• wtorek, 14 lipca 2020 r.

Czy wiara w egzorcyzmy ma ewolucyjne podstawy? Prof. Bogusław Pawłowski i Konrad Szołajski

 

Czy wiara w egzorcyzmy ma ewolucyjne podstawy? Czy jest atawizmem, genetycznie odziedziczonym błędem naszej percepcji? W końcu wiara w opętanie jest obecna nie tylko w chrześcijaństwie, ale i w wielu innych religiach. Tę kwestię rozważa jeden z najwybitniejszych polskich znawców psychologii ewolucyjnej, prof. Bogusław Pawłowski. W materiale możemy też posłuchać refleksji Konrada Szołajskiego, którego dokument „Walka z Szatanem” dał nam wszystkim możliwość wejrzenia w egzorcystyczne praktyki coraz częściej stosowane w Polsce.

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  20 listopada 2015 at 10:29 - odpowiedz

  Ewolucja Darwin ewolucja Darwin a może jednak czasem coś jest po prostu efektem ludzkiej historii i konstruktem czysto kulturowym, co? To że wszystko wynika niby z ewolucji wydaje mi się kolejnym po marksizmie uproszczonym materializmem-fizykalizmem.

 2. miab
  20 listopada 2015 at 12:25 - odpowiedz

  To raczej religijność(podatność na tłumaczenie rzeczywistości, spajanie grupy i wyłanianie przywódcy na drodze religijnej) jest ewolucyjna, a to jest jeden ze skutków religijności.

 3. dżizas
  20 listopada 2015 at 20:12 - odpowiedz

  1:10 – 1:16 mikrofon dręczony przez szatana. 😉

 4. ROMAN BONIECKI
  23 listopada 2015 at 16:22 - odpowiedz

  Egzorcyzmy wyewoluowały z teologicznych dywagacji nad ” naturą szatana ” . Czy techniki manipulacji podlegają ewolucji ? Zapewne zmieniają się . Świątobliwe łapeczki spisują to co wielebne główki wymyślają .Kolejni nieomylni zatwierdzają . Od wczesnego Średniowiecza trwa ta ” ewolucja ” . Kolejne pokolenia duszyczek to kupują , no i o to w końcu chodzi . Zmieniać się , ale aby nic się nie zmieniło … .

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *