• środa, 21 marca 2018 r.

Duchowość Polaków coraz mniej wiąże się z nauczaniem Kościoła. Joanna Cieśla i Andrzej Dominiczak

 

Joanna Cieśla z tygodnika „Polityka”, w rozmowie z Andrzejem Dominiczakiem, ukazuje, iż duchowość Polaków coraz mniej ma wspólnego z naukami Kościoła. Sporą część dyskusji zajmują rozważania na temat tego, jaka to duchowość i czy nadal nie stanowi ona niebezpieczeństwa dla rozwoju jednostki i wolności osobistej.

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. miab
  31 sierpnia 2015 at 22:53 - odpowiedz

  Dość mocno a zarazem dość przewrotnie na temat bardzo polecam film:
  Kumaré. Guru dla każdego
  http://www.filmweb.pl/film/Kumaré.+Guru+dla+każdego-2011-652264
  Można go znaleźć w darmowych dystrybucjach internetowych.

 2. Lucyan
  1 września 2015 at 02:41 - odpowiedz

  Etam, to jest psychologia kurnika, kwoki musza miec koguta. Jak spytac sie polska kwoke/kobiete czy zaakceptowałaby ksiedza kobiete to odpowiedz jest: NIGDY. Kogut musi nimi rzadzic i kogutowi trzeba dogadzac, i o koguta trzeba walczyc.
  A polski kler? Kler ma gdzies duchowosc. Tu chodzi o łatwe zycie i pasozytowanie, dostep do dzieci (pedofilia). Gdyby klerowi zaproponowac układ: dajemy wam tyle forsy ile dzisiaj plus zachowujemy przywileje do roku 3099, to by na to poszli. I zapomnieli o jakiejkolwiek duchowosci. Nie musieli by sie wygłupiac i odwalac nudne powtarzajace sie cyklicznie szopki. Zajeli by sie soba i swoimi uciechami wewnatrz murow zakonnych czy koscielnych.

 3. Krzysztof Marczak
  1 września 2015 at 07:58 - odpowiedz

  Ta obrona „duchowości” to typowa reakcja społeczeństwa wychowanego w warunkach zdominowanych przez religię w zetknięciu z zachodnim systemem, bardziej pragmatycznym (i bardziej konsumpcyjnym). To samo przechodzą w USA Hindusi, Afrykanie, Latynosi. Ja uważam, że te stany umysłu mogą mieć swoją rolę zarówno ewolucyjną jak i społeczną. Problem tylko polega na tym, że z braku zaangażowanej wiedzy naukowej na ten temat (odrzucanej z powodu racjonalizmu naukowego), praktyki, wiedza i wszystko co jest z nimi powiązane jest zazwyczaj zawłaszczane przez religie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *