• wtorek, 23 lipca 2019 r.

Nie nienawidzimy Rosjan, ale kochamy Ukrainę. Katarina Novikova

 

Wywiad z ukraińską religioznawczynią, Katariną Novikową, na temat Ukrainy, planów Putina i obecnego stosunku Ukraińców do Rosjan. Aby obalić pewne mity proputinowskiej części polskiej lewicy, Katarina Novikowa przedstawia elementy świadczące o istnieniu ukraińskiej tożsamości, kultury i historii.

Podobne materiały

18 komentarzy

 1. ROMAN BONIECKI
  1 lipca 2015 at 01:00 - odpowiedz

  Mądry i potrzebny wywiad ! A pani Katarina Novikowa jest doskonałą ambasadorką swojego kraju . Jednym wywiadem zrobiła więcej niż trzy oficjalne delegacje .

 2. Henryk
  1 lipca 2015 at 11:34 - odpowiedz

  To prawda. Nie wolno zabronić Ukraińcom posiadania własnego państwa i nie można negować istnienia kultury ukraińskiej. Życzę im pokoju i rozwoju. Wiem jednak, że mocarstwowa Rosja i nacjonalistyczna Ukraina(a taka na naszych oczach powstaje) stanowią największe niebezpieczeństwo dla Polski. I każdy kto dostrzega to niebezpieczeństwo nie jest szanowny panie redaktorze przyjacielem Putina. W granicach obecnej Ukrainy mieszka około 2 mln naszych rodaków. I to ,że pod groźbą 10 lat wiezienia każą im czcić morderców swoich matek i ojców jest dla Pana i p.Nowikowej do przyjęcia. A zajadłe niszczenie śladów polskości. Przypomnę tylko słowa nie żyjącej już p. Marii z Krzemieńca ” każdy krzemieniecki kamień krzyczy TU JEST POLSKA a oni i te kamienie chcą zniszczyć „. I dzieje się to teraz , kiedy Ukraina jest słaba. A co będzie będzie ,kiedy się wzmocni. Przypomnę trochę historii. Związek Radziecki był wiezieniem narodów wcielając w swoje granice ziemie innych państw. Związek się rozpad. Jednostki administracyjne związku stały się niepodległymi państwami. Kto zapytał Węgrów, Rumunów, Słowaków, Polaków , Rosjan czy chcą żyć w jednym państwie z Ukraińcami. Czy obecna Ukraina nie stała się dla nich wiezieniem. Zjechałem wzdłuż i w szerz ziemie „zachodniej Ukrainy” i wiem co te narody sądzą o państwie ukraińskim. Czy zgodnie z prawem międzynarodowym nie mają prawa do samostanowienia. Czy nie powinni otrzymać co najmniej autonomii. Ile w tej naszej wschodniej polityce jest hipokryzji. Przykre, że w polskiej telewizji głos zabierają wszyscy tylko nie Polacy ze Lwowa, Stanisławowa, Krzemieńca.

  • Heisenberg
   1 lipca 2015 at 17:04 - odpowiedz

   Przecież Ukraina jest wspaniałym demokratycznym państwem w którym wyżej postawieni ludzie chwalą mordowanie krytyków nowej władzy, a w skład armii wchodzą bataliony narodowo-socjalistyczne.

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    1 lipca 2015 at 18:13 - odpowiedz

    „Krytyką” nazywasz uzbrojone przez Putina oddziały separatystów? Szok! Ale to tylko literatura, bo nie chciałbyś, aby ktoś pisał tak o Tobie i Twoim kraju (Rosja? Polska?), gdyby był w podobnie trudnej sytuacji co Ukraina.

 3. Heisenberg
  1 lipca 2015 at 18:47 - odpowiedz

  Chyba jest Pan coś nie w temacie. Ostatnio na Ukrainie była seria morderstw politycznych. Odstrzelono paru krytyków majdanu i nowej władzy. Ludzie mówią nad Niemcowem, a ja mówię, że Ukraina to dokładnie ta sama mentalność co Rosja.

 4. ROMAN BONIECKI
  2 lipca 2015 at 23:20 - odpowiedz

  Rosyjska agentura … . Nawet to forum , nie jest wolne od jej wszechobecnej ingerencji … . Bo wydawałoby się że ten ateistyczny i dosyć elitarny – o niewielkiej sile propagandowego znaczenia – ” zakamarek ” powinien być wolny od jej nachalnej obecności . Nie jest … . Zakłamać , przeinaczyć , a ewentualnego polemistę obezwładnić . Po chwili masz wrażenie , że kopiesz się z koniem … a z reguły z dwoma … . Po co … . Ukraina , prawda o jej aspiracjach , niech wybrzmiewa w mądrych słowach mądrej Katariny Novikowej . Jakoś mam wrażenie że to ona ma z nas wszystkich najwięcej racji .

  • Heisenberg
   3 lipca 2015 at 18:40 - odpowiedz

   Bo jak ktoś pisze prawdę, to od razu staje się częścią rosyjskiej agentury … hehe …

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  4 lipca 2015 at 11:30 - odpowiedz

  My dla Ukrainy byliśmy pieprzonymi kolonizatorami i to najgorszego sortu troche więc sobie „zasłużyliśmy”. Teraz możemy im pomóc przeciwko paskudnemu imperium, które morduje dziennikarzy. Tak to widzę. Polaków z Ukrainy najlepiej ściągnąć powoli do Polski likwidując nasz niedobór ludności. Na pewno nie polecam metody rosyjskiej by podbić to co ma nasze geny…

  • jonu
   8 sierpnia 2015 at 18:22 - odpowiedz

   Jakiego kryterium używasz paru dziennikarzy (dorośli zaangażowani) kilkadziesiąt tysięcy ludzi-w tym dzieci pieprzonych kolonizatorów czy może chodzi o czas dawno i nieprawda-1943 rok.

 6. Henryk
  5 lipca 2015 at 10:39 - odpowiedz

  Panie Napierała . Nie obrażaj Pan milionów moich rodaków -w tym rodziny- którzy żyli lub żyją na własnej ziemi. I pomimo, że historia inaczej wytyczyła granice zawsze była to i będzie ich polska ziemia. Jakim kolonizatorem był prosty polski chłop uprawiający kawałek ziemi obok ukraińskiego sąsiada. Zniżę się do pańskiego poziomu – choć ze wstrętem- i powiem ” sam Pan jesteś pieprzony”. A pomysł wypędzenia czy „ściągnięcia” resztek moich rodaków żyjących od setek lat na własnej ziemi jest godny poglądów kata Wołynia Romana Szuchewycza „Ukraina dla Ukraińców”.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   5 lipca 2015 at 12:52 - odpowiedz

   Ukraina to ziemia kozacka polacy polonizowali i kolonizowali przez wieki. Rozumiem gniew Ukrainy

 7. Janusz
  Janusz
  21 kwietnia 2016 at 03:00 - odpowiedz

  Musimy odroznic narod rosyjski od obecnego rzadu.
  Putin za kilkanascie lat bedzie historia a Rosja zostanie.
  Polska miala 6 lat okupacji niemieckiej i 45 lat dyktastury PRLu. Rosjanie mieli wiele lat caryzmu i 70 lat komunizmu.
  Pom imo caratu Rosjanie dolozyli sie do zswiatowsej kultury .N ajlepsza rzecz jaka USA i UE moze zrob ic to pomoc im stworzyc wolne ,demokratyczne panstwo. W porownaniu z Afganistanem szanse sa wieksze.
  Jeszcze blizsi historycznie sa nam Ukraincy.
  Oni tez wymagaja pomocy aby zlikwidowac wszechobecna korupcje i wlaczyc Ukraine do klubu EU.

 8. bogdan
  26 kwietnia 2016 at 04:53 - odpowiedz

  POWTURZE UKRAINE OSZUKAŁY MOCARSTWA GWARANTUJACE JEJ GRANICE WZAMIAN ZA POZBYCIE SIE BRONI ATOMOWEJ —TO NIESAMOWITE ZE CI SAMI CO NAS OSZUKALI W JAŁCIE TERAZ OSZUKALI UKRAINCÓW —WOGOLE NIEWIEM CZEMU W TYM UCZESNICZYLA ANGLIA ZADNE MOCARSTWO JAKBY CHINY TOBYM ROZUMIAŁ—TERAZ JUZ NIKT NIE POZBEDZIE SIE BRONI ATOMOWEJ WZAMIAN ZA GWARANCJE KTÓRE ZA KILKA LAT BEDA BEDA NIEAKTUALNE —ABSOLUTNIE NIEPOWINISMY POPELNIAC BŁEDU Z 1938 ROKU Z ZAOLZIEM -//ROZBIOR CZACHOSŁOWACJI RAZEM Z HITLEREM -CHOC TO BYŁY NASZE ZIEMIE ALE ZA ROK HITLER POŁKNÓŁ NAS A MYSMY CIESZYLI CIESZYLI ROK TYMI ZIEMIAMI — KTO CHCE KTO POCZUWA SIE NA UKRAINIE POLAKIEM NIECH EMIGRUJE TRZEBA IM POMÓC ANIE OBCO KULTOROWYM IMIGRANTOM Z SYRII /// I OKOLIC ///UKRAINA TONIE NIEMA DLA EUROPY ZADNYCH WARTOSCI BRAK BOGACTW BRAK STRATEGICZNYCH BAZ — TYLKO WYKSZTAŁCONYCH PRACOWITYCH LUDZI – I DŁUGI I OCZEKIWANIA POMOCY — CHINCZYCY ZAINWESTOWALI NA BIAŁORUSI I NA UKRAINIE ALE NIEBEDA GINELI ZA KRYM //JAK NIKT NIE GINOL ZA GDANSK // W LIBII STRACILI OD 20 – 40 MILRIARDÓW $ I POGODZILI SIE Z TYM — NIKT NIECHCE SPRZEDAC BRONI UKRAINIE /BO BOI SIE ROSJII ///ZRESZTA UKRAINA NIEMA PIENIEDZY //NAWET TURCJA W KONFLIKCIE Z ROSJA MA OPORY — JEST ZAINTERESOWANA AZERBEJDZANEM I PÓŁNOCNA SYRIA —NAJWYZEJ COS KAPNIE UKRAINIE JAK KAPIE ISSIS — BY PRZEDŁUZAC KONFLIKT — JAK KTOS CHCE BYC CHWILOWYM ZIEMIANINEM NIECH KUPUJE ZIEMIE NA UKRAINIE DZIESIEC RAZY TANSZA NIZ NA DOLNYM SLASKU //NAJWIEKSZE ZAKUPY POCZYNILI UKRAINCY I HOLENDRZY NIE NIEMCY -DALISMY MILIARD POZYCZKI /NIGDY JEJ NIE ODZYSKAMY – TOJUZ LEPIEJ BYŁO DAC W KASKACH KAMIZELKACH I NASZEJ PRZESTAZŁEJ BRONI /WEGRZY TAK ZROBIŁY /A NOWA BRON NASZE ZAKLDY ZBROJENIOWE BY WYPRODUKOWAŁY A TAK KUPIA GDZIES INDZIEJ

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *