• czwartek, 27 lipca 2017 r.

Konstytucja papierowa, bezradny trybunał. Prof. Ewa Łętowska

 

Co z naszą konstytucją? Jaka jest kondycja naszej demokracji, gdy rząd siłowo omija konstytucję? Prof. Ewa Łętowska, legendarna polska konstytucjonalistka odpowiada na te i inne pytania.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. dżizas
  3 lutego 2016 at 20:26 - odpowiedz

  Bardzo ciekawa rozmowa. Pani Profesor jak zwykle ostra niczym żyleta. 🙂 Ja ponieważ nie jestem prawnikiem, ani nawet profesorem, ulegnę jednak pokusie i podzielę się moimi refleksjami, jak w świetle ostatnich wydarzeń należałoby znowelizować konstytucję. Po pierwsze obsadzanie wakatów w Trybunale powinno zostać całkowicie uniezależnione od jakiegolwiek wpływu wszelakiej maści ignoratów, nawiedzonych filozofów i politykierów – od samej procedury wyboru (podoba mi się pomysł losowania sedziów spośród prawników spełniających określone wymogi), przez zaprzysiężenie (przysięgę mógłby odbierać sam Trybunał, sędzia mógłby również składać ją w formie aktu notarialnego), aż po publikowanie wyroków w Dzienniku Ustaw (to czy robiłby to urzędnik Trybunału, czy też ta czysto techniczna czynność leżałaby w kompetencji uniezależnionego całkowicie od RCLu Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych jest kwestią do rozważenia). :-/

  • dżizas
   3 lutego 2016 at 20:47 - odpowiedz

   Trochę się tam zapętliłem przy końcówce, aż mi część przemyśleń uciekła, publikowanie powinno być jako osobny podpunkt. To wszystko dlatego, że obecna sytuacja polityczna wywołuje u mnie silne wzburzenie i nawet koleżanki i koledzy mają już dość nieustających klątw i bluzgów, jakimi obrzucam funkcjonariuszy obecnego reżymu.
   Pozdrawiam wszystkich cieplutko. 🙂

 2. Benbenek
  4 lutego 2016 at 12:44 - odpowiedz

  Łętowska nie ma racji upraszczając, że uchwała w sprawie intronizacji „nie szkodzi”. Szkodzi między innymi tym wszystkim rzeczom, które zasada neutralności światopoglądowej zapobiega. Ta nie wzięła się z nieba (ups!) a jest wynikiem na tyle ważnego doświadczenia, że jej sformułowanie znalazło miejsce w konstytucji. To między innymi taka postawa obojętności wobec nagminnych aktów naruszania tej zasady prowadzi do tego że jest ich więcej a nie mniej. Przy rewizji konstytucji do które może dojść ta zasada pewnie zostanie wykreślona.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *