• poniedziałek, 22 października 2018 r.

Norweski pomysł na sekularyzm. Piotr Napierała

 

 Świeckość? Tak, ale jaka? Osoby lobbujące za świeckością państwa często w ferworze walki nie zauważają, że są dziesiątki różnych modeli świeckości w różnych państwach. Niektóre z tych modeli, choć z pozoru piękne, wcale się nie sprawdzają. Inne, choć zakreślone skromnie, działają. A jak jest w Norwegii? 

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. Lucyan
  5 kwietnia 2018 at 09:43 - odpowiedz

  Koscioł norweski juz nie jest formalnie połaczony z panstwem. Troche uporzadkowali sytuacje, od 1 stycznia 2017 Koscioł Norweski jest osobnym obiektem prawnym.  A w 2012 roku oficjalnie stwierdzono ze luteranizm nie jest religią panstwową w Norwegii, a krol nie jest zwierzchnikiem koscioła. Ale .. krol musi byc członkiem  koscioła (czyli de facto jedyną osobą w panstwie ktora nie moze sobie wybrac wyznania). To relikt z czasow wojen z katolikami, ale dzis przydatny troche :), bo inaczej krol moglby sie zakochac w jakiejs muzułmance i co wtedy? :))

  Dla historii kosciołow i religii panstw skandynawskich wieksze znaczenie ma rozwod z Watykanem, niz jakies mentalne czy duchowe problemy. Do kosciołow drepcze ok. 5% ludnosci, inni znalezli inne formy sportu, rozrywki i spedzania czasu. Jakikolwiek  koscioł, meczet czy synanoga moze liczyc na zero dotacji, w przypadku łamania swieckiego  prawa i swieckiego pojecia humanizmu, rownosci i sprawiedliwosci. 

 2. Andrzej
  Andrzej
  5 kwietnia 2018 at 12:47 - odpowiedz

  Piotrek, cieszę się, że wysłuchales hoc jednego wystąpienia z serii europejskich modeli swieckosci, bo tym był moj glowny wklad w Kongres Swieckosci. Inni nie bardzo byli zainteresowani zastnawianiem się na dtym, jaki model byłby dla POlski najwłaściwszy. Troche zabraklo mi w Tpwjej wypowiedzi rozwazann na temat innych niz okołofinansowe aspektow wyboru tego modelu, a bardzo byłbym ciekaw, chocby dlatego, ze3 jutro zamierzam bronic tego modelu. Oczywiscie mam niejedno do powiedzenia, bardziej w nawizaniu do wersji niemieckiej, hoenderskij i belgijskiej, ale ciekawe jestem, co bys powiedzial na ten temat.  

  • Lucyan
   6 kwietnia 2018 at 02:49 - odpowiedz

   To ciekawe, bo najwazniejszym punktem tego modelu jest odczepienie sie od Watykanu. Wszystko  inne jest konsekwencją tego faktu. Najpierw pełne  połączenie  koscioła i panstwa,  a własciwie  to panstwo podorządkowało  sobie koscioł. Dopiero po II wojnie powolne odczepianie pajacow w smiesznych czapkach od panstwowego koryta i podziekowanie  za wspolną władze. Dzis zostały  klerowi  jedynie funkcje dekoracyjne i kustoszowe, jako ciekawy  relikt z przeszłosci. Jednie muzułmanscy przybysze ostatnio troche ozywili stare tesknoty, poprzez swoją meczetową hałasliwosc. 

   To byłoby  nawet ciekawe, do władzy  dochodzi Razem, Zandberg ogłasza sie głową koscioła razem-o-rzymsko-katolickiego  w Polsce i w przypadku niesubordynacji Rydzyka wtrąca go do lochu. Swietny model. 

 3. Greg
  5 kwietnia 2018 at 15:53 - odpowiedz

  Jeden z najbardziej aktywnych uczestników tego forum, nauczający i pouczający, jawnie lekceważy zasady piśmiennicze języka polskiego. Ciekawe, jak by zareagował dr. Napierała, gdyby któryś z jego studentów skierował do niego pismo tak zredagowane, jak powyższy wpis.
  Tłumaczenie „bardzo się spieszyłem” proszę sobie darować.

  • Andrzej
   Andrzej
   5 kwietnia 2018 at 18:41 - odpowiedz

   Panie Greg, ma pan racje właściwie, ale pisze "hoc:, a nie "choć" nie dlatego, ze cos lekcewaze, tylko dlatego ze oczy slabe  a literki w moim telefonie malutkie. Mam nadzieje,z e jakos pan to przeżyje. 

   • Greg
    6 kwietnia 2018 at 16:41 - odpowiedz

    Och, małe literki, a pewnie grube paluszki, jaka to męka tworzyć racjonalista.tv ! Współczuję, obiecuję więcej tematu bylejakości pokrywanej zadufaństwem nie poruszać.

    • Orionis
     8 kwietnia 2018 at 13:02 - odpowiedz

     O, Greg, to bardzo dobrze, że składasz taką obietnicę. Koniecznie jej dotrzymaj!

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  9 kwietnia 2018 at 11:13 - odpowiedz

  Andrzeju nie zwracaj uwagi na gramatycznych nazi 🙂 oglądałem wszystkie wypowiedzi z serii o świeckości ale tylko na jedno odniesienie się pozwoliła mi praca nad książką która ma być pracą hab. W niedalekiej przyszłości planuję odnieść się do pozostałych bo to bardzo interesujące dla mnie jako historyka i politologa zachodu Europy i USA

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *