GMO jest niegroźne i pożyteczne, więc czemu jest zwalczane? Marcin Rotkiewicz

 

Żywność genetycznie modyfikowana jest uznana przez wszystkich poważnych naukowców za bezpieczną i stanowiącą szansę na rozwój rolnictwa, zwłaszcza w krajach biednych. GMO jest jednocześnie proekologiczna, gdyż eliminuje najbardziej destruktywne dla natury środki chwastobójcze i owodobójcze. Mimo to Unia Europejska jak i wielu Zielonych prowadzi skuteczną krucjatę przeciwko GMO. Jak się okazuje, uwierzyli oni zwykłym publicystom bez odpowiedniego wykształcenia, również specjalistom od lewitacji w powietrzu dzięki medytacji z sekty Maharisziego (jej zwolennikiem jest też David Lynch, niestety). Dziś wielu wykształconych Polaków patrzy na Unię Europejską z nadzieją, zapominając o tym, że i my powinniśmy mieć wkład w całokształt europejskiej rodziny. Klub Sceptyków Polskich przyczynił się do walki z pseudomedyczną homeopatią, za sprawą między innymi prof. Gregosiewicza. W tym względzie Polska miała bardziej racjonalne stanowisko niż UE. Krucjata przeciwko GMO jest kolejnym problemem Europy. Marcin Rotkiewicz przedstawia ważne argumenty na rzecz GMO, pokazuje historię walki z nim, która powinna zawstydzić osoby szanujące naukę. Niedawno wydał też książkę obalającą antynaukową ignorancję osób wpływowych politycznie – "W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki". Marcin jest dziennikarzem naukowym, od 2001 roku pracuje w tygodniku Polityka (wcześniej między innymi w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, PAP i „Newsweeku”). Jest absolwentem dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendystą Knight Science Journalism Program w jednej z najznakomitszych uczelni świata: Massachusetts Institute of Technology. Popularyzuje wiedzę przede wszystkim na temat biotechnologii, ewolucji człowieka i neuronauki. Interesuje się również teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi. Trzykrotnie otrzymał wyróżnienie w Konkursie im. Karola Sabatha dla dziennikarzy na najlepszy artykuł popularnonaukowy. W latach 2012 i 2013 był nominowany do Nagrody Grand Press w kategoriach dziennikarstwo specjalistyczne oraz publicystyka. Autor wywiadu rzeki z prof. Jerzym Vetulanim, pt. "Mózg i błazen". Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych oraz Klubu Sceptyków Polskich.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. GMO na pewno zniszczy drobnych rolników tak jak wielkie korporacje samochodowe zniszczyły małe warsztaty produkujące ręcznie samochody.

    Natomiast wygląda na to że to GMO zlikwidowało głód na świecie – identycznie jak samochód stał się dobrem powszechnie dostępnym dopiero jak zaczęły go produkować wielkie korporacje.

     

    1. Z wykładu wynika, że drobni rolnicy (np. w Indiach) są zadowoleni z uprawy zmodyfikowanych odmian.
      Inna rzecz, że być może w XXI wieku drobne rolnictwo (albo drobny handel) muszą się stać przeżytkiem, tak samo jak w XX wieku praktycznie znikło drobne rzemiosło.

      1. Jak na razie na to wygląda. Samochód upowszechnił się dopiero w dobie wielkich koncernów a samochody produkowane chałupniczo są ciekawostką dla bogaczy.

        Gdy samochody produkowały małe firmy mało kogo było na nie stać. 

        Być może tak będzie też z GMO – 99% ludzi będzie jeść GMO a 1% bogaczy będzie jeść kilkukrotnie droższą żywność "naturalną".

        Przeciwnicy GMO zapominają że naturalna żywność jest droga a człowiek głodny łatwiej łapie np. prątka gruźlicy. No ale prawica generalnie nie wierzy w bakterie i wirusy, stąd też sprzeciw wobec szczepień i Big Pharmy.

         

  2. Lepiej umrzeć na raka w wieku 60 lat niż na gruźlicę w roku 30 lat. Ludzie głodujący łatwiej łapią prątka gruźlicy. Np. w Rosji gruźlica jest częstsza niż w UE bo Rosjanie średnio na jedzenie wydają 40% pensji, a w UE to 20%.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *