• niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Na co nam drzewa? Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Pod wpływem rządów PiS zaczęło się w Polsce masowe ścinanie drzew. To dobra pora na to, aby zapytać, po co nam drzewa. Dlaczego je cenimy, dlaczego lubimy, gdy rosną blisko nas? Kaja Bryx i Jacek Tabisz poruszają ten temat od różnych stron, powołując się także na opinie naukowców i ludzi sztuki.

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Janusz
  Janusz
  30 marca 2017 at 22:23 - odpowiedz

  Drzewa odgrywaja bardzo wazna rle w utrzymaniu zycia ludzi i zwierzat. Absorbuja dwutlenek wegla ,rozbijaja molekuly i produkuja tlen potrzebny ludziom i zwierzetom . Drzewa i inne rosliny sa fabrykami tlenu. Ilosc dwutlenku wegla wzrasta z uprzemyslowieniem i motoryzacja. Drzewa pomagaja nam oddychac.

     Serdeczne pozdrowienia dla nadobnej Kaji i Jacka. 

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   30 marca 2017 at 22:33 - odpowiedz

   Dziękujemy 🙂

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  30 marca 2017 at 23:17 - odpowiedz

  Jak to po co? Dla drewna i cienia ! Pozdrawiam

 3. Benbenek
  31 marca 2017 at 09:50 - odpowiedz

  Poprzednia ustawa była bardzo restrykcyjna a specjalna ochrona drzew była eksponowana ponad inne elemnty ochrony przyrody. Opłaty za wycinkę drzew i biurokracja z tym związana były dobrym sposobem na dochód dla budżetów gmin a nie koniecznie w parze szło to z całościowym kontekstem przyrodniczym w jakim te drzewa występowały. Obowiązkowe nasadzenia drzew przy różnych inwestycjach była parodią sadzenia. Sadzono jak to w Polsce dla sztuki. Za gęsto i byle gdzie. Większość drzew w miastach nie ma kontekstu przyrodniczego. Ma jedynie charakter krajobrazowy. Ustawa o ochronie przyrody zamieniła się w ustawę o ochronie miejskiego krajobrazu. Na wsiach to już w ogóle była patologia.

  Lepsza byłaby racjonalna próba ogarnięcia tematu niż poetyckie pieprzenie o drzewach

 4. Elasp
  31 marca 2017 at 10:40 - odpowiedz

  "Masowe ścinanie drzew" – skąd wiadomo, że to wycinanie jest (lub było) masowe? Czy są jakieś wyliczenia na ten temat? Ile drzew ścięto? 

  .

  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/543093,resort-srodowiska-wycinka-drzew-drzewa.html

   

   

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *