• środa, 15 sierpnia 2018 r.

Konstytucja 3 Maja PIĄTA w Europie i szósta na świecie

Pora powiedzieć kilka słów o Konstytucji 3 Maja. Otóż wcale nie była ona druga, czy też trzecia na świecie, lecz szósta na świecie i piąta w Europie. Święta poświęcone wydarzeniom historycznym są dobrym momentem, aby oczyścić historię z naszych marzeń i ideologii i spojrzeć na nią jaką jest. Jeśli chcecie dowiedzieć się o trzech zapomnianych przez nas konstytucjach, zapraszam do obejrzenia filmu:

 

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. Orionis
  4 maja 2018 at 11:47 - odpowiedz

  Dziękuję za przybliżenie faktów!  :))

  A właściwie dlaczego popełniany jest ten błąd co do miejsca w kolejności Konstytucji 3-go maja? To wynik jakiegoś technicznego błędu czy leczenie poskich kompleksów narodowych?

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  4 maja 2018 at 15:30 - odpowiedz

  trudno powiedzieć. być może ma to związek z propagandą amerykańską i francuską jakoby te kraje były pierwszymi liberalnymi społeczeństwami, choć takowymi były Anglia Holandia i Prusy (17 w)

  • Hubert
   5 maja 2018 at 22:04 - odpowiedz

   Ogólnie rzecz biorąc państwa, które były liberalne, jako pierwsze, były niezależne od ortodoksyjnych religii, np. prawosławia i katolicyzmu.

   Państwa protestanckie i Francja wytworzyły liberalizm i rozwinęły pluralizm światopoglądowy.

   Chociaż Prusy stały się w miarę liberalne za panowania Fryderyka Wielkiego w XVIII w. wcześniej raczej panował tam silny konserwatyzm…

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  6 maja 2018 at 09:14 - odpowiedz

  To prawda że nieoceniony Fryderyk II, o którym właśnie piszę książkę wiele tu pomógł ale na przykład wspaniała tolerancja religijna była już od XVII wieku m.in. Dlatego że Hohenzollernowie byli kalwińską dynastią rządzącą luterańskim krajem

  • Hubert
   6 maja 2018 at 13:05 - odpowiedz

   Potem stworzono w Prusach nawet Kościół unijny, zrzeszający kalwinistów i luteran, choć niektórzy luteranie byli oburzeni i doprowadzili do schizmy.

   Sam cesarz Wilhelm II, pomimo, że był luteraninem, wychowany był też przez kalwinistów.

   Ale niestety ateiści i agnostycy nie byli w Prusach chyba zbyt mile widziani. Wspomniany cesarz Wilhelm II był z kolei zdecydowanie przeciwny Żydom, a jego postawa była mocno ksenofobiczna.

 4. Janusz
  Janusz
  8 maja 2018 at 02:13 - odpowiedz

  Nie uwazam ze czasowa kolejnosc konstytucji 3 maja jest istotna. Wazniejsze jest zrozumienie jaka role odegrala ta konstytucja w polskiej hisztorii. Krytyczna ocena jest cenniejsza. 

   

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *