Mudiyettu, południowoindyjska ceremonia bogini Kali

W naszym cyklu religioznawczym prezentujemy Mudiyettu, czyli jeden z najstarszych teatrów rytualnych z indyjskiego stanu Kerala. Ta tradycja jest obecnie zagrożona wymarciem i wykonuje ją tylko kilka rodów "autoryzowanych" przez indyjski system kastowy. Ten bardzo cenny materiał zawdzięczamy zezwoleniu na rejestrację ze strony wrocławskiego Brave Festival. Mudiyettu powinien zainteresować nie tylko indologów i religioznawców, ale również wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak bardzo archaiczne wierzenia Indii różnią się od popularnych obecnie w Europie religii (z zachodnią wersją hinduizmu "Hare Kriszna" włącznie). Elementy grozy, ale też humoru, brutalne sceny walki, ważące 17 kilogramów "święte maski", rysunki z piasku, które trzeba zamieść, aby (w przekonaniu wyznawców Kali) w tancerzy wcieliła się moc bogini, to wszystko są elementy zupełnie egzotyczne z perspektywy chrześcijaństwa, judaizmu, czy islamu. Przedstawiany przez nas materiał zawiera sporą część skróconego na potrzeby występu w Polsce rytuału, który w samych Indiach trwa od zmierzchu do świtu. Obok przedstawienia materiał zawiera wypowiedzi samych aktorów, oraz objaśnienia indologiczne.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Mudiyettu, południowoindyjska ceremonia bogini Kali”

  1. Hinduizm to według mnie najbardziej zacofana religia. Dalej jest islam i judaizm, protestantyzm, a najświatlejszy katolicyzm. W hinduizmie wszelkie prawa człowieka są łamane: prawa kobiet, homoseksualistów i chrześcijan. W islamie podobnie. Judaizm zależy od wersji – ortodoksy to potwory, reformowani i konserwatywni są w porządku. Protestanckie sekty słyną z silnego zacofania, a katolicyzm chyba jako jedyna religia jest światły. Kobiety mogą głosować, osoby homoseksualne brać śluby w głównych krajach katolickich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *