• środa, 16 października 2019 r.

Ligeti na Wratislavii Cantans czyli muzyczny bilet dla Odkrywców

 

Niewiele jest utworów, które tak dobrze wprowadzają do świata współczesnej muzyki klasycznej jak Aventures Ligetiego. To dzieło szokuje, śmieszy, przeraża, denerwuje, zachwyca, intryguje, budzi lekceważenie i jednocześnie chęć dalszej podróży w tym świecie dźwięków. Jako, że każdy racjonalista powinien choć trochę być odkrywcą, cieszymy się, że możemy Wam zaprezentować ten trudny wykonawczo utwór we fragmencie, jak i opowiedzieć słów kilka o Ligetim, uznawanym powszechnie za jednego z największych kompozytorów współczesnych (on już nie żyje, ale jego muzyka oczywiście ma się doskonale). Opowieść o Ligetim zawdzięczamy świetnemu koncertowi w ramach Wratislavii Cantans, w którym Orkiestra Kameralna Leopoldinum i Il Giardino Armonico połączyły swe siły z ogromną skutecznością.

Podobne materiały

2 komentarze

 1. dżizas
  14 września 2016 at 19:50 - odpowiedz

  Jaaaaaaaaaaa… Ligeti to mój ulubiony kompozytor!
  😀
  A czemu obniżono te stropy w Oratorium Marianum? Czyżby komunistyczny odnowiciel pradawnych ziem „piastowskich”, postanowił ukryć za barokową fasadą regularne, przaśne bloczysko? Dawno, dawno zwiedzając ten budynek zdarzyło mi się nieco zboczyć z utartych szlaków i trafiłem na paskudny korytarz z taką ohydną olejną lamperią i stropem zrobionym z jakichś chyba żelbetowych płyt. To chyba trochę tak jak na Rynku, gdzie odnowicielowi zamarzyły się barokowe kamieniczki zamiast domów handlowych i tak się przy tym okna, kondygnacje i całe fasady przy tym pomerdały, że aż strach; nie mówić już o tym, że np. cała południowa pierzeja, jeśli się spojrzy po linii przyziemia, wygląda jak wykreślona od linijki.
  🙂

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   15 września 2016 at 09:20 - odpowiedz

   Kamienice przy Rynku nie były całkiem zniszczone. Była odbudowa, nie rekonstrukcja. Tylko dwie są postawione od nowa. Strop niższy w Marianum wynikał z koniecznego wzmocnienia konstrukcji

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *