• czwartek, 9 lipca 2020 r.

Czym jest ciekawe życie? Smoleń Starowieyska, Dominiczak, Szafjański

 

Filozofka, psycholog i artysta zastanawiają się nad tym, czym jest ciekawe życie. Jak je osiągnąć, czy zawsze tożsame jest ono ze szczęśliwym życiem? Pada też pytanie o to, jacy ludzie są dla nas ciekawi i dlaczego. Rozmowa odbywa się w luźnej atmosferze, nie brakuje w niej jednak (a może właśnie dlatego) ciekawych spostrzeżeń.

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Janusz
  Janusz
  3 listopada 2015 at 05:08 - odpowiedz

  Wazniejsze jest zycie z motywem i celem. Wtedy zycie jest ciekawe. Zycie ciekawe jest konsekwencja zycia z motywacja .
  Jesli ktos jest motywowany aby pomagac ludziom jako lekarz to jego praca i medyczne odkrycia beda dla tej osoby ciekawe. W tym sensie ciekawe zycie to wtorny efekt celu jaki czlowiek obierze w swoim zyciu.
  Japonski tworca martial arts Aikido powiedzial ze dobre zycie to ciagly wzrost intelektualny i duchowy.
  Ale aby rosnac trzeba miec jakis cel .Wracamy wiec do tego ze ciekawe zycie jest rezultatem wybrania godnego celu.

 2. pan_xy
  4 listopada 2015 at 20:03 - odpowiedz

  Nie sposób nie przytoczyć Richarda Feynmana, którego ciekawiło i fascynowało zarazem piękno kwiatu. Nie tyle estetycznie, jak w przypadku malarza, lecz przez pryzmat procesów jakie w nim zachodzą i kwestią jak wyewoluował, aby nęcić insekty. W ujęciu Feynmana naukowy naddatek nie ujmuje, a właśnie nadaje piękno kwiatu. W obu wypadkach mamy do czynienia z ciekawością, lecz raz z perspektywy malarza zainteresowanego rozkładem barw i inspiracją kwiatem do sztuki, a dwa naukowym poznaniem zachodzących w nim procesów i inspiracją do dalszego odkrywania.
  Jeśli chodzi o naukową ciekawość świata, to może przejawiać się ona w niesamowitym wydarzeniu, które następuje po żmudnych dniach pracy w laboratorium. To ujmuje szczególnie Jerry’ego Coyne’a, czemu ostatnio dał wyraz we wpisie na swoim blogu w związku z przejściem na emeryturę. Larry Moran z kolei odnosząc się do wyznania Coyne’a, przyznał, że znacznie ciekawsze jest dowiadywanie się o fascynujących naukowych badaniach, faktach z literatury przedmiotu. Praca w laboratorium okupiona jest naprawdę ciężką pracą, która z czasem przynosi ciekawe momenty. W każdym razie polecam literaturę popularnonaukową jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   4 listopada 2015 at 21:04 - odpowiedz

   Dzięki

  • Andrzej
   Andrzej
   6 listopada 2015 at 20:27 - odpowiedz

   Dziękuję za komentarz. Widzę to podobnie, ale w tej rozmowie nie chodzilo nam o ciekawe życie artystów lub naukowców, ale ciekawe życie większości ludzi, a zwlaszcza o modele ciekawego życia lansowane w pop-kulturze.

 3. Patrycja
  11 listopada 2015 at 16:51 - odpowiedz

  Bardzo ciekawa polemika i pomocny materiał skłania do refleksji.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *