Konstytucja papierowa, bezradny trybunał. Prof. Ewa Łętowska

 

Co z naszą konstytucją? Jaka jest kondycja naszej demokracji, gdy rząd siłowo omija konstytucję? Prof. Ewa Łętowska, legendarna polska konstytucjonalistka odpowiada na te i inne pytania.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Konstytucja papierowa, bezradny trybunał. Prof. Ewa Łętowska”

  1. Bardzo ciekawa rozmowa. Pani Profesor jak zwykle ostra niczym żyleta. 🙂 Ja ponieważ nie jestem prawnikiem, ani nawet profesorem, ulegnę jednak pokusie i podzielę się moimi refleksjami, jak w świetle ostatnich wydarzeń należałoby znowelizować konstytucję. Po pierwsze obsadzanie wakatów w Trybunale powinno zostać całkowicie uniezależnione od jakiegolwiek wpływu wszelakiej maści ignoratów, nawiedzonych filozofów i politykierów – od samej procedury wyboru (podoba mi się pomysł losowania sedziów spośród prawników spełniających określone wymogi), przez zaprzysiężenie (przysięgę mógłby odbierać sam Trybunał, sędzia mógłby również składać ją w formie aktu notarialnego), aż po publikowanie wyroków w Dzienniku Ustaw (to czy robiłby to urzędnik Trybunału, czy też ta czysto techniczna czynność leżałaby w kompetencji uniezależnionego całkowicie od RCLu Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych jest kwestią do rozważenia). :-/

    1. Trochę się tam zapętliłem przy końcówce, aż mi część przemyśleń uciekła, publikowanie powinno być jako osobny podpunkt. To wszystko dlatego, że obecna sytuacja polityczna wywołuje u mnie silne wzburzenie i nawet koleżanki i koledzy mają już dość nieustających klątw i bluzgów, jakimi obrzucam funkcjonariuszy obecnego reżymu.
      Pozdrawiam wszystkich cieplutko. 🙂

  2. Łętowska nie ma racji upraszczając, że uchwała w sprawie intronizacji „nie szkodzi”. Szkodzi między innymi tym wszystkim rzeczom, które zasada neutralności światopoglądowej zapobiega. Ta nie wzięła się z nieba (ups!) a jest wynikiem na tyle ważnego doświadczenia, że jej sformułowanie znalazło miejsce w konstytucji. To między innymi taka postawa obojętności wobec nagminnych aktów naruszania tej zasady prowadzi do tego że jest ich więcej a nie mniej. Przy rewizji konstytucji do które może dojść ta zasada pewnie zostanie wykreślona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *