• wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Dlaczego prace nad umową o partnerstwie transatlantyckim są utajnione. Maciej Psych Smykowski

 

Maciej Psych Smykowski, członek PSR Katowice i Partii Zielonych koło katowickie tłumaczy nam dlaczego Zieloni protestują przeciwko umowie o partnerstwie transatlantyckim. Istotne jest przede wszystkim utajnienie prac nad tą umową. W materiale zapraszamy widzów do wzięcia udziału w dyskusji nad tą istotną dla naszej cywilizacji umową.

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  12 maja 2015 at 22:48 - odpowiedz

  Są utajnione bo negocjacje muszą być utajnione.

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  13 maja 2015 at 01:59 - odpowiedz

  Myślenie, że takie negocjacje można prowadzić jawnie jest naiwnością. Zarówno UE jak USA chcą przecież uzyskać jak najlepsze warunki.

 3. Lucyan
  13 maja 2015 at 02:16 - odpowiedz

  Pytanie kto chciał to utajnic. Wystarczy ze jedna strona chce utajnic i wtedy jest tajne. Moze USA chciało tajnych rozmow. Ich sprawa. W pierwszej kolejnosci chodzi o cła i o transport (np. loty do USA).

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  13 maja 2015 at 03:15 - odpowiedz

  Jednym z powodów utajnienia Jest zapewne próba ograniczenia szkód wyrządzanych przez ekolegow jednego z interlokutorów hehe

  • Mariusz Adamski
   13 maja 2015 at 11:11 - odpowiedz

   No, argument pierwsza klasa, nie ma co. Ta umowa nie ma jakiegoś fundamentalnego znaczenia dla obronności, więc nie ma powodu do braku transparentności. Fakt, wytworzył się niebezpieczny precedens, bo to samo było z ACTA i to samo jest też z TPP. Więc chyba jasne powinno być dlaczego negocjacje nad tymi wszystkimi kontrowersyjnymi umowami są tajne. Bo tu nie chodzi o interesy USA, ani interesy Europy, w sensie interesów ich obywateli; chodzi o interesy ponadnarodowych korporacji, które z natury swej nie są ani amerykańskie ani europejskie. Demokracja, patrzenie na ręce, tylko by tu przeszkadzały. Nie interesuj się, obywatelu. To są prywatne sprawy wielkiego biznesu.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    13 maja 2015 at 17:37 - odpowiedz

    Przeszkadzałyby. Ignorancja wyborców mogłaby tu namieszać.

    • Mariusz Adamski
     13 maja 2015 at 19:55 - odpowiedz

     Ignorancja to brak wiedzy. Odmawiając ludziom prawa do wiedzy propaguje się ignorancję.

 5. KRZYSZTOF MARCZAK
  20 maja 2015 at 10:15 - odpowiedz

  Temat jest zbyt szeroki, żeby go chociaż powierzchownie omówić w takiej formie. Można dyskutować nad racjami „za i przeciw” utajnieniu ale wpierw należałoby je przedstawić, zwłaszcza że dostępne sa publicznie: http://europe-liberte-securite-justice.org/2015/01/19/ttip-confidentiality-for-the-sake-of-the-success/

  W kwestii dyskusji co do regulacji prawnych w USA – samo przedstawianie kuriozalnych zapisów prawa bez znajomości praktyki trudno nazwać argumentem.

 6. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  4 sierpnia 2016 at 08:57 - odpowiedz

  są utajnione bo rynki by oszalały!

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *