• sobota, 23 czerwca 2018 r.

Feminizm libertariański

10 Polski Zjazd Filozoficzny. Wykład poświęcony Christinie Hoff Sommers. Omówienie poglądów i krytyka.

hoff

W dyskusji kontrowersje wzbudził użyty przeze mnie termin „liberalizm”. W kontekście amerykańskim słowo to jest jak najbardziej uzasadnione. Liberalizm jest nurtem najbardziej charakterystycznym dla amerykańskiej tradycji państwowej – z założenia liberalnej – choć niektórzy wolą ją nazywać „republikańską”. Amerykańska kultura polityczna jest liberalna w tym sensie, że wypływa i jest wciąż ożywiana wolnościową myślą Ojców Założycieli.

Katarzyna GuczalskaKatarzyna Guczalska – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zajmuje się filozofią społeczną, filozofią Hegla, liberalizmem, feminizmem. Autorka książek: "Miłość i cnota polityczna. Rodzina i kobieta w filozofii Hegla", "Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla" (praca doktorska), "Zrozumieć Hegla" (red.). Teksty naukowe oraz publicystyczne zob. www.guczalska.pl

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. olrob
  27 grudnia 2015 at 10:49 - odpowiedz

  Gdyby ojcówie założyciele zobaczyli co porobiło się z USA, natychmiast uciekli do monarchii brytyjskiej.

  • Krzysztof Marczak
   27 grudnia 2015 at 21:18 - odpowiedz

   Jezeli bedzie Pan dalej sie produkowal na tematy, o ktorych nie ma Pan bladego pojecia przetlumacze Pana i opublikuje na lokalnych portalach. Bedzie Pan bohaterem nastepnego „Polish joke”.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   27 grudnia 2015 at 21:33 - odpowiedz

   Bo? Za sirs i ladies nie tęsknili

 2. Benbenek
  27 grudnia 2015 at 21:43 - odpowiedz

  Amerykańska myśl polityczna jest na dzień dzisiejszy o lata świetlne z dala od przeciętnych obserwatorów polityki z Polski. Wielokrotnie dyskutowane tematy i konkluzje nie mogą znaleźć miejsca ani zrozumienia w kraju. Czy to jest aberracja chwilowa związana z fenomenem internetu i Anity Sarkisian i roli jaka ona wiedzie w tej chwili w tym ruchu to się jeszcze okaże.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  30 grudnia 2015 at 14:36 - odpowiedz

  Dobry wyklad. Myślę że zarówno lewicowe jak prawicowe feministki bywają liberalne. Wynika to z tego że zarówno na prawicy jak lewicy są liberałowie czyli indywidualiści -uniwersaliści bo liberalizm jest jakby w centrum. Myślę że Sommers ma rację że wiele feministek jest już w walce plci a nie w równości praw, ale faktycznie Np Faludi ma rację że filmy, kultura itd mogą osłabiać pozycję że tak powiem karierową kobiet. Czyli zalecałbym równość wobec prawa plus odrobinkę progresywnizmu

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *