• niedziela, 20 października 2019 r.

Kobiety niepokorne czyli 30lat walki o świeckie państwo Wołk-Łaniewska, Senyszyn, Waniek i Scheuring Wielgus

Debata w ramach Dni Ateizmu 2019 na temat roli Kościoła katolickiego w Polsce po 1989 roku. Dowiadujemy się bardzo ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że Konkordat z Watykanem został wprowadzony z rażącym naruszeniem prawa. Jest więc podstawa aby go unieważnić.

Podobne materiały

110 komentarzy

 1. Andrzej
  Andrzej
  27 kwietnia 2019 at 03:12 - odpowiedz

  Dla środowiska pierwszego Bez dogmatu od początku było oczywiste, ze konkordat rzyjęto w sposob sprzeczny z konstytucją, zwykłą większocią, choć powinien być przyjęty większością kwalifikowaną, gdyż oddaje Kosciolowi niektóre kompetencje państwa. Złożyliśmy nawet skargę do Trybunału Konstytucyjnego, który jednak skargęodrzucił ze względów formalnych. http://www.humanizm.net.pl/skarga.htm

  • Darek
   27 kwietnia 2019 at 08:23 - odpowiedz

   Jakie to względy formale?

    

   • Darek
    27 kwietnia 2019 at 11:06 - odpowiedz

    Panie Andrzeju, pytam bo skarga jest z końca lutego 1998, a dotyczy podpisania ratyfikacji konkordatu końcem lipca 1993 roku. I zastanawia mnie na jakie formalne przeszkody mogła natrafić skarga pisana przez bite cztery lata piórami tylu wykształconych ludzi. Czy chodzi o złą wolę czy o ludzką nieudolność, czy o co chodzi? 

    • Andrzej
     Andrzej
     27 kwietnia 2019 at 11:30 - odpowiedz

     Panie Darku, nie jestem pewien, czy dobrze pamietam. To jednak pobad 20 lat temu było, a wśród podpisanych pod skargą nie ma prawników.  

  • Lucyan
   27 kwietnia 2019 at 22:53 - odpowiedz

   Po 4-5 latach? A co robiliscie przez te cztery lata? Lizaliscie tyłeczek Karola Wojtyły, aka Jana Pawła 2?

 2. Anna
  27 kwietnia 2019 at 08:41 - odpowiedz

  Nawet szkoda gadać. Jak się próbuje utożsamiać ateizm z marksizmem, to co to ma być? Nobilitacja ateizmu?

  Panie się chwalą trzydziestoletnią walką z Kosciołem? Niech nie będą takie skromne, że tylko trzydziestoletnią.

  Cytat za Fakt24: " – W PRL dysproporcje w poziomie życia były dużo mniejsze niż teraz, ludzie byli życzliwsi, mniej sobie zazdrościli, nie było głodu, bezrobocia, skrajnej nędzy, piekła kobiet – twierdzi Senyszyn. I dodaje, że rozwiązanie rządzącej w PRL, komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej… było błędem! – Do tej pory uważam rozwiązanie PZPR za błąd – mówi była polityk SLD. "

  Co to ma być?

   

   

  • Radowid
   27 kwietnia 2019 at 09:16 - odpowiedz

   To są właśnie idiotyzmy naszej postkomunistycznej tzw. "lewicy".

   Brakuje w PL lewicy "normalnej".

  • Andrzej
   Andrzej
   27 kwietnia 2019 at 11:39 - odpowiedz

   Szanowna Pani, tak sie sklada, ze walkę z nadużyciami Kościóla i państwem w duzej mierze wyznaniowym prowadziła lewica, a nie prawica ani nawet centrum. Dopiero w ostatnich miesiącach w PO niektórzy zaczłi dostrzegać problem klerykalizacji. Joanna Senyszyn w odrożnieniu od Danuty Waniek, była od lat zaangażowana w obronę państwa świeckiego, więc w tym panelu jest jak najbardziej na miejscu. Wiem na pewno, ze po prawej stronie sa tez osoby krytyczne wobec klerykalizacji, ale wszytsko przeslania im obsesja antykomunistyczna, bo jak inaczej nazwać fakt, że walka z komunizmem jest dla nich wciąż najważniejsza, choc minęło 30 lat od upadku tamtego systemu, a dzisiejsza Polska jest niemal tak autorytarna jak PRL.     

   • Anna
    27 kwietnia 2019 at 12:05 - odpowiedz

    Jeśli lewica = marksim = komunizm = ateizm, to jest to dla mnie totalna porażka ateizmu. Z takim ateizmem nigdy nie będę się w stanie identyfikować a nawet go zaakceptować. W wystarczająco dostateczznym stopniu znam historię, chociaż nie jestem histtorykiem, aby nie dawać sobie wmówić jakichś "sukcesów marksizmu". No, chyba, że w zniewalaniu ludzi. A współczesne osiągnięcia nowych marksistów, nie pozostawiają żadnych złudzeń co do kontynuacji tych szkodliwych koncepcji.

    • Radowid
     27 kwietnia 2019 at 13:03 - odpowiedz

     Zgadzam się.

     Ateizm przede wszystkim nie powinien być państwowy jak to wymyślili marksisci.

     Tworzenie z ateizmu dogmatu to nonsens który prowadzi prosto do zjawiska religii.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 14:24

      Marksizm, to "ateizm państwowy" a nawet ponadpaństwowy. To jest międzynarodówka ateistyczna. Kto wspiera marksistów, ten bierze odpowiedzialność za ich ideologię.

    • Dziwer
     27 kwietnia 2019 at 13:33 - odpowiedz

     Raczej każdy ateista sam sobie ustala czym ma być jego ateizm. To nie religia, że istnieje jakiś schemat. Z ateizmem wiąże się tylko jedna wspólna rzecz dla wszystkich ateistów, odrzucają istnienie sił nadprzyrodzonych, reszta to już kwestia najprzeróżniejszych zapatrywań i diety ;). Wierzący mają ten problem ze zrozumieniem ateizmu, że ekstrapolują własne doświadczenia związane z religią na środowisko, którego nie znają. Próbują więc nadać ateizmowi jakiś kształt, ustalają wzorzec, jakieś zasady dla ateizmu, prawdy objawione itd. Myślą sobie na przykład tak, aha, ten był ateistą, ale był też komunistą, więc to musi być ze sobą ściśle związane a w komunizm lub coś innego można już uderzać, bo ma kształ i formę. Trudno natomiast uderzać w to, że ktoś nie wierzy w boga – ot po prostu, jedynie nie wierzy. Nie da się niezauważyć jak jeden i drugi wierzący pouczają ateistów, bo według nich prawdziwy ateista nie powinien robić tego, tego i tego, albo właśnie coś w Twoim stylu, że jeśli ateizm równa się to i to to ja bardzo dziękuję. Więc podkręślę, ateizm to nie religia, ma jedno równanie – niewiarę w bogów, tak więc ateista może być weganinem, mięsożercą, komunistą, faszystą, demokratą, a nawet kapłanem – bo to dobry biznes.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 13:48

      Co wy opowiadacie Panowie i czy naprawdę wierzycie w to co piszecie?

      " Raczej każdy ateista sam sobie ustala czym ma być jego ateizm. To nie religia, że istnieje jakiś schemat. "

      A na "Dniach Ateizmu" prelegentami są komunistyczne dzziałaczki Senyszym i Waniek? Czy Panom trzeba trzysta razy tłumaczyć, żeby zrozumieli o co chodzi?

       

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 14:09

      @ANNA

      Ateizm to nie to smao co "ateizm państwowy" – ten pierwszy to pogląd, a ten drugi to dogmat.

      Tworzenie dogmatu z jakiegokolwiek poglądu jest bezsensem i prowadzi do ideologii i / lub religii.

 3. Radowid
  27 kwietnia 2019 at 09:12 - odpowiedz

  Scheuring Wielgus ateistką???

  Przecież ona deklaruje katolicyzm.

  • Radowid
   27 kwietnia 2019 at 09:15 - odpowiedz

   No chyba że pomyliłem ją z inną "cudowną kobietą z Nowoczesnej" np. Gasiuk Pihowicz…

 4. Elasp
  27 kwietnia 2019 at 09:37 - odpowiedz

  Polska jest państwem świeckim, więc o co konkretnie twa ta walka? Świeckość państwa nie polega na tym, że w szkole nie jest nauczana żadna religia (bo to charakteryzuje państwo ateistyczne, a nie świeckie), ale na tym, że jest nauczana dowolna religia, o ile życzą sobie tego rodzice. I tak się dzieje w przypadku Polski, w ktorej większość chce zajęć w szkolach akurat z religii katolickiej; w niektórych szkołach są pewnie zajęcia z prawosławia. Walka o "świeckie państwo" wynika więc chyba z niezrozumienia znaczenia tego słowa, i jest chyba w pierwszej kolejności walką z tym znaczeniem.

  • Anna
   27 kwietnia 2019 at 10:19 - odpowiedz

   Sądzę, że to jest po prostu walka środowisk komunistycznych i postkomunistycznych o władzę. Szerzej jest to kontynuacja walki marksizmu z Kościołem, nie tylko katolickim i nie tylko w Polsce (przykład – pomniki dla Marksa w Europie). I nie prawda, że ten rzekomo oparty na rozumie, pseudoracjonalny  typ ateizmu walczy z każdą religią. Jakoś im przecież nie przeszkadza tak bardzo buddyzm a nawet inne religie. To jest walka o ludzkie umysły i dusze i zarazem prozaiczne partykularne interesy pewnych środowisk co jest ze sobą sprzężone.

   • Radowid
    27 kwietnia 2019 at 10:43 - odpowiedz

    Buddyzm to religia nonteistyczna wiec jest zbliżona do ateizmu.

    Ateistom powinno najbardziej przeszkadzać chrześcijaństwo (które obecnie bytuje w formie pseudo-) oraz przede wszystkim islam (który bytuje w formie faktycznej a nie pseudo-).

    ———————————

    PS

    Przypominam te encykliki. 🙂

    • Anna
     27 kwietnia 2019 at 11:08 - odpowiedz

     Niech Pan sobie lepiej poczyta o historii i praktykach buddyjskich. To jest jakiś koszmar. Naprawdę ciekawsze od encyklik.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 13:04

      Potworne były np. praktyki shingon w Japonii.

      Ale encykliki i bulle są równie ciekawe. 😉

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 13:12

      Panie Radowid, zachęcam do szerszego spojrzenia na świat niż tylko oczami antykatolickich recenzentów encyklik.

      https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/301259893-Zywy-Budda-iklucze-do-bram-piekiel.html

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 13:28

      Nie rozumiem w jskim celu przytacza pani ten artykuł.

      Nie popieram buddyzmu tylko zwróciłem uwagę na fakt iż oryginalnie był to system nonteistyczny a z czasem przylgnal do niego politeizm.

      Mistyczne i okultystyczne praktyki były popularne zwłaszcza w Tybecie i Japonii.

      I małe sprostowanie: jacy antykatoliccy recenzenci???

      Ja czytałem te encykliki z czystej ciekawości i nie potrzebuję do tego żadnych guru ani recenzentów.

      Zachęcam Panią do poczytania.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 13:57

      " Nie rozumiem w jskim celu przytacza pani ten artykuł "

      A kliknął Pan w link? A przeczytałł artykuł? A pamięta Pan co sam napisał: " Buddyzm to religia nonteistyczna wiec jest zbliżona do ateizmu. Ateistom powinno najbardziej przeszkadzać chrześcijaństwo"

      Jeśli Pan nie rozumie co sam pisze i co piszą inni, to jak mogę Panu pomóc?

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 14:15

      Dowodzi pani znowu tego, żel lubi pani manipulować.

      Moje słowa: "Buddyzm to religia nonteistyczna wiec jest zbliżon​a do ateizmu. Ateistom powinno najbardziej przeszkadzać chrześcijaństwo {…}"

      Pragnę zauważyć, że to nie jest CAŁE moje zdanie tylk wybiórczo pani je trtaktuje – właśnie przyłapałem panią (po raz kolejny) na manipulacji.

      Ac poza tym znów dowodzi pani tego że po prostu olewa pani to co do pani pisze adwersarz.

      Nie szanuje pani adwersarzy i tego co piszą.

      Pisałem, że buddyzm był ORYGINALNIE nonteistyczny i takim systemem filozoficznym był – a z czasem w niektórych regionach przylgnął do niego politeizm – to napisałem.

      ————————-

      "A kliknął Pan w link?"

      Tak kliknąłem i przeczytałem.

      Teraz uprzejmie proszę o przeczyranie encyklik.

    • Anna
     27 kwietnia 2019 at 14:35 - odpowiedz

     Brakuje Panu argumentów, to znów pomówienia. Mam wklejać całe Pana komentarze, bo nie potrafi Pan ich odnaleźć a może uważa Pan innych czytelników za zbyt głupich by spojrzeli kilkanaście centymetrów wyżej? No to proszę: "Buddyzm to religia nonteistyczna wiec jest zbliżona do ateizmu.

     Ateistom powinno najbardziej przeszkadzać chrześcijaństwo (które obecnie bytuje w formie pseudo-) oraz przede wszystkim islam (który bytuje w formie faktycznej a nie pseudo-)."/ koniec cytatu

     No więc zachęcam ponownie do poczytania o religii zbliżonej do ateizmu o barbarzyńskich moim zdaniem praktykach i irracjonalnych buddyjskich wierzeniach. I nie zawracanie mi głowy encyklikami, które ateistom najbardziej przeszkadzają, jako dokumenty chrześcijańskiego kościoła.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 15:19

      Ucieka pani od tematów którego są niewygodne dla pani ciasnego światka.

      Proszę sobie poczytać encykliki któe podlinkowałem – wystarczy sobie kliknąć.

      I na przyszłość proszę cytować całe cytaty a nie wybiórcze fragmenty.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 15:21

      PS

      Te encykliki włąśnie paradokslanie szkodzą KOściołowi a ateistom pomagają. 🙂

   • Andrzej
    Andrzej
    27 kwietnia 2019 at 11:59 - odpowiedz

    Pani Anno, jak widzę, pani też dalej walczy z komunizmem – 30 lat po jego upadku 🙂  Przeciwnikiem i krytykiem koscioła, zwalszcza w polityce, są wszyscy, ktorzy rozumieją. czym jest i na czym poelga wartość demokracji liberalnej, czyli cala lewica, liberalowie, a nawet wspolczesna chrześcijańska demokracja. Europa po prostu jest krainą, w której ceni się wolność i rozumność, a buddyzm jest tutaj jednym z najmniejszych problemów, choc oczywiscie i buddyści są ludźmi, a nie aniołami. Ciekawi mnie trochę, czemu pani sie angazuje w dyskusje na nayszm kanale? Obrona kosciola jest beznadziejna. Wie pani z pewnością, ze Polska odchodzi od religii najszybciej na świecie? To proces nieodwracalny, a glownym winowajcą jest sam Kosciół, jego pycha, dążne do wladzy i pieniędzy.      

    • Anna
     27 kwietnia 2019 at 12:15 - odpowiedz

     " Pani Anno, jak widzę, pani też dalej walczy z komunizmem – 30 lat po jego upadku 🙂 "

     Czy dowodem tego upadku jest ciągła obecność postkomunistów i działaczy aparatu partyjnego PZPR w polskiej polityce i nie tylko? Nawet senator Rulewski nie mógł zaakceptować komunistów w KE.

     I widzi Pan, to nie o to chodzi, czy walka z komunizmem jest sprawą beznadziejną czy nie. To sprawa honoru.

     • Dziwer
      27 kwietnia 2019 at 13:10

      Nie znam nikogo kto choćby jedynie sugerował, że najlepsza jest gospodarka planowa centralnie i likwidacja prywatnych przedsiębiorstw. Kiedy więc ktoś walczy dzisiaj z komunizmem to nie wiadomo z czym i z kim walczy, no chyba, że z Koreą Północną. Z post komunistów tacy komuniści jak z wierzących ateiści. Dla mnie kwestią honoru jest walka ze smokami – bo mniej więcej tyle wynika z tego Twojego honorowe podejścia. Walczysz z czymś, co jest bardzo bezpieczne, bo nie może oddać, gdyż nie istnieje.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 13:32

      PANIE Dziwer, czyli Koalicja Europejska, PANA zdaniem nie istnieje a może SLD  w niej nie istnieje a może w  SLD nie istnieją  obrońcy PZPR, czy też twierdzi PAN, że PZPR nie była partią komunistyczzną? To tylko jeden z wielu przykładów obecności komunistów i postkomunistów w polskiej opozycji ale także i szerzzej w różnych pozarządówych instytucjach i nieformalnych układach. O jakich więc smokach pisze PAN bajki?

      PS

      Klęska "gospodarki planowanej centralnie" przez komunistów nie dowodzi niczego oprócz jednej z wielu klęsk komunizmu. Przykład KPCh.

     • Andrzej
      Andrzej
      27 kwietnia 2019 at 15:01

      Proszę Pani, upadku komunizmu nie trzeba dowodzić, bo jest zbyt oczywisty, zwlaszca w prónwaniu z istnieniem boga czy roznych czarów marów. Ale rozumie, ze jak ktos wierzy w bajki, to i zagrozenie komunizmem wydaje mu się realne. Oczywisiscie sa w polityce ludzie, ktorzy niegdys byli w PZPR, mitk temu nie zaprzecza, ale PZPR oddala wladzę i się rozwizala 30 lat temu, a dzisiaj ci ludzie btonie demokarcji. Tak to jest z ludźmi i instytucjami w rodzaju KK. Kidys moglo sie wydawac,z e to Kosciol broni demokracji, choc oczywiscie byl tylko antykomunistyczny, dzisiaj to kosciol jest glwonym zagrożeniem. No i jeszcze ludzie, ktoryz wciaz za glowny problem uwazaja zagrozenie komunizmem, a nie np. stan sluzby zdrowia, skrjajnie zaklamna propagande w TVP, pozbawianie kobiet tzw. praw reporuksyjnych, biedę, w ajkiej żyje ponad polowa spoleczeństwa itp.  Walka z komunizmem dzisiaj to po prostu szaleństwo, co nie znaczy, ze trzeba lubić dawnych tzw. komunistów. 

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 15:28

      " Proszę Pani, upadku komunizmu nie trzeba dowodzić, bo jest zbyt oczywisty, zwlaszca w prónwaniu z istnieniem boga czy roznych czarów marów. Ale rozumie, ze jak ktos wierzy w bajki, to i zagrozenie komunizmem wydaje mu się realne. Oczywisiscie sa w polityce ludzie, ktorzy niegdys byli w PZPR, mitk temu nie zaprzecza, ale PZPR oddala wladzę i się rozwizala 30 lat temu, a dzisiaj ci ludzie btonie demokarcji. …..  Walka z komunizmem dzisiaj to po prostu szaleństwo, co nie znaczy, ze trzeba lubić dawnych tzw. komunistów.  "

      Proszę Pana ale właśnie ateiści jakoś  bardzo lubią "tych ludzi" skoro ich zapraszają do wygłaszania wykładów na  "Dniach Ateizmu". Czy to jest niejasne?  Nie mają ateiści lepszych autorytetów? A teraz "tych ludzi" zaproszono do KE i wspólnej walki o mandaty do PE. Nie ma lepszych autorytetów  dla opozycji? Jeśli "ci ludzie" nie mają w Polsce żadnego znaczenia i żadnego znaczenia dla opozycji, to po co ich zaproszono? Jeśli Senyszyn, Miller czy Zemke są twarzami walki o jakąś "demokrację" w Polsce, to ja o takiej "demokracji" nawet myśleć nie chcę.

     • Andrzej
      Andrzej
      27 kwietnia 2019 at 19:18

      Szanowna Pani, proszę choć przez chwilę się zastanowić, co Pani wypisuje 🙂 Dlaczego te wlaśnie kobiety zaprposzono, zeby powiedzialy o 30 latach obrony panstwa swieckiego? Zaproszono jeszcze Barbarę Labudę, ale się rozchorowała. No dlaczego nie zaproszono np. jedna z poslanek PiS, najlepiej zkręgu Rydzyka. Mhm? Nie domyśla się Pani? jesli nie, to proszę napisać, a wszystko grzecznie wyjaśnię 🙂 

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 19:42

      Dlaczego nie zaproszono towarzyszek z Moskwy? Przecież musi żyć jeszcze wiele działaczek ateistycznych z czasów ZSRR. Ich doświadczenia też mogłyby być cenne i wnieść coś do dyskusji. Nie podejrzewam, by wszystkie były chore, część z pewnością jest jeszcze całkiem krzepka. 

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 20:25

      "Szanowna Pani, proszę choć przez chwilę się zastanowić, co Pani wypisuje 🙂 Dlaczego te wlaśnie kobiety zaprposzono, zeby powiedzialy o 30 latach obrony panstwa swieckiego?"

      No właśnie proszę Pana, cały czas na to wskazuję, dlaczego zaproszono komunistki marksistki czy redaktorkę Sputnika. Nie ma innych ateistów walczących z Kościołem żeby zaszczycili Dni Ateizmu?

  • Darek
   27 kwietnia 2019 at 10:38 - odpowiedz

   Zdaniem Wikipedii Sekularyzm (świeckość) – pojęcie powszechnie definiowane jako koncepcja braku integracji lub współzależności religii z publicznymi sprawami społeczeństwa.

   Jedną z takich  spraw społeczeństwa  jest posyłanie dzieci do przedszkoli i szkół.   Przedszkoli i szkół, które w Polsce od pewnego czasu   (współuzależniają  przez wliczanie oceny z religii do średniej na świadectwie) integrują koncepcję powszechnej katechizacji z koncepcją  powszechnego obowiązku edukacji.

   • Elasp
    27 kwietnia 2019 at 11:35 - odpowiedz

    Ocenę z religii czy religii lub etyki?

    • Darek
     27 kwietnia 2019 at 17:31 - odpowiedz

     Wybór między religią i etyką jest iluzja. W tym miejscu powinienem to uargumentować lecz o iluzoryczność tego wyboru już tyle razy mówiono, śpiewano i pisano, że nie będę powielał. Zrobię coś innego, t .z. przyjmę chwilowo, że prawdą jest, iż wolność wyboru między religią i etyką w polskiej szkole istnieje. Teraz proszę się chwilę zastanowić i powiedzieć czy z "faktu" że idę do szkoły publicznej, w której mogę wybrać religię lub etykę wynika, że idę do szkoły, w której realizowana jest koncepcję braku integracji lub współzależności religii z publicznymi sprawami społeczeństwa?

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 19:02

      Niech zatem i ja coś przyjmę w odpowiedzi, a mianowicie, że de iure istnieje wybór między religia a etyką jako przedmiotem nauczanym w szkole, ale de facto tego wyboru istotnie nie ma. Czyja to jednak wina? Dlaczego w tysiącach polskich szkół nie jest nauczana etyka – nie dlatego, że jest to prawnie niemożliwe, ale dlatego, że nie ma takiego zapotrzebowania. Czy Kościół jest temu winny? W pewnym sensie tak, ale tylko tak, jak winien jest temu, jak temu, że na procesjach zjawiają się tysiące, a na marszach KODu czy manifestacjach Obywateli RP – jednostki. Tylko nielicznością i nieudolnością "ateistycznych rodziców" można wytłumaczyć fakt, że wspomnianego wyboru nie ma. Jeżeli na 30-tu uczniów rodzice trzech nie chcą, aby ich dziecko chodziło na zajęcia z religii, to przegrywają – nie dlatego, że Kościół jest omnipotentny, tylko dltego, że 27 to więcej niż 3. Narzekanie na brak wyboru to zatem de facto albo narzekanie na rodzimy, mikroskopijny ateizm (zawsze można dla odmiany ponarzekać na "przypadkowe społeczeństwo", jak kiedyś narzekała posłanka Nowina-Konopczyna, na Polaków, że "nie dorośli do demokracji"), albo na matematykę.

     • Darek
      27 kwietnia 2019 at 19:49

      Skup się. Nie narzekam na brak etyki, etyka w szkole jest moim zdaniem nieporozumieniem. Wybór lub wyboru brak między religią a etyką, podobnie jak wybór lub jego brak między religią i kisielologią nie zmienia prostej prawdy, że idąc szkolnym korytarzem potykam się o religię i bynajmniej nie dla tego, że żyjemy w państwie, w którym religii nie integruje się z publicznymi sprawami społeczeństwa. – Czytaj nie jest prawdą co pisałeś o rzekomej świeckości polskiego państwa, i do tego momentu tyle mam do powiedzenia, a Ty udajesz, że nie wiesz o czym jest mowa i  biegasz od sasa do lasa, od kodu do winy za brak etyki w szkole.

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 22:38

      Rozumiem, że państwo będzie świeckie, gdy nie bedziesz się potykać o religię w szkole? Czym zatem różni się państwo świeckie od państwa ateistycznego?

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 23:22

      Państwo demokratyczne = świeckie = agnostyczne.

      Jeno agnostycyzm pasuje obiektywnie do demokratyczno-liberalnego modelu.

      Ateizm państwowy zaś to dogmat marksizmu.

     • Darek
      28 kwietnia 2019 at 20:54

      Elasp

      Może się mylę ale raczej szukasz partnera do kopania się niż do rozmowy. Społeczeństwo może mieć różne sprawy, i te sprawy dają się pogrupować według kryterium publiczne lub niepubliczne. I w zasadzie to wszystko co Ci pozwoli rozumieć ideę państwa świeckiego. W państwie świecki jest miejsce na religijne gusła ale w przestrzeniach nie związanych ze sprawami publicznymi społeczeństwa czyli: w świątyni a nie na ulicy, w salce katechetycznej a nie w szkole, w domu a nie w aptece, nie w zakładzie pracy, nie w autobusie, nie w sejmie, nie w parku miejskim lecz za rzeką za lasem na łące itd.

     • Anna
      28 kwietnia 2019 at 21:11

      Panie Dariuszu, państwo, to nie jest własność tego czy owego ateisty lub agnostyka, żeby ten definiował co jest gusłami i wyganiał ludzi do lasu czy na łakę. Niech Pan się zastanowi zanim coś napisze. Proszę się skupić na meritum a nie na kopaniu tych, którym Pan kopanie zarzuca, Od decydowania o tym gdzie jest miejsce religii w państwie demokratycznyn jest władza ustawodawcza i naród, Jak zostanie Pan wybrany na prezydenta, to może Pan składać projekty ustaw i podpisywać je po głosowaniu w parlamencie lub nie podpisywać ale nic więcej.

     • Radowid
      28 kwietnia 2019 at 21:37

      Tak naprawdę liberalna demokracja jest modelem agnostycznym – jest neutralna światopoglądowo i nie definiuje żadnych dogmatów, jak to czynią państwa wyznaniowe lub ateistyczne czyli zazwyczaj komunistyczne.

      Można zdecydowanie powiedzieć że o ile komunizm jest ateistyczny o tyle demokracja jest z natury agnostyczna bo nie decyduje o dogmacie.

     • Darek
      28 kwietnia 2019 at 23:40

      Radowidzie W państwie demokratycznym, w którym większość parlamentarną stanowi koalicja platformy dewotów i partii modliszek wcześniej czy później powstanie prawo mówiące o powszechnym obowiązku biernego uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Dlatego w przypadku pojęć jak świeckość i demokratyzm jedno drugiego nie gwarantuje a już na pewno nie są synonimiczne.

  • Andrzej
   Andrzej
   27 kwietnia 2019 at 11:48 - odpowiedz

   Elaspie, walka toczy sie o zniesienie nieuzasadnionych przywilejów koscioła i demokrację wolną od wpływów tej instytucji,  zwlaszca gdy oznaczają one drastyczne ograniczenie praw i wolności.  Chyba nie muszę ich wymieniać?! 

   • Elasp
    27 kwietnia 2019 at 12:42 - odpowiedz

    Niby dlaczego demokracja ma być "wolna od wpływów tej instytucji"? Kto tak powiedział i gdzie taka demokracja istnieje? Dlaczego mają mieć wplyw przedsiębiorstwa, organizacje, banki, stowarzyszenia, partie polityczne, a nie może mieć wpływów akurat Kościół Katolicki? Jakie prawa i wolności są w Polsce ograniczone, albo ograniczone będą wskutek działań Kościoła – ? O czym Pan mówi? Jeżeli ktoś zmierza dziś do ograniczenia wolności, to "ludzie lewicy", pod hasłem walki z "faszyzmem" i z "mową nienawiści". Lewica już nawet sprzeciwia się temu, by w dyskotece czy klubie chlopak patrzył się na dziweczynę (!) – czegoś takiego nawet Kosciół Katolicki nie wymyślił: http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,107881,24678188,wielu-uznaje-ze-to-taka-klubowa-konwencja-zeby-dziewczyne.html

    .

    Jeżeli przed kimś lub czymś trzeba dziś bronić ideału wolności – zwlaszcza myśli i słowa – to przed totalitarnymi zapędami neomarksistowskiej lewicy, chcącej nam fundować rewolucję "od góry", skoro poniosła porażke ta "od dołu" i chcacej odgórnie wprowadzić nowy ład, w którym wszyscy będziemy myśleć tak samo, oczywiście w sposób wskazany przez lewicę.   

    • Elasp
     27 kwietnia 2019 at 12:54 - odpowiedz

     Paradoksalnie więc sojusze się dziś odwróciły – przypominam, że mamy rok 2019, a nie 1619 – i dziś obrona Kościola Katolickiego (którego zasady, zamiary, wady i zalety są przejrzane na wskroś w ciągu dwióch tysięcy lat tak przez jego zwolenników, jak wrogów) jest eo ipso obroną wolności, skoro Kościół jest przeciwnikiem neomarksistowskiej lewicy i jej ideałów, tamą, którą ta lewica chce albo znieść, albo przynajmniej ominąć. Pan natomiast – i ludzie podobni do Pana – myśli kategoriami oświeceniowymi. Oświecenie było, to prawda, minęło jednak i sytuacja jest diametralnie różna od tej, ktora miała miejsce w wieku XVIII. Pora chyba najwyższa wybudzić się z oświeceniowego snu, aby, doszedłszy nieco do siebie, wybudzić z tego śnu śniące już trzydzieści lat panny – Senyszyn, Łaniewską, Waniek i Wielgus.    

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 14:07

      WołkŁaniewska? Nie znam, czy to ta sama co pisze dla Sputnika?

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 14:54

      Wszystko na to wskazuje – dobrze wiedzieć.

      .

      https://pl.sputniknews.com/authors/agnieszka_wolk_laniewska/

       

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 16:10

      "Wszystko na to wskazuje – dobrze wiedzieć."

      Jeśli to prawda, to ci ateiści = komuniści i marksiści ale także "sputnikowcy". No i pozamiatane.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 18:24

      @ELASP

      2019 to ni 1619?

      No chyba jednak wg KRK to jedno i to samo.

      Wszelki modernizm, nowinki, wolności… to herezje które należy odrzucić, bowiem dogmaty są niezmienne i ewolucji w żaden sposób nie podlegają.

      Poczytaj sobie św. Piusa X i wszystko będzie jasne.

      Grzegorz XVI nawet bał się oświetlenia ulic Rzymu, bowiem latarnie mogły być "drogą do piekła" – ale akurat przyznaję, że to była skrajność. 🙂

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 19:12

      @ ANNA

      Wydaje mi się, że lewica jest sprzedajna z definicji. Przynajmniej polska lewica ma obcych panów – jednym z nich jest Moskwa (SLD, "Nie", itp.), drugim światowa finansjera (Wiosna, Obywatele RP, Sok z Buraka, itp.). Przez długi czas sądziłem, że Agora jest sługą tego drugiego pana, coś mi jednak mówi, że to agentura Moskwy (jednak). Widać to np. po akcji wymierzonej w Macierewicza.    

       

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 19:27

      "No chyba jednak wg KRK"

      .

      Być może, ale nie o to chodzi. Dla nauczyciela łaciny żyjącego w r. 2019 łacina będzie tak samo ważna jak dla nauczyciela łaciny w roku 1619. Status tego nauczyciela się jednakże cokolwiek zmienił i o ile akcje przeciw surowości łacinników byłyby zrozumiałe w roku 1619, są nieporozumieniem w roku 2019. Katolicyzm ma dziś takie miejsce w świecie przekonań jak łacina pośród języków – dobrze znać, a przynajmniej kojarzyć pojedyncze słowa i frazy. 

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 21:11

      Agnieszka WołkŁaniewska jest także redaktorem w NIE.

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 22:29

      Na YouTubie widzialem wywiad (dość ciekawy) z J. Urbanem. Urban przyznał w nim, że "Nie" przynosi straty. Zresztą są i oficjalne dane:

      .

      https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nie-jerzy-urban-i-fakty-i-mity-sprzedaz-wplywy-reklamowe-i-straty-w-2017-roku

      .

      Żałosny, naturalny i oczekiwany koniec postesbeckiego "ateizmu". Śmierć Urbana, człowieka skądinąd dość inteligentnego, ale degenerata moralnego i patologicznego oszusta i kłamcy, i wypredzającego swoje czasy trolla, będzie końcem pewnej epoki. Smierć Michnika, drugiego patologicznego łgarza i zdrajcy, wreszcie zamknie wieko trumny III RP.  

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 22:33

      Rzeczą pożniejszych badań naukowych bedzie ustalić, w jakim stopniu postępowanie tych dwóch oszustów i degeneratów przyczyniło się do wzrostu nastrojów antysemickich w Polsce po 89 roku. Sądzę, że mają w tym niemały udział. 

     • Lucyan
      29 kwietnia 2019 at 21:52

      Nie pluj na Urbana, bo on pierwszy razem z Rakowskim smarowali tyłeczek i dawali prezenty Krk. Oddali za darmo miliony złotych, prezenty, prezenty. Dopiero gdy go Krk kopnął w dude to sie Urban nawrocił  na strone anty-klerykalną.

    • Andrzej
     Andrzej
     27 kwietnia 2019 at 14:50 - odpowiedz

     Elaspie, wprawdzie dyskusja ze zwolennikami kosciola do nieczego nie prowadzi, gdyz sam fakt, ze ktos jest zwolennikiem tej instytucji, swiadczy o tym, ze wolnośc i prawa człowieka niewiele go obchdzą, ale jednak powiem słówko. Kościół jest instytucj antydemokratyczną, co mówi wprost, głosząc m.in, e demokracja "bez wartości" (czyli koscilenych nakazow i zakazow) jest bezwartosciowa. Na tej mnie wieecj podstawie domaga sie karania więzieniem za krytykę kub decyzje niezgodne z jego dogmatami.  Poza Polską i Maltą już chyba zadne panstwo w Europie nie stosuje sie do tych żądań, bo Elaspie, Europaa jest (poza małymi wyjątkami) kulturą, w ktorej ceeni sie wolność i godność ludzi. 

     • Elasp
      27 kwietnia 2019 at 15:17

       "sam fakt, ze ktos jest zwolennikiem tej instytucji, swiadczy o tym, ze wolnośc i prawa człowieka niewiele go obchdzą,"

      .

      Nie rozumiem, jak może Pan jako racjonalista, posługiwać się tak olbrzymimi skrótami myślowymi i tak wielkimi uogólnieniami? Czy np. Roberta Schumana i Konrada Adenauera niewiele obchodziły wolność i prawa człowieka? 

      .

      "głosząc m.in, e demokracja "bez wartości" (czyli koscilenych nakazow i zakazow) jest bezwartosciowa."

      .

      Proszę o zlokalizowanie tego twierdzenia – pierwszy raz spotykam się z sugestią, że Kościół Katolicki tak twierdzi.

      .

      "Na tej mnie wieecj podstawie domaga sie karania więzieniem za krytykę kub decyzje niezgodne z jego dogmatami."

      .

      Też nałeżałoby podać przykłady takich "domagań".  

      .

      "ktorej ceeni sie wolność i godność ludzi."

      .

      Jak więc daleko sięga, Pana zdaniem, wolność? Czy wolno mi powiedzieć, że homoseksualizm to zboczenie płciowe i że Robert Biedroń to zboczeniec, czy też mam zamknąć usta, a swoją winę odpokutować grzywną albo więzeniem? Proszę o konkretną odpowiedż, tak abym mógł sprawdzić, jak w praktyce funkcjonuje ten ideał u człowieka lewicy. Bardzo często bowiem hasła i realia rozmijaja się.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 15:37

      "Nie rozumiem, jak może Pan jako racjonalista, posługiwać się tak olbrzymimi skrótami myślowymi i tak wielkimi uogólnieniami? Czy np. Roberta Schumana i Konrada Adenauera niewiele obchodziły wolność i prawa człowieka? "

      Bardzo trafne pytania. Może taka jest właśnie prawdziwa twarz tak zwanego racjonalizmu.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 19:10

      Czyli byli zdrajcami katolicyzmu…

      Nic dziwnego że w twkim razie Franek chce beatyfikowac Schumana…

 5. Anna
  27 kwietnia 2019 at 12:31 - odpowiedz

  Ludzie walczący z komunizmem, to ludzie walczący o prawdę. Taka walka nigdy nie jest beznadziejna i nigdy nie będzie przegrana a przynajmniej dopóki prawda pozostanie niezniszczona w sercu chociaż jednego człowieka na świecie. A nawet i wtedy "kamienie wołać będą", tak można powiedzieć, .

  • Radowid
   27 kwietnia 2019 at 13:08 - odpowiedz

   Sprawą honoru jest walczyć z komunizmem i wszelkimi innymi systemami totalitarnymi także tymi religijnymi sprzed wieków.

   • Anna
    27 kwietnia 2019 at 13:38 - odpowiedz

    Każdy ma własny honor lub go nie ma. Moim zdaniem sprawą honoru jest obrona prawdy.

    • Radowid
     27 kwietnia 2019 at 14:19 - odpowiedz

     "Moim zdaniem sprawą honoru jest obrona prawdy."

     Moim zdaniem też.

     Dlatego nie należy rzeczywistości traktować wybiórczo bo wtedy są co najwyżej pół-prawdy, jak te które pani wyznaje.

     Np. nie należy tylko krytykować komuny, gloryfikując jednocześnie KRK bo to są pół-prawdy albo post-prawdy (= fejki).

     KRK też wyrządził sporo zła, i dopiero gdy wszystko obiektywnie weźmiemy pod uwagę, to możemy mówić, że zależy nam na PRAWDZIE.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 14:45

      Cytuję: "Dlatego nie należy rzeczywistości traktować wybiórczo bo wtedy są co najwyżej pół-prawdy, jak te które pani wyznaje.

      Np. nie należy tylko krytykować komuny, gloryfikując jednocześnie KRK bo to są pół-prawdy albo post-prawdy (= fejki).

      KRK też wyrządził sporo zła, i dopiero gdy wszystko obiektywnie weźmiemy pod uwagę, to możemy mówić, że zależy nam na PRAWDZIE."/koniec komentarza

      Pana "cała prawda", to jest taka, że zna Pan dwóch wybitnych katolickich naukowców? Gratuluję. Jeśli nie wierzy Pan

      chrześcijańskim( a nawet innym)  publikacjom internetowym, to jest wiele naukowych wydawnictw drukowanych traktujących o fundamentalnym znaczeniu chrześcijaństwa i  katolicyzmu w rozwoju nauki.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 15:24

      No włąśnie nie czytam żadnych lewackich opracowań, ale… katolickie.

      Trzeba przecież bliżej poznać wroga. 🙂

      Wypadałoby się też pouczyć arabskiego by lepiej poznać wrogi mi islam…

      Mendel, Lemaitre… to są GARSTKI uczonych, zaś multum uczonych któzy mieli potężny wkłąd w rozwój nauki to byli deiści, protestanci i agnostycy.

       

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 15:41

      PS

      A chce pani poznać własne pół-prawdy (= post-prawdy)?

      Proszę bardzo:

      a) ignoruje pani papieskie encykliki i broni pani katolicyzmu nawet nie wiedząc czym on jest

      b) pomija pani znaczenie akatolickich naukowców i nie raczy nawet pani wymienić tych katolickich – już panią wyręczyłem!

      c) igonruje pani fakt, iż Galileo był potępiony przez Oficjum i że KRK był PRZECIWNY nauce, bo równie dobrze KRK mógłby uznać hipotezę Galileo za… hipotezę, a nie herezję.

      d) brakuje pani argumentów wiec podsyła pani bezwartościowe artykuły z których NIC nie wynika

      e) zwraca pani uwagę na POŁ-PRAWDY a nie prawdę obiektywną, pomijając to co niewygodne dla katolicyzmu; to się nazywa manipulacja i wybiórczość

      f) nawet boi sie pani zajrzeć do tych "strasznych encyklik"

      g) nie bierze pani pod uwagę tego, że katolicyzm się sypie i już dokonał samozaorania – wystarczy spojrzeć na naukę papieża Franciszka

      h) atakując protestantyzm de facto zaatakowała pani jeno Lutra i jego opinię, kompletnie nie wiążącą dla każdego protestanta

      i) pomija pani hipokryzję KRK, który wpierw pewne hipotezy uważał za herezję a potem musiał je przyjąć by się nie ośmieszyć

      j) słusznie zwraca pani uwagę na zbrodnie komunizmu, jednocześnie nie słusznie pomijając zbrodnie katolicyzmu – ilość ofiar ma znaczenie, ale nie zmienia faktu, że zbrodnie to zbrodnie

      k) nie dokonała pani porównania doktryny przedsoborowej i posoborowej w KRK

      l) atakuje pani moje stwierdzenie, iż oryginalnie buddyzm był filozofią nonteistyczną, które to stwierdzenie jest zgodne z PRAWDĄ

      ł) nie wiadomo nawet czego pani broni – nie podała pani żadnych zalet wiary KRK i pani pseudo-argumentacja jest tylko powierzchowna, gdyż pomija niewygodne szczegóły

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 15:44

      Gdyby Pan nie szukał wrogów, tylko wiedzy, to może wówczas merytoryczna dyskusja z Panem byłaby możliwa.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 15:50

      ANNA April 27 2019 at 15:44:

      "Gdyby Pan nie szukał wrogów, tylko wiedzy, to może wówczas merytoryczna dyskusja z Panem byłaby możliwa."

      Hmmm….

      Wiedzy to akurat pani brakuje – proszę dokonać analizy mojej analizy. 🙂

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 16:03

      Radowid

      27 kwietnia 2019 at 15:50

       

      ANNA April 27 2019 at 15:44:

      "Gdyby Pan nie szukał wrogów, tylko wiedzy, to może wówczas merytoryczna dyskusja z Panem byłaby możliwa."

      Hmmm….

      Wiedzy to akurat pani brakuje – proszę dokonać analizy mojej analizy. 🙂

      Nie można dokonać analizy Pana analizy z powodu wprowadzenia konieczności "cytowania całych cytatów?No chyba, że pisząc o analizie, miał Pan na myśli syntezę. Syntezy, to mogę łatwo dokonać. Pisze Pan bajki i to mało elegancko. 🙂

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 17:59

      Przykład proszę.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 18:05

      Proszę zauważyć jakie błędy pani popełniła i odnieść się do tego co wykazałem.

      I podać przykłady rzekomych "bajek" bo jak na razie pani NICZEGO nie wykazała poza swoją płytkoscia i ignorancją.

     • Anna
      27 kwietnia 2019 at 21:39

      Proszę podać tytuły publikacji naukowych na jakich się Pan opiera, skoro sie Pan tak upiera. 🙂

      "cytiję całe cytaty" 🙂

      Radowid

      19 kwietnia 2019 at 08:38

       

      To dowodzi jednego.

      Że większość wszystkich naukowców (ja zwróciłem uwagę tylko na ścisłych) to ateiści.

      Szkoda.

      Ubolewam nad tym jako agnostyk…

       

      Radowid

      27 kwietnia 2019 at 15:24

       

      No włąśnie nie czytam żadnych lewackich opracowań, ale… katolickie.

      Trzeba przecież bliżej poznać wroga. 🙂

      Wypadałoby się też pouczyć arabskiego by lepiej poznać wrogi mi islam…

      Mendel, Lemaitre… to są GARSTKI uczonych, zaś multum uczonych któzy mieli potężny wkłąd w rozwój nauki to byli deiści, protestanci i agnostycy.

 6. Anna
  27 kwietnia 2019 at 15:56 - odpowiedz

  Radowid

  27 kwietnia 2019 at 15:19

   

  Ucieka pani od tematów którego są niewygodne dla pani ciasnego światka.

  Proszę sobie poczytać encykliki któe podlinkowałem – wystarczy sobie kliknąć.

  I na przyszłość proszę cytować całe cytaty a nie wybiórcze fragmenty./koniec komentarza

   

  No a co to jest według Pana "cytowanie całego cytatu"? Czy Pan rozumie co to jest cytat? Czyli przytoczenie całego komenarza lub utworu, to jest Pana zdaniem poprawna  dozwolona forma cytatu? Ach, co za wielki świat. Nie to co ten mój ciasny światek i skromny cytatek. 🙂

  Nie będę czytać encyklik, które Pan linkuje, bo nie widzę związku z tematem.

   

   

  • Radowid
   27 kwietnia 2019 at 18:01 - odpowiedz

   Szkoda.

   Zweryfikowala by pani swoje rażące błędy i fundamentalnie fałszywy światopogląd…

  • Radowid
   27 kwietnia 2019 at 18:08 - odpowiedz

   Tak.

   Ma pani ciasny i maluczki światek bo nie widzi pani sprzeczności w nauczaniu nieomylnego papiestwa 100 lat temu i nieomylnego papiestwa dziś.

   I zgodnie z pani wiarą religijną jakieś 4-5 mld ludzi trafi do piekła, więc… świadczy to tylko o ciasnocie umysłu, ignorancji i poddaniu się indoktrynacji.

   Przykre.

 7. Anna
  27 kwietnia 2019 at 19:06 - odpowiedz

  Dziwne, że niektórzy tego nie pojmują czy też próbują nadaremno walczyć z faktami przy użyciu pomówień, kłamstw i inwektyw.

  Ateizm zaorał się sam integrując się z komunistami, marksistami czy ludźmi propagandowego Sputnika.

  Zaorane i pozamiatane.

  • Radowid
   27 kwietnia 2019 at 19:13 - odpowiedz

   Avto już proszę do ateistów. 

   Jako agnostyk mam to gdzieś, aczkolwiek widzę też samozaoranie mainstreamowych chrześcijańskich sekt w tym katolicyzmu po latach 60.

   Trzeba być ślepym by tego nie widzieć.

   • Anna
    27 kwietnia 2019 at 19:30 - odpowiedz

    Agnostyk "ma gdzieś" zaoranie ateistów racjonalistów a ciekawe czy z wzajemnością.

    No i znów dopisuje jakieś bajki nie na temat.

    • Radowid
     27 kwietnia 2019 at 21:01 - odpowiedz

     Z jaką wzajemnością?

     ———————-

     Agnostycyzm nie samo-zaorał się, ateizm już prędzej, zaś systemy religijne typu katolicyzm – już dawno to zrobiły.

 8. Radowid
  27 kwietnia 2019 at 19:20 - odpowiedz

  PS

  Anno.

  Cytować cytat to przynajmniej cytować jedno całe zdanie.

  Inaczej przekrecasz przesłanie adwersarza a to jest bardzo nieładne.

  Poza tym te zdania o które ci chodzi to były o tym że dla ateistów dosyć bliska jest buddyjska – nonteistyczna filozofia.

  Powiedz co w tym jest nieprawdziwe?

  To jest osąd obiektywny. Dzinizm też jest bliższy ateistom niż np. islam czyż nie?

  • Elasp
   27 kwietnia 2019 at 19:35 - odpowiedz

   "dla ateistów dosyć bliska jest buddyjska – nonteistyczna filozofia."

   .

   Nie rozumiem, co z tego? Liczbie 1 bliższe jest 2 niż 10, ale 2 nigdy nie będzie tożsame z 1, dokladnie tak, jak nie będzie z 1 tożsame 10.

  • Anna
   27 kwietnia 2019 at 20:00 - odpowiedz

   Cytat, to cytat, proszę zajrzeć do słownika lub innych publikacji naukowych lub aktów normatywnych. Na resztę szkoda odpowadać, bo po wielokrotnym samozaoraniu Pana nie ma już o czym gadać.

   Wydawnictwo PWN, cytuję

   Jeżeli zatem po dwukropku przytaczamy jedno pełne zdanie ortograficzne (czyli zdanie od wielkiej litery do kropki), cytat zaczynamy od wielkiej litery. Jeśli przytaczane zdanie ucięliśmy na początku, to cytat poprzedzamy wielokropkiem w nawiasie i zaczynamy od takiej litery, od jakiej zaczyna się pierwsze słowo w podstawie przytoczenia (a więc mała litera w wypadku wyrazów pospolitych, duża – w wypadku nazw własnych), por. np.
   Napisał: „On sam wydawał się bardzo przyjemny […], inteligentny, kulturalny… ale jego wielkość?”.
   Pisał: „[…] twórczość Norwida należy do najciekawszych zjawisk w literaturze europejskiej drugiej połowy XIX wieku”./koniec cytatu

   • Radowid
    27 kwietnia 2019 at 20:57 - odpowiedz

    @ANNA

    Aha. 🙂

    ———————–

    @ELASP

    Ma znaczenie, bo dżinizm i buddyzm są w swych fundamentach nonteistyczne, czyli bliskie ateizmowi.

    Taki jest fakt obiektywny.

    A skoro tak, to uważam że dla ateistów bliższy jest dżinizm i buddyzm (przynajmniej filozoficznie) aniżeli islam lub chrześcijaństwo.

    CO prawda ja nie wypowiadam się w imieniu radykalnych ateistów, ale obiektywnie rzecz biorąc tak włąśnie jest, że te systemy filozoficzne są im całkiem bliskie.

    • Elasp
     27 kwietnia 2019 at 21:50 - odpowiedz

     Dobrze, ale z drugiej strony ateizm jest bliższy teizmowi niż buddyzmowi pod tym względem, że buddyzm zachęca do nirwany, do utraty indywidualności i roztopienia się w całości wszechbytu, podczas gdy (chrześcijański) teizm i ateizm podkreślaja rolę indywidualności i jednostkowości. Zależnie więc na co zwrócimy uwagę, różnie bedą się przedstawiać te "większe podobieństwa".

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 23:32

      To jest ciekawe spostrzeżenie @Elasp.

      Ale mimo wszystko pogląd na siły wyższe w buddyzmie filozoficznym jest zbliżony do ateizmu.

      Np. Schopenhauer który miał wpływ na rozwój ateizmu radykalnego i nihilizmu Nietzscheanskiego inspirowal się buddyzmem.

     • Radowid
      27 kwietnia 2019 at 23:42

      @Elasp

      A tak poza tym odbiegając od tematu; co sądzisz na temat poglądów ks. Hellera i bpa Życińskiego?

      To wyznawcy (zwolennicy) panenteizmu – Heller pisał że nie ma nic przeciwko temu poglądowi.

      Jeśli tak, to świadomie nie jest on katolikiem.

     • Elasp
      29 kwietnia 2019 at 23:01

      Znam tylko niektóre ich prace, na ogół bardzo wycinkowe. W moim przekonaniu Bóg jest przedmiotem nieempirycznym, wiec panenteizm jest całkowitym nieporozumieniem. Jeżeli świat jest tozsamy z częścią lub całością Boga, ja dziękuję za takiego Boga, a ściślej, za dwóch bogów, osobno odpowiadających za dobro i zło. Panieizm i panenteizm prowadzą albo do ateizmu, albo do dualizmu jak ten powyzej. Tak czy owak, Bóg jest możliwością świata – świat jest fizyczny, ale możliwość nie.

     • Elasp
      29 kwietnia 2019 at 23:11

      Lepiej powiedzieć: jest możliwością światów (jakichkolwiek). Ateista to człowiek, który przeczy możliwości świata (światów), a przecież świat istnieje. Oznacza to, że ateista jest kompletnym idiotą, a sam ateizm – filozofią dla idiotów.

     • Radowid
      30 kwietnia 2019 at 10:08

      Zgodnie z Biblią Bóg to przyczyna i możliwość świata – i Heller i Życiński zdecydowanie odchodzili od opisu Ks. Rodzaju a z punktu widzenia chrześcijańskiego – w tym katolickiego – jest to błędem.

      Ateizm nie przeczy możliwości świata bo uważa za absolut materię albo coś innego poza bogiem.

      Zazwyczaj jest to monizm materialistyczny = fizykalizm który uważa materię za absolut.

 9. Radowid
  27 kwietnia 2019 at 19:27 - odpowiedz

  PPS

  Anno.

  Może podyskutujmy o czymś co z pewnością jest dla ciebie i twojego maluczkiego światka niewygodne…

  Co ty na to?

  Skoro już ateizm jest przez komunizm zaorany i skoro przecież ateizm = komunizm (bo to chyba nie podlega dyskusji) to teraz czas na twój system ideologiczny (= katolicyzm).

  Powiedz zatem: co sądzisz o papieżu Franku i jego diabelskich wybrykach?

 10. Radowid
  27 kwietnia 2019 at 21:04 - odpowiedz

  @ANNA CD

  Mogę jeszcze polecić a propos samozaorania, z pewnością zainteresuje to każdego katolika:

  http://tenetetraditiones.blogspot.com/2017/02/2-marca-pius-xii-skonczy-141-lat.html

  • Anna
   27 kwietnia 2019 at 21:46 - odpowiedz

   A co mnie to obchodzi,  ani to nie na temat ani o katolikach. Znów Pan nie doczytał?

   • Radowid
    27 kwietnia 2019 at 23:35 - odpowiedz

    Wiem co linkuje.

    To jest o katolicyzmie. I jest to jedna z niewielu nie-lewackich stron które cokolwiek piszą o katolicyzmie.

    A poza tym jest na temat – temat samozaorania w wielkim stylu i pośrednio należy to odnieść do całości katolickiej ideologii.

 11. Radowid
  28 kwietnia 2019 at 00:51 - odpowiedz

  Anno.

  Jakkolwiek nie popieram ateizmu a już na pewno nie radykalnego materializmu/fizykalizmu, to o tyle stanowczo nie zgadzam się ze schematem że ateizm = komunizm.

  Mussolini chyba też był ateistą tak samo jak Filippo Marinetti – a byli oni faszystami.

  Stanisław Lem był demokrata a też ateistą.

  Różni ateiści mogą sobie popierać różne ideologie polityczne.

  Niewykluczone że i w PiSie znajdziemy ateistów biorąc pod uwagę socjalizm tejże partii… Aczkolwiek tego nie wiem.

  W każdym razie utożsamianie ateistów z komunistami jest uproszczeniem i kolejną pół-prawdą.

  To trochę tak jak utozsamianie komunistów albo masonów z Żydami…

  Ot taka teoryjka spiskowa. 🙂

  —————-

  Poczytaj w końcu te encykliki szanowna pani "katoliczko". 😉

 12. Radowid
  29 kwietnia 2019 at 22:21 - odpowiedz

  Ponoć codzeinnie o 19.00 mają być nowe programy na RTV…

 13. Radowid
  30 kwietnia 2019 at 10:12 - odpowiedz

  @Elasp

  W ateizmie też istnieje możliwość świata a jest nią materia = to co fizyczne.

  Można powiedzieć że ma to cechy absolutu, bowiem ateizm musi chcąc nie chcąc zakładać że materia jest bytem wiecznym.

  • Elasp
   1 maja 2019 at 00:51 - odpowiedz

   "Materia jest możliwością" to wyrażenie pozbawione sensu. To tak, jakby powiedzieć, że np. samochód jest możliwością.

   • Radowid
    1 maja 2019 at 12:39 - odpowiedz

    Ma sens.

    Jeśli potraktujemy metafizyke jako samą fizykę to nie ma problemu.

    Materia może być możliwością świata równie dobrze jak duch.

    • Elasp
     1 maja 2019 at 14:32 - odpowiedz

     Fizyka nie odpowiada na pytanie, dlaczego prawa fizyki są takie a nie inne. Jeżeli by na to pytanie odpowiadała, musialaby w wyjasnieniu powołać się na te prawa, bo w swoich wyajśnieniach powołuje się na prawa fizyki. Nie jest możliwe wyjaśnienie A polegające na podaniu odpowiedzi, w której zaklada się A. Z tego też względów wielu fizykalistów (np. przedstawiciele Koła Wiedeńskiego) uważało problemy metafizyczne za pozbawione sensu. A więc ich zdaniem trzeba przyjąć założenia czynione przez fizykę i za pomocą tych założeń wyjaśniać, a pytanie o wyjaśnienie samych założeń uznać za bezsensowne i żle postawione. Ktoś powie (jak Stanoszowa, powołujaca się właśnie na wiedeńczyków): bardzo dobrze, oznacza to, że twierdzenie "Bóg istnieje" nie ma sensu. Jeżeli tak jest (czego już nie dopowiedziała), to i twierdzenie "Bóg nie istnieje" jest pozbawione sensu. Ateista okazuje się czlowiekiem tak samo naiwnym jak teista, chcacym powiedzieć coś, czego powiedziec nie sposób.  

     • Radowid
      1 maja 2019 at 15:36

      Uważam że jest dokładnie taki sam sens uznawania istnienia metafizyki "poza fizyką" jak i "w niej samej".

      Nie ma czegoś takiego co by decydowalo która z tych opcji jdt bliższa prawdy.

      Równie dobrze można (fizykalistycznie) uznać iż materia jest wieczna a prawa fizyki istniały od zawsze i być może ulegały pewnym przemianom.

      Nic nie stoi na przeszkodzie by uznać taką opcję. Tutaj możliwością świata jest po prostu fizyka = materia, tylko warunek jedt jeden – trzebaby uznać jej wieczność.

     • Radowid
      1 maja 2019 at 15:43

      PS

      Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną kwestię – Big Bang.

      Ten model może być różnie interpretowany – ktoś może tu wciskać "Kreatora" ale nie jest to konieczne. Równie dobrze big bang mógł zaistnieć w wyniku jakichś uprzednich fizycznych procesów, które właśnie cechowałyby się wiecznością i nie wymagałaby to żadnego arystotelesowskiego "Pierwszego Poruszyciela".

      Poza tym – sądzę że nawet jeśli już by tu wepchnąć jakiegoś Kreatora, to pasowałby do big bangu bardziej deizm niż tradycyjny teizm z "opatrznościa".

      Tak samo jest np. z ewolucją.

 14. Radowid
  2 maja 2019 at 19:38 - odpowiedz

  Elaspie.

  Nie wiadomo nawet czy pytanie o sens i pochodzenie praw fizyki jest prawidłowe i sensowne.. .

 15. Piotr Korga
  Piotr Korga
  4 maja 2019 at 20:20 - odpowiedz

  Niepokorne wobec zdrowego rozsądku.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *