się nad tym, czy warto wyjechać z Polski i poszukać sobie lepszego życia za granicą? W końcu żyje się tylko raz! Prawda?
Według mnie WARTO! W moim vlogu staram się wyjaśnić, dlaczego tak uważam. Dlatego zachęcam do obejrzenia mojego filmu i kto wie, może komuś pomogę podjąć tę trudną decyzję.

A jeżeli ktoś czuje się w Polsce dobrze, jest szczęśliwy i spełniony, to niech sobie daruje słuchanie tego, co mam do powiedzenia. Zwyczajnie szkoda na to czasu.
Pozdrawiam.

Dzej WiJestem vlogerem, który porusza w swoich filmach tematy polityczne, religijne i społeczne. Nie jestem ateistą, chociaż kategorycznie odrzucam religię chrześcijańską i uważam ją za wytwór ludzkiej wyobraźni.

Podobne materiały

19 komentarzy

 1. Tomek Świątkowski
  29 czerwca 2015 at 12:58 - odpowiedz

  Na szczęścia twarde i obiektywne dane ekonomiczne jednak mówią coś innego.
  Przy obecnych trendach Polska będzie doganiać „Zachód” szybciej niż on ucieka.
  W ostatnich 20 latach dochody z grubsza wzrosły po kolei:
  Polska – x 4
  UK – x 2
  Niemcy – x 1,5
  czyli różnica poziomu dochodów zmniejszyła się w tym czasie
  między PL i UK: od x6 do x3
  między PL i D: od x8 do x3
  Również różnica indeksu korupcji między Polską a „zachodem” maleje, a na dobrą sprawę znika, bo mamy obecnie niższy indeks niż Hiszpania, Włochy lub Grecja.
  Dlatego piszę „zachód” w cudzysłowie, bo dystans między Polską a „zachodem” jest obecnie o wiele mniejszy, niż między Polską a np. Ukrainą (czyli miejscem gdzie Polska była 25 lat temu)

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   29 czerwca 2015 at 13:09 - odpowiedz

   Wartościowy wpis – uważam podobnie. Dodajmy, że coraz więcej osób urodzonych na Zachodzie pracuje w Polsce. Na razie głównie w dużych miastach, ale jest to coraz bardziej widoczna grupa zawodowa.

  • KRZYSZTOF MARCZAK
   4 lipca 2015 at 14:01 - odpowiedz

   Jestem pełen podziwu dla poziomu dyskusji w kwestiach społecznych, historycznych i światopoglądowych w „Racjonaliście” ale w kwestiach ekonomicznych mam wrażenia mieszane. Tak jak w tym przypadku: „twarde i obiektywne dane ekonomiczne ” to statystyka oparta na gospodarce zasilanej subsydiami kierowanymi do najbardziej ekonomicznie efektywnych sektorów (głównie infrastruktura). W podobny sposób wyprowadzono gospodarkę amerykańską na prostą po wielkim kryzysie, więc nie jest to efekt marginalny. „Godzina prawdy” dla polskiej gospodarki będzie miała miejsce w pobliżu roku 2020. Wtedy dopiero będzie wiadomo na ile jest silna. Ponieważ nie ma na świecie systemu ekonomicznego który otwierając swój rynek nie doświadczył kryzysu albo choćby korekty swojego rozwoju gospodarczego uważam, że dyskusje o „gonieniu zachodu” są na tym etapie przedwczesne.

   • Tomek Świątkowski
    6 lipca 2015 at 10:40 - odpowiedz

    gospodarki zachodnie też miały po wojnie swój plan Marshalla

    • KRZYSZTOF MARCZAK
     6 lipca 2015 at 12:43 - odpowiedz

     To był koronny argument polskich ekonomistów epoki gierkowskiej. Jak widać wciąż świeży.

 2. Azazel
  Azazel
  29 czerwca 2015 at 13:17 - odpowiedz

  Na razie Polska nie jest drugą UK. Także przynajmniej na razie, warto jeszcze wyjeżdżać.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   29 czerwca 2015 at 14:13 - odpowiedz

   Hindusi zrobili taki ładny film o patriocie, inżynierze od budowy rakiet, który postanowił wrócić z NASA do swojego kraju i tam rozwijać przemysł kosmiczny.

  • Tomek Świątkowski
   29 czerwca 2015 at 14:13 - odpowiedz

   oczywiście zakładając, że „warto” sprowadza się tylko do kasiorki

   • Azazel
    Azazel
    29 czerwca 2015 at 14:22 - odpowiedz

    P.Tomaszu,
    No samym powierzę nie da się żyć…..

    • Azazel
     Azazel
     29 czerwca 2015 at 14:26 - odpowiedz

     *powietrzem

    • Tomek Świątkowski
     29 czerwca 2015 at 16:14 - odpowiedz

     Przepraszam za górnolotność tego co powiem, ale myślę, że miara prawdziwego człowieczeństwa jest odwrotnie proporcjonalna standardu materialnego, jaki dana osoba ocenia jako „da się żyć”.
     .
     Ja rozumiem, że każdy ma pewne potrzeby, ale gdy ktoś (jak pan Dżej Wi) nazywa oczekiwania materialne „ambicjami”, to mnie osobiście to śmieszy…

     • Sylwester
      2 lipca 2015 at 17:11

      Ale proszę mi dokładnie wyjaśnić gdzie autor vloga mówi że ambicje to dla niego wartości „materialne”?? Panie Tomku uparawia Pan gdybologie stosowaną lub projekcje. Fakt że autor ceni sobie standard życia na obczyźnie nie oznacza że robi to dla kasy. W Polsce mamy kolesiostwo, kulejącą służbe zdrowia i oświate, kościół wpychający pysk w każdy możliwy zakamarek i mentalność obywateli na poziomie chłopa pańszczyźnianego (ma kase znaczy złodziej lub oszust, ja jestem biedny ale uczciwy), ale Polacy uciekają tylko dla kasy… (Ironia zamierzona) Jest Pan wzorcowym przykładem zjawiska opisywanego przez autora.

     • Tomek Świątkowski
      3 lipca 2015 at 13:11

      Koleś głównie opowiada o różnicy w poziomie materialnym życia.
      Fragment o ambicjach od 10’50”, cyt.: „Każdy ma inne ambicje. Są ludzie którzy np. nie mają zamiaru niczego wielkiego osiągać w życiu, wystarczy im że np. nie wiem, mają podaną michę, mają gdzie mieszkać, i tyle.”
      Widać z tego, że niskie ambicje, to niskie oczekiwania materialne.

 3. Dariusz
  29 czerwca 2015 at 15:21 - odpowiedz

  Jeśli ktoś nie ma znajomości , koneksji politycznych lub zasobów finansowych ( a takich osób jest dużo) to jak najbardziej sensowny ruch. Ja tam czarno widzę przyszłość tego kraju. Tu musi upłynąć z pokolenie by coś zmieniło się. Z wyjątkiem może Warszawy to ten kraj zwija się a nie rozwija. Poza budową dróg,ścieżek rowerowych czy stadionów to ja większych sukcesów tu nie widzę. Ten kraj to jedna wielka patalogia.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   29 czerwca 2015 at 16:17 - odpowiedz

   Wrocław rozwija się lepiej niż Warszawa. Z Poznaniem, Trójmiastem, Rzeszowem i wieloma innymi miejscami też jest bardzo dobrze…

   • Azazel
    Azazel
    29 czerwca 2015 at 19:58 - odpowiedz

    To prawda że Wrocław rozwija się dosyć szybko. Mam tam rodzinę – moja mama jest z Wrocka (poza tym moja rodzina mieszka na Osobowicach,na Psim Polu i na Papierniczej) i jestem w Wrocku co roku od dziecka. Szczególnie na Osobowicach widać postęp.

   • Dariusz
    29 czerwca 2015 at 21:34 - odpowiedz

    Trójmiasto to się rozwija , bo jak ma być inaczej. Rudy cwaniaczek stamtąd pochodzi i wcześniej Wałęsa. To mają wsparcie z budżetu krajowego. Ale już Pomorze Zachodnie przez to jest mocno w plecy.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *