• niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Iyer Brothers czyli na czym gra bogini muzyki

 

Saraswati veena to główny instrument w muzyce klasycznej Południowych Indii. Jednak indyjscy Południowcy nie boją się nowoczesności i modyfikują swoją antyczną cytrę, aby brzmiała jak najlepiej. Nie przypadkowo to u nich jest indyjska "Dolina Krzemowa" – Bangalore. Obok wspaniałej muzyki Iyer Brothers w tym programie zobaczymy Wigilię w Chennaju, przed kościołem św. Tomasza, który ponoć przywędrował do Indii zaraz po śmierci Jezusa. Faktem jest, że chrześcijaństwo w Południowych Indiach jest znacznie starsze niż w Polsce i również przyczyniło się do rozwoju tamtejszej muzyki.

Podobne materiały

2 komentarze

 1. Katarzyna
  6 marca 2017 at 18:34 - odpowiedz

  Nie podoba mi się. Brzmi trochę jak połączenie rocka z country. Muzyka z filmu "mistrz antycznej indyjskiej cytry" była o niebo lepsza. 

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   6 marca 2017 at 22:39 - odpowiedz

   Ja też wolę muzykę północnoindyjską, zwłaszcza zaś, gdy chodzi o winy (veenas). Nawet niektórzy Południowcy sięgają po stylistykę Północną. Co jednak ciekawe, niektóre osoby zafascynowane Indiami uznają, iż muzyka Południa jest piękniejsza, bo „prastara”, To oczywiście nieprawda, natomiast najstarsze warstwy muzyki Południa Indii to niektóre dzieła związane z tańcem i teatrem, oraz muzyka na nadhaswaram, muzyka heroldów królewskich grana na wielkich „szałamajach”. Na Północy odpowiednikiem nadhaswaramy jest szenaj. Gra na szenaju też tradycyjnie była związana z ceremoniami władców, ślubami, narodzinami, śmiercią, wyruszaniem na wojnę etc.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *