• wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Komunizm jest gorszy niż nazizm

Zgadzam się z Piotrem Browarskim w tym że nazizm nie był lewicowy lecz prawicopodobny, natomiast nie mogę się zgodzić że był gorszy od komunizmu. Po pierwsze był uczciwszy w tym sensie że był po prostu ksenofobią i nacjonalizmem posuniętym do granic możliwości. Komunizm był utopią która mogła zabić każdego w imię utopii, doprowadził miliony ludzi do ruiny ekonomicznej i społecznej. Nazizm jakoś nie umiał zmusić dzieci do donoszenia na rodziców. Komunizm zabił łącznie około 100 mln osób, nazizm 1/10 tego. Komunizm istniał co prawda dłużej ale nie w większej ilości krajów bo przecież Hitler podbił niemal całą Europę. A więc 12 lat nazizmu ma podobny wynik jak 1917-1991 a nawet lepszy jeśli można tak powiedzieć niż komunizm. Poza tym komunizm jest jeszcze bardziej nienaturalny niż szowinizm, a klasizm niż rasizm. No i komunizm dłużej trwał przez co traktujemy go jako coś bardziej akceptowalnego, nazizm nie dotrwał do swojego odpowiednika pierestrojki…

Pisałem już o tym na łamach RacjonalistaTV.

020

Inna sprawa to to, że ZSRR był tak straszny oraz irracjonalny że nawet nazistowscy szpiedzy nie mogli sobie wyobrazić życia w tym zbrodniczym cyrku… Kiedyś uważałem, że nazizm jest nieco gorszy:

teraz uważam, że nieco gorszy jest jednak komunizm:

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

16 komentarzy

 1. dżizas
  26 lutego 2016 at 12:34 - odpowiedz

  Podobają mi się te pogadanki, choć nie zawsze się ze wszystkimi tezami zgadzam. Filmiki z wakacji też niezłe. Tylko nie łapię, o co chodzi z tym teatrzykiem.
  🙂

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   26 lutego 2016 at 13:03 - odpowiedz

   to zależy o którym mówisz, one mają różna tematykę, cel itd. Generalnie chodzi o wyśmianie masowych ideologii z liberalnej perspektywy; czyli o to samo co w zwyklych filmach. Który jest niejasny?

   • dżizas
    26 lutego 2016 at 13:20 - odpowiedz

    Chodziło mi o ogólną idee. I o target. 😉
    Mi podobały się dwa – o tym jak Hitler hoduje pomidory i ta parodia rozdania oskarów z napisem „sralnia” na drzwiach w tle.
    😀

 2. mieduwalszczyk
  26 lutego 2016 at 22:40 - odpowiedz

  Komunizm, jak ewoluował to łagodniał (przynajmniej ten sowieckiego chowu), niestety nie wiemy w którą stronę ewoluowałby nazim, ponieważ 1000 letnia Rzesza przetrwała tylko 12 lat. Czy po Żydach i Cyganach, my Słowianie wylecielibyśmy przez komin, czy też pozwolono by nam żyć, oczywiście jako Słowianom, a nie jako naturalizowanym Nordykom. Tego nie wiemy. A co z kolorowymi – to też chyba podludzie i z nich Nordyków nie dałoby się zrobić za cholerę. Przypuszczam więc, że jakaś ewolucja nazizmu byłaby chyba nieuchronna, w stronę przetrwania jednak niektórych „ras”, albo wszystkich „w pień”, ale ile to roboty.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  27 lutego 2016 at 10:22 - odpowiedz

  Mołdawskie ss, Freikorps indien bez przesady z tym rasizmem wielu nawet w ss uważali że Hitler przesadza. Bardzo wielu oficerów było zdania że rasizm tylko osłabia Rzeszę. Pierestroja nastąpiłaby szybko nawet jeśli najpierw trzeba by rozwalić H

 4. Lucyan
  27 lutego 2016 at 18:40 - odpowiedz

  Bzdury, komunizm nie wkładał do pieca za samo bycie Żydem, czy Cyganem/Polakiem/niepotrzebne skreslic. Nawet szkoda dyskutowac.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   27 lutego 2016 at 21:22 - odpowiedz

   owszem! Kułaka za bycie kułakiem, ukraińca za bycie ukraincem, Kałmuka za bycia kałmukiem. Pomyśl dzieciaku co piszesz…

   • Lucyan
    1 marca 2016 at 10:50 - odpowiedz

    Bzdura, komunisci mordowali w odwecie, za wyrządzone (wg nich) krzywdy, np. za kolaboracje z Niemcami, czy za „ucisk narodu”. Zresztą w rewolucji francuskiej tez krew sie lała za „krzywdy”, w odwecie. Niemcy najpierw podstępnie zapraszali do kąpieli, okradali, a potem gazowali. No, chyba ze historycy uwazają, ze Niemcy mordowali Zydów w odwecie.
    Dla mnie to próba wybielania Niemców.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     1 marca 2016 at 11:05 - odpowiedz

     w odwecie za co? za bycie farmerem? fabrykantem? ?????? Pan usprawiedliwia tych czerwonych sukinsynów, którzy gadali o pokoju między narodami, a zachowywali się często tak samo ksenofobicznie i rasistowsko jak nazi. Komunizm to idea dla wszystkich, nazizm dla Niemców (może germanów) stąd wiele słabych umysłów jak pański mało zwraca uwagę na to jak to w praktyce wyglądało. Łagry są wcześniejsze od KL, niewolnicza praca Kazachów i Kałmuków przy kretyńskim zmienianiu biegu Amu-Darii i Syr-Darii była wczesniejsza i wcale nie na mniejszą skalę niż zydowska w III Rzeszy. Także proszę nie wygadywać bzdur.

 5. mieduwalszczyk
  28 lutego 2016 at 10:53 - odpowiedz

  Tak, też uważam, że zmiany byłyby nieuchronne i chyba na korzyść, ale nie wiadomo co jeszcze pan któremu „ptak narobił pod nosem” i jego przydupasy zdążyliby zrobić. Może jeszcze najgorszy system przed nami – mało to ludzi na świecie z gównem zamiast mózgu. Vide religijni fanatycy. Choć Polpot też był niezgorszy ze swoim państwem samowystarczalnych rolników, po usunięciu zbędnych elementów, wreszcie szczęśliwych.

 6. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  28 lutego 2016 at 19:10 - odpowiedz

  Myślę że nie ma co porównywać. Oba nieludzkie systemy.

 7. Piotr Browarski
  Piotr Browarski
  29 lutego 2016 at 09:51 - odpowiedz

  Zmień sobie w tekście na początku z Azazel na Piotr Browarski., Od wczoraj na portalu jestem pod swoim imieniem i nazwiskiem.
  pzdr.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *