• wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Egzorcyzmy to przemoc. Prof. prof. Pawłowski i Witkowski

 

Wybitny biolog i psycholog wypowiadają się na temat egzorcyzmów przedstawionych w dokumencie Konrada Szołajskiego. Szczególnie niepokojąca jest przemoc stosowana przez egzorcystów w imię mitów, legend i prywatnych fantazji.

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. Alvert Jann
  13 listopada 2015 at 23:37 - odpowiedz

  Na stronie Konferencji Episkopatu Polski opublikowana została właśnie (10 listopada 2015) nowa instrukcja dla egzorcystów. Kościół chce „szkolić” egzorcystów, ale w dokumencie tym nie wprowadza się obowiązku konsultacji egzorcysty z psychiatrą czy psychologiem, wskazuje się tylko bardzo niezobowiązująco na taką możliwość i mówi o nieprzerywaniu leczenia psychiatrycznego, jeżeli egzorcyzmowany je przechodzi. Warto też zwrócić uwagę, że obecnie na uczelniach podporządkowanych Kościołowi kształci się psychologów, którzy sami mogą uznawać, że szatan może realnie wstąpić w człowieka. Taka kościelna psychologia nie przyczyni się do poprawy sytuacji, ale ją pogorszy.
  Co więcej, Kościół chce wyraźnie utajnić praktyki egzorcystów. Egzorcyści nierzadko w niszowych mediach opowiadają rzeczy horrendalne, wskazujące nie tylko na ich żenująco niski kwalifikacje, ale na dewiacje/zaburzenia psychiczne (pisałem o tym). Nowa instrukcja mówi: „egzorcyści muszą być bardzo ostrożni w tym, co mówią, jak się wypowiadają i jak powołują się na naukę Kościoła. Każde medialne wystąpienie egzorcysty powinno mieć aprobatę ordynariusza, który zlecił mu posługę egzorcyzmowania”. Kościół chce wzmóc kontrolę nad działalnością egzorcystów i utajnić ją.
  Trzeba żądać, by Kościół odstąpił od egzorcyzmowania ludzi mających poczucie, że opętał ich szatan, bo ta działalność Kościoła jest szkodliwa. Tu idzie o ludzi z poważnymi zaburzeniami psychicznymi lub zaawansowaną chorobą psychiczną typu paranoi czy schizofrenii.
  Link do nowej instrukcji kościelnej: http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/6959.1,Wskazania_dla_kaplanow_pelniacych_posluge_egzorcysty.html

  • Alvert Jann
   14 listopada 2015 at 01:02 - odpowiedz

   Dodam, że dawniejsze instrukcje kościelne dla egzorcystów nakazywały bezwzględnie przed podjęciem egzorcyzmowania konsultacje psychiatryczne lub psychologiczne. Nowa instrukcja oznacza regres.

 2. Janusz
  Janusz
  14 listopada 2015 at 05:34 - odpowiedz

  Egzorcyzm w 21 wieku w srodku Europy to wstyd i hanba. To tak jakbysmy leczyli grype grzechotkami a raka tancem.
  Niewiobrazalna bzdura praktykowana w starozytnosci i sredniowieczu.

 3. mieczysławski
  14 listopada 2015 at 10:04 - odpowiedz

  Problem obrazy uczuć religijnych.
  Jest zapis w kodeksie karnym o obrazie uczuć religijnych.
  Ateista publicznie oświadcza, że nie wieży w diabły i demony i krytykuje egzorcyzmy, może zostać oskarżony o obrazę uczuć religijnych.
  Jest erozja świeckiego prawa.
  Czy PIS będzie próbowało zmienić konstytucję?
  Myślę, że ateiści powinni się lepiej zorganizować, być bardziej aktywni, jest groźba powrotu do średniowiecza.

 4. myślący
  15 listopada 2015 at 17:23 - odpowiedz

  „Ateista publicznie oświadcza, że nie wieży w diabły i demony i krytykuje egzorcyzmy, może zostać oskarżony o obrazę uczuć religijnych.”
  – nie może, proszę nie szerzyć paniki i zapoznać się z treścią art. 196kk

 5. Henryk
  16 listopada 2015 at 12:54 - odpowiedz

  Strasznie ułożeni i wyważeni ci panowie profesorowie. Egzorcyzmy w XXI w. to wstyd i skandal. Czy nie można tego wprost powiedzieć? To może zaczniemy jeszcze palić czarownice nie mówiąc już o świętej inkwizycji. Takie praktyki trzeba po prostu potępiać i dążyć do ich zakazania. A czym różni się egzorcysta od tego faceta spod Nowego Sącza, który zagłodził kilkuletnią dziewczynkę? Drodzy Państwo, nazywajmy sprawy po imieniu. O o to samo apeluję do Racjonalisty TV.

  • Andrzej
   Andrzej
   21 listopada 2015 at 17:04 - odpowiedz

   Panie Henryku, nie wypowiadam się oficjalnie w imieniu redakcji, ale znam wszystkich jej członków i mogę pana zapewnić, że do egzorcyzmów mamy taki sam stosunek. Osobiście myślę nawet, że już w większości przypadków są nielegalne i to z różnych tytułów. Często są formą przemocy seksualnej, a jeśli dotyczą osób chorych, to są wykorzystaniem stanu choroby – również w celach zarobkowych. Myślimy o złożeniu skargi u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *