• środa, 19 września 2018 r.

O Korwinie Mikkem inaczej. Jacek Tabisz

 

Tematyka związana z Januszem Koriwnem Mikkem była częsta na naszym portalu parę lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o politykę UE i kondycję wielu zachodnich demokracji (z Polską włącznie). Korwin Mikke natomiast dalej mówi to, co kilka lat temu. Część z rzeczy, które stale krytykował zdaje się mocniej zasługiwać na krytykę. Część widzów Racjonalista.tv poprosiła zatem o powrót do tego tematu i oto pierwsza próba…

Podobne materiały

37 komentarzy

 1. Vernon_Roche
  5 września 2018 at 20:55 - odpowiedz

  https://youtu.be/Jy9IRlRK7wA?t=1095
  ====
  To jest poprawność polityczna i pochwała obrony uczuć religijnych.

   

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   9 września 2018 at 21:55 - odpowiedz

   Sczerze wątpię, że taka była intencja Jacka. To nie jest przecież pochwała obrony uczuć religijnych, tylko zrozumienie tego, że grupa osób (dowolna, także ludzi wierzących), może nie być zadowolona z tego, że ich podatki idą na cele, które są sprzeczne z ich wartościami. I ten argument w odróżnieniu od tego, że po prostu nie można jakiejś sztuki wystawiać (jak chciałaby pisowsko-narodowo pseudoprawica) jest jak najbardziej sensowny. Przynajmniej jeżeli się jest konsekwentnym liberałem.

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    10 września 2018 at 00:16 - odpowiedz

    @Rafał Gardian – dokładnie taka była moja intencja. Ludzie mają prawo protestować przeciwko użytkowaniu ich pieniędzy na cele im niemiłe. Co nie znaczy, że popieram ich światopogląd. Czym innym jest też oczywiście banowanie rzeczy sprzecznych z czyimiś wartościami niezależnie od tego, czy ten ktoś na to płaci czy nie, czy ktoś z tego korzysta czy nie. Jeśli komuś przeszkadza coś, co robią ludzie inaczej myślący i co nie jest niezgodne z prawem i nie oznacza krzywdzenia innych, to oczywiście nie popieram tego typu drażliwości. 

    • Vernon_Roche
     10 września 2018 at 00:43 - odpowiedz

      Ludzie mają prawo protestować przeciwko użytkowaniu ich pieniędzy na cele im niemiłe.
     ====
     To jest raczej protest za poprawnością polityczną, za odebraniem ludziom, których na to w inny sposób byłoby na to nie stać, dostępu do jakiejś treści. Poza tym to "zrozumienie" jest tak samo niemądre jak zrozumienie dla feministki, która mówi że w spotify nie powinno być utworów jakiegoś artysty, bo się okazało, że kogoś molestował i należy go skasować z rzeczywistości/historii. Prawo do protestu to ma każdy, ale zrozumienia automatycznie nie powinien otrzymać, bo to się przekłada na implementację protestu w rzeczywistości. Ja na przykład nie mam zrozumienia zarówno dla tej feministki, jak i dla ONR/MW pod teatrem.
      

    • Vernon_Roche
     10 września 2018 at 00:57 - odpowiedz

     Albo jeszcze innaczej: jest to też postulat / próba egocentrycznego traktowania instytucji, na którą płaci się składki wraz z innymi ludźmi. Mówiąc na jaką sztukę nie chcemy dać pieniędzy, wpływamy na reprtuar / ograniczamy go / cenzurujemy / odbieramy innym ludziom prawo do zobaczenia czegoś, co ci ludzie by chcieli zobaczyć, jednocześnie dajemy innym ludziom prawo do odebrania nam prawa do zobaczenia czegoś, co my chcemy zobaczyć.

 2. Vernon_Roche
  5 września 2018 at 21:43 - odpowiedz

  https://youtu.be/Jy9IRlRK7wA?t=1750 
  ====
  Jakby teraz zamienić Korwina i konserwatyzm na muzułmanów i islam, a Jacka Tabisza na jakiegoś brodatego muzułmańskiego duchownego, to nie było by dużej różnicy. 🙂
  ====
  Nie ma ludzi, którzy zostali konserwatystami ze względu na obserwacje naukowe. 
  To tak, jakby twierdzić, że islam powstał ze względu na obserwacje naukowe.

  • Vernon_Roche
   6 września 2018 at 08:51 - odpowiedz

   @Jacek Tabisz
   Gdyby znaleźli się jacyś naukowcy, którzy by twierdzili, że należy wprowadzić segregację mężczyzn i kobiet, jak w islamie albo gorszą, to czy Pan ją popierał, twierdząc, że tak musi być, tak jest „realistycznie”, bo na to są dowody, że tak musi być? I czy by Pan uważał, że dzięki nim stał się Pan bardziej konserwatywny?

  • Vernon_Roche
   6 września 2018 at 09:25 - odpowiedz

   I czy uważałby Pan, że jest to w porządku wobec ludzi, bo Ci naukowcy nie chcą ludziom obcinać głów?

  • Benbenek
   6 września 2018 at 11:58 - odpowiedz

   "Jak ktoś płaci podatki ma prawo protestować przeciwko sztice obrażającej jej uczucia religijne. " Piekne cytaty do nagłówka RTV. 

   • Vernon_Roche
    6 września 2018 at 12:05 - odpowiedz

    JT stwierdził, że nie można krytykować muzułmanów i ich uczuć religijnych, bo płacą podatki. 🙂

    • M.A.R.K-13
     6 września 2018 at 20:35 - odpowiedz

     Wniosek? Podatków nie wolno przeznaczać na tzw. "kulturę!

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      10 września 2018 at 10:05

      No tak, państwo zapewni wysoką jakość przekazowi medialnemu. 😀 W końcu TVP info i Trybuna Ludu to są/były media,  w których każdy może/mógł znaleźć treści o wysokiej wartości intelektualnej.

     • Vernon_Roche
      10 września 2018 at 10:56

      w końcu TVP info
      ====
      TVP to nie jest coś co zapewnia państwo.
      To jest dobro wspólne ukradzione Polakom przez partię PiS.
      TVP to w tej chwili prywatny organ partyjny. Tak samo jak prezydent i sejm i, jak chce Pis, sądy, które mają zostać sprywatyzuje i przekazane nowemu prywatnemu właścicielowi, czyli partii Pis.
      W Polsce nastąpiła prywatyzacja prezydenta, parlamentu, mediów publicznych i trwa prywatyzacja sądów.
      Dobrze działające państwo jest apartajne, ma check and balances, służbę cywilną oraz inne instytucje, w której pracują ludzie zatrudnieni ze względu na kompetencje, a nie lojalność partyjną, i nie jest sprywatyzowane.
       

    • Rafał Gardian
     Rafał Gardian
     9 września 2018 at 21:56 - odpowiedz

     Gdzie?!

     • Vernon_Roche
      9 września 2018 at 23:17

      "zrozumienie tego, że grupa osób (dowolna, także ludzi wierzących), może nie być zadowolona z tego, że ich podatki idą na cele, które są sprzeczne z ich wartościami".
      ====
      A praktycznym wyrazem tego "zrozumienia" będzie wzięcie pod uwagę tych uczuć i ich obrona.
      To jest wręcz wystąpienie przeciwko wolności słowa.
       

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      10 września 2018 at 00:04

      Jeśli Panu powiem, że nie chcę, aby moje pieniądze szły na Pana potrzeby, to wystąpię tym przeciw wolności słowa? :D:D:D Sorry, ale to co piszesz jest tak absurdalne, że nawet nie sposób się do tego odnieść w sposób niehumorystyczny.

     • Vernon_Roche
      10 września 2018 at 00:21

      Jeśli Panu powiem, że nie chcę, aby moje pieniądze szły na Pana potrzeby, to wystąpię tym przeciw wolności słowa? 
      =====
      Na przykład sztuka w teatrze to nie są "moje potrzeby" tylko potrzeby społeczeństwa.
      A tematyka nie powinna być ograniczana uczuciami wybranej grupy ludzi, która jest akurat urażona.
      To jest kwestia dobra wspólnego jakim jest kultura kraju, nawet jeśli się okaże, że część tej kultury zmusza część mieszkańców do zmierzenia się z nią, zmusza do myślenia, do tego, żeby przez chwilę poczuć się nieprzyjemnie i nie żyć tylko w bezpiecznej przestrzeni. 
      Świat byłby o wiele bezpieczniejszy, gdyby muzułmanie regularnie stykali się z publicznie finansowaną sztuką, która podważa ich religie i poglądy oraz zmusza ich do zastanowienia się nad sobą.
      ===
      Tak to się zaczną wszyscy kłócić o to, czemu jest o nich, a o innych nie. O to, czemu ktoś jest traktowany w sposób uprzywilejowany, wolny od krytyki, a inni nie.
      ====
      To, co pisma prawicowe nie powinny otrzymywać dofinansowania, gdy jacyś lewicowcy powiedzą, że na przykład neoliberalizm obraża ich uczucia (i odwrotnie)? Uczucia obywateli, a nie ciekawość, też powinny decydować o dofinansowaniu badań naukowych? Niech producenci jaj reklamujących je jako "wolne od gmo" mogą powiedzieć "nie chcemy dawać kasy na gmo"?

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      10 września 2018 at 07:23

      "To, co pisma prawicowe nie powinny otrzymywać dofinansowania, gdy jacyś lewicowcy powiedzą, że na przykład neoliberalizm obraża ich uczucia (i odwrotnie)? "

      Oczywiście, że nie powinny!

     • Vernon_Roche
      10 września 2018 at 09:43

      Oczywiście, że nie powinny!
      ====
      Oczywiście, że powinny. Bez tego będą tylko clickbajtowe natematy i newsweeki, breitbarty i foxnewsy.
      Branie pod uwagę tylko opłacalności i popularności czegoś oraz uczuć oznacza śmierć myśli i kultury w kraju.
      Projekt Spięcie jest bardzo dobry, wydaję się, że tam się nowa myśl wykuwa, a chyba każde z pism biorących w nim udział dostało jakieś dofinansowanie od państwa.
      Państwo musi wspierać mechanizmy umożliwiające powstanie kapitału intelektualnego i analitycznego kraju, także poprzez wspieranie takich pism, które inaczej nie utrzymałyby się na rynku, ale ich praca może okazać się przydatna za 10 lat. Czasy się zmieniają, trzeba zapewnić sobie elastyczność i gotowość na różne wyzwania.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   7 września 2018 at 02:30 - odpowiedz

   to jedna z Twoich najgłupszych i najbardziej nieprzemyślanych opinii. Miliony ludzi obserwując poczynania lewaków zostało konserwatystami a obserwacja i wnioski to podstawa nauki podobnie jak eksperymenty np. Ekonomiczne

   • Vernon_Roche
    7 września 2018 at 07:42 - odpowiedz

    Miliony Hiszpanów "obserwując" Franco odwróciły się od prawicy.
    Są też eks-muzułmanie.
    ====
    Jednak nie o to pytałem i nie o tym napisałem.
     

   • Vernon_Roche
    7 września 2018 at 08:03 - odpowiedz

    Nie trzeba wiele, by zostać Magdaleną Ogórek. 🙂
    Wystarczy trochę kasy z tvp. 🙂

   • Vernon_Roche
    7 września 2018 at 12:29 - odpowiedz

    Widziałeś jakichś byłych byłych muzułmanów, którzy zostali byłymi byłymi muzułmanami w wyniku obserwacji naukowych opisanych w Nature albo w Science? Jakichś ludzi, którzy w wyniku obserwacji naukowych mówią, że kobiety powinny chodzić w workach, bo tak jest realistycznie, bo takie jest prawo naturalne, natura tak chciała, więc tak musi być, bo ludzie powinni być więźniami i ofiarami swojego otoczenia oraz swojego środowiska / tego, gdzie się urodzili, a biologia powinna ich definiować i określać? 

    • Rafał Gardian
     Rafał Gardian
     9 września 2018 at 22:01 - odpowiedz

     A czy Piotr pisze o religii czy idei politycznej? To jest naprawdę zabawne jak ludzie lewicy (spora część) luźno używają pojęć i do tego mieszają je ze sobą. W tej dyskusji konserwatyzm okazał się religią, Dawkins dowiedział się, że islam to rasa… 

     • Vernon_Roche
      9 września 2018 at 23:10

      Ja się odnosiłem do tego, co jest w filmie — do segregacji.
      O to pytałem.

     • Vernon_Roche
      9 września 2018 at 23:12

      Ja się odnosiłem do tego, co jest w filmie — do segregacji.
      O to pytałem.
      ====
      Islam nie jest rasą, ale jest prawicowy i konserwatywny.

     • Vernon_Roche
      9 września 2018 at 23:43

      Chodziło mi o stosunek / nastawienie do świata i do życia. 
      Do tego nie trzeba skonkretyzowanych poglądów politycznych i religijnych.
      Bywają konserwatywni ateiści. Nie trzeba być księdzem.

 3. leto
  6 września 2018 at 01:30 - odpowiedz

  Janusz Korwin Mikke jest socjopatą i cholerykiem. Jego język, nie może być tłumaczony brakiem poprawności politycznej, tylko brakiem kultury osobistej tudzież czystym chamstwem. 
  Nie mówie że Janusz nie ma racji w części tego co mówi, ale panie Jacku, pan prezentuje dużo więcej niż omawiana osoba. Szkoda czasu na tego pana.

  • springus
   6 września 2018 at 13:30 - odpowiedz

   Szkoda czasu na tego pana.

   Również jestem tego zdania.

  • Tomasz
   6 września 2018 at 19:26 - odpowiedz

   A czym jest owa kultura osobista jak zbiorem poglądów narzuconych Panu na temat tego co wypada mówić a co nie? Ja wypowiadam się inaczej niż Korwin Mikke ale w życiu nie skrytykowałbym go za to, że artykułuje myśli inaczej niż ja bym to robił.

 4. Vernon_Roche
  6 września 2018 at 09:14 - odpowiedz

  https://youtu.be/Jy9IRlRK7wA?t=506
  ====
  Nie chodzi o widzów, a o tych ludzi, którzy tam startują i mogą dzięki temu jakiś sens życia poczuć.
  Tam się dla siebie startuje.
  Koleś nie ma filtru żadnego po prostu.
  Wiele ludzi myśli o tym, że by się przespało z dziewczyną, która sprzedaje w sklepie, bo im się podoba, ale jak ktoś ją zgwałci, to nie oznacza to, że ten gwałt pokazuje hipokryzję innych ludzi i jest dobry.

 5. Benbenek
  6 września 2018 at 11:53 - odpowiedz

  Stop making stupid people famous vs "Część widzów Racjonalista.tv poprosiła zatem o powrót do tego temu i oto pierwsza próba…"

  A ja proszę żeby JT nagrywając się trzymał kamerę nieco dalej od swojego nosa. No i ja wiem, że jest gorąco i w ogóle się człowiek poci… ale forma przekazu też jest ważna

  • Vernon_Roche
   6 września 2018 at 14:02 - odpowiedz

   Myślę, że cały ten film jest po to, żeby ktoś napisał źle o Korwinie, i możnabyłoby mówić, że jest się atakowanym za posiadanie prawicowych poglądów, zagrać ofiarę i tak dalej — żeby mieć podkładkę pod narrację.

   • Benbenek
    6 września 2018 at 19:02 - odpowiedz

    To oczywiste bo zaczyna się od tezy że krytycy JKM czy Trumpa oceniają ich tak bo są dogmatyczni. Czyli zupełnie na opak. To JKM jest dogmatyczny czego wyrazem jest jego wychwalana niezmienność poglądów. Czymże innym jest więc dogmat? To JKM jest otoczony kultem jednostki przez ciągle tą samą grupę demograficzną zaczarowaną jego osobowością. Trump jest obiektem kultu alt right czy the_donald albo ostatniej efemerydy Qanon. To Trump który co chwila mówi co innego i w jednym zdaniu potrafi sobie zaprzeczyć. Nieustannie idiotycznie chwali się swoimi sukcesami których nie ma. JKM pisze książkę o wychwaniu dzieci by jego same dzieci w tym samym czasie dowodziły jaką on sam jest porażką jako ojciec. Trumo idol konserwatywnej prawicy z trzecią żoną i gromagką prostytutek i gwiazd porno wokół jakoś nie nadaje się na wzór konserwatywnych cnót. 

    Ale mimo tego RTV idiotycznie prowokuje widząc w nich coś czego w nich nie ma. 

    • Vernon_Roche
     6 września 2018 at 19:28 - odpowiedz

     To oczywiste bo zaczyna się od tezy że krytycy JKM czy Trumpa oceniają ich tak bo są dogmatyczni. 
     =====
     Chodzi o to, że jak się nie zgadzasz z Trumpem, Korwinem albo JT z rtv to jesteś automatycznie stalinistą. Albo przynajmniej, żeby ludzie tak myśleli, że jesteś.

 6. Rafał
  6 września 2018 at 15:04 - odpowiedz

  Panie Jacku, socjal zawsze jest upolityczniony. Przykładem tego jest wygrana pis który rozdaje 500 + co było jego sztandarowym hasłem. Zasłaniał się oczywiście tym że to są pieniądze na dzieci, tyle że to było do przewidzenia że poprostu kupił tych ludzi którzy na niego głosowali np ze względu 500+ ich własnymi pieniędzmi. I niestety to jest degeneracja demokracji, albo jej ucieleśnienie bo ludzie przecież dobrze zagłosują, prawda? 😉 No nie zawsze, ponieważ osoby które wiedziały że dostaną ten socjal myślały tylko o sobie, wiedziały że jest duże prawdopodobieństwo że ten zasiłek dostaną więc kosztem reszty społeczeństwa się nieco wzbogaciło i PiS to przewidział. Bo w tej demokracji jest niestety tak że 51% osób może przegłosować prawo że żeby te pozostałe 49% płaciło na te 51% i dobrze Pan wie że to jest realne

 7. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  7 września 2018 at 02:26 - odpowiedz

  socjalizm i lewicowość zawsze wydają się w miarę sensowne gdy nie ma żadnych problemów. Idee Mikkego uwidaczniają swą przewagę w kryzysie. Każda prawica jest lepsza niż lewica ale prawicy też trzeba na ręce patrzeć. Dobry film!

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *