• czwartek, 29 października 2020 r.

Jak zreformować sądy i zapewnić świeckość państwa? Anna Maria Żukowska i Andrzej Dominiczak

 

 

Andrzej Dominiczak pyta rzeczniczkę SLD o pomysły jej partii na reformę sądów i zapewnienie świeckości państwa. Anna Maria Żukowska odpowiada z dużą dozą wiedzy prawniczej. Jaka jest zaś historia SLD i świeckości w Polsce? Rozmówcy starają się obalić lub uzupełnić pewne przyjęte powszechnie przekonania. Na tej podstawie możemy dojść do własnych wniosków, jak zachowa się w kwestii świeckości kraju SLD jeśli wróci do sejmu.

Podobne materiały

18 komentarzy

 1. Andrzej
  Andrzej
  11 października 2017 at 02:27 - odpowiedz

  Reczniczka SLD wręcz zaskoczyła mnie swoją otwartością na śmiałe, lewicowe i liberalne idee i projekety; nawet na utopijny zdaniem niektórych projekt wprowadzenia bezwarunkowego dochodu dla każdego. Może jest jednak szansa, ze lewica powróci i i zacznie prowadzić politykę przez duże P, czyli politykę zmierzającą do budowy lepszego świata. Taki przecież byś sens powstania i walki lewicy z wyzyskiem, niesprawiedliowścią i nierównością, odkąd powsttała pod koniec XvIII wieku. SLD lączy myślenie w kategoriach lewicy socjalnej i swiatpoglądowej; popiera państwo świeckie, walkę o prawa kobiet, mniejszosci seksulanych itp.- na razie w deklaracjach, ale przecież nie ma innych możliwości. Może warto dać im szansę?! Po tym teraz, gdy Nowoczesna i PO odmówiły udziału w Kongresie Świeckosci, nie widzę ugrupowania, które byłoby nam bliższe, nawet jeśli nie zgadzamy się w każdym szczególe! Czy zresztą może być inaczej?!

 2. Lucyan
  11 października 2017 at 03:51 - odpowiedz

  Strasznie skatolona ta Pani. Sprawia wrazenie, ze jakby moga to by jadła papiezowi z reki, i oczywiscie wizyta z pocałunkiem w pierscien. Co ją obchodzi religia w szkole? Religia/katecheza jest do wyrzucenia a nie do naprawiania, nie do tego zeby razem z kurią i biskupem ustalac program katechezy. Powinna raczej wprowadzic przedmiot swiecki "nauka o religiach/filozofiach", a nie bratac sie z klerem. Podobnie z konkordatem, tam nie ma nic specjalnego, i skoro Zoll miał własną interpretacje to i SLD moze interpretowac konkordat po swojemu. Trzeba tylko chciec. Tam nie ma nic wprost o płaceniu na kler i na katecheze, wiec wystarczy Krk finansowo  nacisnąc i kler bedzie jadł z reki. Nastepna  co sie boi konkordatu i bredzi cos o wypowiadaniu itp. 

  • Andrzej
   Andrzej
   11 października 2017 at 10:44 - odpowiedz

   Lucyanie, nie przesadzasz trochę albo wręcz grubo. SLD popiera liberalizację ustawy aborcyjnej, i poparło Kośngres świeckości wraz z jego szczegółowym manifestem, który będzie ogłosozny za niecale dwa tygodnie. Gdyby manifest zamienił się w obowiązujące prawo nie mielibyśmy właśiwie problemu z klerykalizacją państwa. 

   • Lucyan
    11 października 2017 at 23:38 - odpowiedz

    Ja nie mowie o SLD w ogole, ale rozumowanie tej Pani nt. religii/katechezy w szkołach publicznych pokazuje, ze ona jest poteznie skatolona. Co ona by chciała, aby klecha przychodził do pokoju nauczycielskiego, i na rady pedagogiczne? Co ona by chciała miec kontrole nad tym co kleszka mowi, przeciez to absurd. Ona by chciała włączyc katecheze w  panstwowy system edukacyjny. Rece opadają. Ona w gruncie rzeczy reprezentuje starą linie SLD: razem z klerem (tym dobrym) chcemy rządzic Polską. 

    Rozumowanie tej Pani jest infantylne. 

 3. ala wilk
  11 października 2017 at 04:25 - odpowiedz

  Nie warto dać im szansy. Trzeba zagryźć zęby i głosować na PO. Głosowanie na Zandberga, SLD, Palikota = kolejna kadencja PiS = zakaz przerywania ciąży pozamacicznej. 

  • Andrzej
   Andrzej
   11 października 2017 at 04:51 - odpowiedz

   Pani Alu, mamy jeszcze 2 lata do wyborów. Może się z Panią zgodzę, jesli parę miesięcy przed wyborami poparcie wyrażone w badaniach opinii nie będzie wyraźnie większe.  Teraz jednak warto podjąć wysilek,z eby cos mienic, bo PO pod wodzą Schetyny nie spelni – obawiam się – niczyich oczekiwań. Ponadto wzrost poparcia dla lewicy moglby tez zmobilizować PO, moze zmienic szefa o bardziej ptworzyć te partie na liberalne wartosci światpoglądowe. 

   • Andrzej
    Andrzej
    12 października 2017 at 23:21 - odpowiedz

    Ja w sprawie ciąży pozamaciesznej dotad sie nie wypowiadalem 🙂

  • Tomek Świątkowski
   12 października 2017 at 15:35 - odpowiedz

   A czy ktokolwiek postuluje zakaz przerywania ciąży pozamacicznej?

   Kociół Katolcki jej nie zakazuje.

  • darekpiotrek
   15 października 2017 at 17:32 - odpowiedz

   PO ma masterbana na sprawowanie władzy. 

 4. marek
  11 października 2017 at 17:37 - odpowiedz

  Mam wątpliwości czy lewica jest rzeczywiście świecka. Prawica sympatyzuje z chrześcijaństwem a lewica z islamem. 

  • Andrzej
   Andrzej
   12 października 2017 at 23:30 - odpowiedz

   Panie Marku, tylko garstka lewicowców tzw, swiatpoglądowych  popiara muzułmanów, ale chyba jednak nie islam. Przyczyną jest prawdopodobnie  wspólny wróg albo sazatan, za którego uważają USA i na drugim miejscu Europę Zachodnią.  To oczuwiśie, przy wszytskich zastrzeżeniach wobec Tuumpa,  abusrdalne albo wręz chore, ale to jednak nie jest poperanie islamu. 

   • Lucyan
    13 października 2017 at 04:07 - odpowiedz

    Nie wiem o co chodzi z tym "popieraniem". W Stanach jest przeciez wielki liberalizm. Sa miejscowosci gdzie muzułmanie całkowicie opanowali i w ramach wolnosci "dra mordy" ze swoimi islamskimi przyspiewkami. Tego raczej w Europie nie ma, bo wiedza ze moga sie modlic, ale zakłocanie ciszy (walenie w dzwony i katarynkie) jest zarezerwowane dla katolikow i protestanow. Formalnie przeciez muzułmanie w imie rownosci praw powinni moc sobie spiewac i puszczac spiewy z glosnikow, tak samo jak katolicki kleszka wali w dzwony.

    https://www.youtube.com/watch?v=mUHDYlJHaOQ

    https://www.youtube.com/watch?v=hG8i_Ko3H_s

    Generalnie to wszyscy powinni placic kary za zanieczyszczanie akustyczne.

     

    • Andrzej
     Andrzej
     14 października 2017 at 11:42 - odpowiedz

     Zgoda, szwedzcy humaniści zrobil nawet kampanię na ten temat jakeis 10 lat temu. Chcili zakazu dzwonienia i innego halasowania, a jak sie nie udalo, uskali zgode na to, by przez jakis megafon wykrzykiwać "bog nie istnieje". Ale robili to tylko kilka dni,z eby jeszcze bardzoej nie "zanieczyszcać akustycznie".  

    • Tomek Świątkowski
     14 października 2017 at 12:51 - odpowiedz

     Jak na Skandynawów i humanistów, to jacyś tacy trochę toporni ci szwedzcy humaniści.
     Przecież dźwięk dzwonu jest jedynie zaproszeniem na spotkanie w kościele i nie wyraża werbalnie żadnego poglądu, więc ich odzew był co najmniej nieproporcjonalny.
     .
     Kiedyś u mnie na osiedlu dzwon dzwonił nie tylko w południe, ale też o 6 rano. Napisałem uprzejmy list do proboszcza w tej sprawie i kilka dni później przestał dzwonić. Nie trzeba było sie wydzierać. Na szczęście, bo i tak bym tego nie zrobił.

     • Lucyan
      20 października 2017 at 14:01

      Hałas zaproszeniem, nie lepiej  jakies cichsze zaproszenie?Jeszcze troche i powiesz, ze ryk motocykla to zaproszenie na przejazdzke. Dawniej waliło sie w dzwony o 6 rano zeby chłop wstał i przyszedł do pracy na polu, o 12 czas na przerwe, a o 18 zeby sie połozył spac, bo inaczej nie wstanie o 6 rano. Dzwon zastepował  zegarek, dzis jest to  niepotrzebne.

  • anonim7876
   7 listopada 2017 at 14:08 - odpowiedz

   lewica , a raczej niektóry z lewicy nie rozumieja , że Islam i Judaizm ( jak kazda patriarchalna religia) jest taka sama jak nasz PiS i Chcrześcijaństwo . Ale w lewicy jest inteligencja , która to rozumie.

 5. Lucyan
  14 października 2017 at 11:41 - odpowiedz

  SLD chyba jest mi najblizej, ale SLD sie zatrzymało w PRL – mentalnie jest 20-30 lat do tyłu i chwyta sie głupich pomysłow, jak małpa brzytwy. Opodatkowanie robotow bo "zabierają" ludziom prace to chyba jedna z najgłupszych argumentacji. Przypomina to opodatkowanie koparek, bo zabierają prace mnostwu ludzi. O wiele lepiej dac kazdemu łyzeczke do herbaty i niech kopie. Pełne zatrudnienie i ludzie bedą mieli głowy zajete. Tak, jest problem z podatkami i jesli ucieknie kasa z benzyny/ropy to sie wprowadzi podatek za elektryczne tankowanie. Ale opodatkowanie robotow bo zabierają prace – puknijcie sie w głowe. To tak jak opodatkowac samochody bo zabierają prace, mozna by przeciez chodzic na pieszo, ilez to ludzi by sie człapało i miało zajecie. Jaki jest sens cokolwiek ulepszac, zaoszczedzac (czas, ludzi) skoro dostanie sie za to kare? SLD ma potworne problemy z sensowna  argumentacją. I prosze tez nie wpuszczac SLD na "dochod gwarantowany" – bo w Polsce to sie kojarzy z  mentalnoscią "czy sie stoi czy sie lezy 2000 złotych sie nalezy". W Polsce nie ma klimatu na dawanie "za darmo". Bardziej chwytne jest "godziwa płaca za uczciwa prace". Wpuszczanie SLD na "dochod gwarantowany" to dla mnie desperacki krok odparcia 500+ na dziecko. SLD powinno przebic oferte 500+ na dzieci, a nie paplac sie w "dochody gwarantowane" – takie rzeczy sie proponuje w krajach gdzie ludzie normalnie/dobrze zarabiają – ale jest grupa "nie do zatrudnienia". I co z nimi zrobic? Wtedy im sie proponuje "dochod gwarantowany, aby dudy nie zawracali i siedzieli w domu i spokojnie oglądali te swoje sitcomy, sączyli koka-kole i drinki, zapełnili brzuchy i przeszkadzali w interesach.  Bo i tak z nich nic nie bedzie. Tak jest np. w Finlandii gdzie jest grupa zalezna od sączenia "koskenkorva"  (alkohol 40%)  i nie ma siły zeby ich zatrudnic – bo i tak zawalą. 

 6. darekpiotrek
  15 października 2017 at 18:08 - odpowiedz

  Problem nadużyć w sądownictwie -czy jest co reformować? Według rzecznik partyjnej problem sądowego bezprawia  naprawdę jest problemem niewyedukowania Walków. Przecież taki Walek jeden z drugim nie zna sie na kalendarzu więc skąd nieborak ma wiedzieć o trybie administracyjnym – np jakie są termin  odwołania itd. SLDowcy dumacze nad problemem sądownictwa dumali, dumali aż wydumali, że sądowe bezprawie w Polsce nie jest bezprawiem a problem tak naprawdę leży chen za rzeką, za lasem, za mokradłami – tam na 19 wiecznej wsi gdzie z wyjątkiem kopaniem ziemniaków i pasania świń Walków po prostu niczego nie uczą.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *