• czwartek, 27 lipca 2017 r.

Judeochrześcijańskie korzenie islamu

 

Red. Jacek Tabisz i red. Radosław S. Czarnecki rozmawiają w studio Racjonalista.tv o wczesnych dziejach religii monoteistycznych – chrześcijaństwa oraz islamu. Zwłaszcza jeśli chodzi o literalne traktowanie świętych ksiąg.
Historia obu cywilizacji jest bardzo bliska, obie wpływały na siebie, co dziś trudno sobie uzmysłowić.

Podobne materiały

19 komentarzy

 1. dżizas
  2 lutego 2016 at 19:36 - odpowiedz

  Isa ibn Marian – Jezus syn Mariana. 😉

  Gdyby Koran powstał dzisiaj, to nie poświęcono by sury ani Maryi matce Jezusa, ani Fatimie córce Mahometa, a co najwyżej Lourdes, córce Madonny. 😉

 2. Janusz
  Janusz
  3 lutego 2016 at 08:53 - odpowiedz

  Zgodnie z doktryna Islamu Wszystkie trzy religie abrahamowe sa Islamem .Tylko tyle ze Judaizm i Chrzescijanstwo to skorumpowany Islam.
  Czyli Jahwe to Allah a Jezus to tez prorok
  ale nie ostatni najwazniejszy.Takim jest Mahomet.

  • Tomek Świątkowski
   3 lutego 2016 at 18:08 - odpowiedz

   Słowo „Allah” po arabsku znaczy po prostu Bóg (ściślej: Bóg jedyny)
   W zeszłym roku zaprzyjaźniłem się z chrześcijańską rodziną z Syrii i oni używali tego słowa.

 3. Jadzia
  3 lutego 2016 at 09:56 - odpowiedz

  Nic dziwnego,przecież Mojżesz to wg. mnie protoplasta państwa islamskiego.Po zejściu z góry każe wymordować za innego boga (zloty cielec) mnóstwo ludzi

 4. Robert Śliwa
  Robert Śliwa
  3 lutego 2016 at 10:31 - odpowiedz

  Dlaczego „protoplasta państwa islamskiego”? W historii chrześcijaństwo nie było pod tym względem bardziej humanitarne ani tolerancyjne. Teraz może jest – ale nie samo z siebie…

  • Tomek Świątkowski
   3 lutego 2016 at 18:17 - odpowiedz

   Przez pierwsze 4 wieki istnienia chrześcijaństwo było bardzo tolerancyjne i humanitarne – zwłaszcza na tle standardów swojej epoki. Prawdziwsze byłoby więc stwierdzenie, że „nie samo z siebie” przestało takim być.
   Zostało wchłonięte i zaadoptowane przez cesarstwo rzymskie i przejęło brutalne obyczaje tego okrutnego imperium.
   Z punktu widzenia wielu osób trudno nawet mówić o chrześcijaństwie (jako idei), tylko raczej należy mówić o zinstytucjonalizowanej organizacji religijnej, jaką był patriarchat rzymski.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    4 lutego 2016 at 07:08 - odpowiedz

    Każda mniejszość przechodzi etap ostrożności to żadna zasługa

   • Tomek Świątkowski
    4 lutego 2016 at 09:37 - odpowiedz

    Islam nie miał „etapu ostrożności” – jest militarystyczny w założeniu
    .
    Chrześcijaństwo jest humanistyczne i tolerancyjne z założenia – zmiana o której mówi pan Śliwa to był powrót do tych korzeni. Ułatwiło go słabnięcie politycznego znaczenia instytucji kościelnych. Ale to osłabienie było skutkiem Reformacji, a więc ruchu jak najbardziej chrześcijańskiego, o czym w katolickiej Polsce niektórzy zdają się zapominać (bo przecież jak coś jest antykatolickie, to nie może być chrześcijańskie).
    .
    Władza psuje, więc utrata władzy podziałała uzdrawiająco.

 5. Jadzia
  3 lutego 2016 at 10:50 - odpowiedz

  Jasne , że nie było.To komentarz do poprzedniego wpisu. Fanatyzm religijny niestety się odradza nawet w naszym kraju.

 6. Lucyan
  3 lutego 2016 at 15:08 - odpowiedz

  Panowie, nie osmieszajscie sie. To judaizm i chrzescijanstwo ma islamskie korzenie, a nie odwrotnie. Zydzi po prostu wszystkie opowiesci przekłamuja. Wezmy np. Mojżesza. Z tym Izaakiem to bzdura. Synem Mojżesza był Ismail, bo Sara była bezpłodna. I to Ismaila Sara kazała zabic, a nie żadnego Izaaka.

  • Lucyan
   3 lutego 2016 at 15:11 - odpowiedz

   Z tego wszystkiego myla mi sie mojzesze, abrahamy, ismaile i inne typki.

 7. Heisenberg
  3 lutego 2016 at 15:42 - odpowiedz

  Można dostać raka od komentarzy, więc lepiej nie będę komentował.

  Islam jest podobny do judaizmu, bo nie znosi tych wszystkich kar za grzechy i różnych innych praktyk, które judaizm przewiduje, a chrześcijaństwo np znosi. Tyle w temacie.

  • Tomek Świątkowski
   3 lutego 2016 at 18:30 - odpowiedz

   Ale judaizm tępił grzech tylko wobec członków własnej wspólnoty – niewierni mogli sobie robić co chcieli. Ich prawo nie obowiązywało.

   • Heisenberg
    3 lutego 2016 at 20:07 - odpowiedz

    Jejku, ja mówię o karze śmierci za odejście od religii, za homoseksualizm, kamieniowanie cudzołożników, obrzezanie. Chrześcijaństwo zniosło w zasadzie różne takie prymitywne zwyczaje, chociaż znalazło się sporo chrześcijan później, którzy chcieli kontynuować niektóre z tych praktyk, ale oni nie potrafią zrozumieć esencji chrześcijaństwa.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    4 lutego 2016 at 07:07 - odpowiedz

    To prawda jest to też glowna zaleta judaizmu w porównaniu z islamem ale czasem islam też tak stawał sprawę

    • Heisenberg
     4 lutego 2016 at 13:56 - odpowiedz

     Robić co chcieli nie mogli. W pierwszym kalifacie żydzi i chrześcijanie byli obywatelami drugiej kategorii i byli związani prawem islamskim. Zresztą tak było aż do Imperium Osmańskiego i w niektórych państwach muzułmańskich nadal tak jest.

 8. Lucyan
  12 lutego 2016 at 19:11 - odpowiedz

  Co wy za zrodła czytacie? Araby po prostu w koncu zaskoczyli, ze chrzescijanstwo to ta sama swieta zydowska rodzinka. Wiec ani judaizm, ani chrzescijanstwo nie wchodziło w gre. A jeszcze do tego sie w koncu zorientowali, ze Jezus i jego druzyna to gejowska sekta, to juz zupelnie byli załamani. Akurat pedofilia chrzescijanska im nie przeszkadzała, bo zarowna wtedy jak i teraz trzeba tam było samiczke jak najszybciej sobie zarezerwowac. Mahomet pedofil, ale swoj chłop, hetero. I to cała prawda skąd sie wział islam.
  Ktos powie, ze to bzdura. Ale prawda jest okrutna, podział homo-hetero to najsilniejszy czynnik rozłamow. Nawet dzisiaj wielu anglikanow z powrotem sie przytula do katolikow, bo nie mogą scierpiec tolerancji homo wsrod swojego (anglikanskiego) koscioła.

 9. Janusz
  Janusz
  19 lutego 2016 at 04:05 - odpowiedz

  Najgorszym wrogiem ludzkosci jest doslowne traktowanie swietych pism. Chrzescijanstwo nie jest obecnie tak negartywne jak bolo do konca sredniowiecza bo ludzie bardziej liberalnie interpretuja jego zasadt dzieki wplywowi swieckich myslicieli i swieckiej kulturze.
  Wspolczesne organizacje Islamu Al-Kaida, Boko Haram,
  ISIS ,Shabaab to odlamy Sunickie ktore doslownie interpretuja Koran i Hadit i maja na celu powrot do panstwa kalifatu ktore istnialo od 632 do 1924 rozwiazane przez Ataturka. Kalifat opieral sie na Szariacie.Kazdy fundamentalizm to proba cofniecia zegara historii do tylu setki lub tysiace lat. Korzenie sa wiadome.
  Bylismy bardzo dawno temu mikrobami. Wazna jest przyszlosc ludzkosci a nie wracanie do barbarzynstwa srednich wiekow.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *