• sobota, 29 lipca 2017 r.

Indie: O baśniowej reinkarnacji i fortunnych narodzinach zera. Kaja Bryx

 

Z tej opowieści dowiecie się, jak mogło dojść do powstania nowoczesnej matematyki, bez której naukowcy nie mieliby głównego narzędzia do opisu świata. Zobaczycie też, dlaczego Hindusi byli tak bezbronni wobec najeźdźców muzułmańskich i europejskich. Zrozumiecie też być może ich w dużym stopniu różną od naszej kulturę i mentalność.

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. dżizas
  16 sierpnia 2016 at 21:00 - odpowiedz

  A może zrobilibyście jakąś pogadankę o mniej znanych w Europie indyjskich myślicielach? Kiedyś czytałem powieść Gore’a Vidala „Stworzenie świata” i bardzo mnie zainteresowała pojawiająca się tam postać filozofa Gośali. Ciekawym tematem jest też podjęta tu po części kwestia matematyki indyjskiej.
  🙂
  Dźiniści omylili się – zjedzenie owocu to jest zabicie drzewa nienarodzonego. No chyba, że się dokładnie wypluje wszystkie pestki.
  😉

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   16 sierpnia 2016 at 21:03 - odpowiedz

   Zrobimy za jakiś czas

  • Kaja Bryx
   Kaja Bryx
   28 września 2016 at 12:15 - odpowiedz

   Oczywiście, wypluwanie pestek jest obowiązkowe 😛

 2. darekpiotrek
  16 sierpnia 2016 at 23:49 - odpowiedz

  Nie tak dawno spierałem się z kolegą na temat wędrówki dusz, i cieszę się, bo to co Pani Kaja powiedziała „że wartością jest przerwanie wędrówki dusz” potwierdza to forsowałem w tamtej mojej dyskusji. Zatem podwójnie cenny materiał – spieszę podesłać go znajomemu. Dziękuję i pozdrawiam.

 3. Janusz
  Janusz
  21 sierpnia 2016 at 20:17 - odpowiedz

  Kaja mowi pieknie. Logicznym ciagiem zdan i wyraznie wymawia slowa. W dodatku temat jest fascynujacy. Mam kilku przyjaciol Hindusow i Hindusek.Ich wierzenia sa niezwykle abstrakcyjne .Nie maja zwiazku z istniejacymi religiami z wyjatkiem buddyzmu. Ja studiowalem buddyzm kilkanascie lat temu ze wzgledu na zainteresowanie medytacja.
  Nie jestem pewien jak wazna jest w buddyzmie reinkarnacja. Moze Kaja zrobi film o buddyzmie ktory znalazl wyznawcow poza Indiami.

 4. Kaja Bryx
  Kaja Bryx
  28 września 2016 at 12:24 - odpowiedz

  Dziękuję bardzo za miłe komentarze! Jeśli chodzi o buddyzm, to jego odmian obecnie jest tak wiele, że nie wiem, czy się tego tematu mogę podjąć. Najlepiej znam teksty, które uchodzą za oryginalną naukę Buddy (choć zostały spisane ponad dwieście lat po jego śmierci, więc w zasadzie nie wiadomo, ile w nich przetrwało z oryginału). W każdym razie na pewno tematy z filozofii Wchodu będą powracać co jakiś czas na naszej antenie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *