• piątek, 27 listopada 2020 r.

Odpowiedzialność Kościoła za pedofilię księży

Stanowisko biskupów w Polsce jest niezgodne z Katechizmem. Biskupi i księża twierdzą, że Kościół nie ponosi odpowiedzialności za seksualne wykorzystywanie dzieci przez księży, bowiem oznaczałoby to odpowiedzialność zbiorową. Każdy ksiądz – mówią – ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i tylko od niego można zasadnie dochodzić odszkodowania.

2 października 2018 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu zasadził od zakonu chrystusowców wysokie odszkodowanie dla ofiary gwałtów księdza-pedofila z tego zakonu. Wyrok jest prawomocny i zakon wypłacił zasądzoną sumę, bowiem inaczej zakonowi groziło postępowanie egzekucyjne. Ale zakon zamierza się odwoływać, wnosząc o kasację wyroku do Sądu Najwyższego.

Wina zakonu w świetle prawa jest oczywista, co uzasadnił sąd. Mimo to nie tylko zakon, ale także biskupi nie zmienili swojego stanowiska w sprawie odszkodowań za przestępstwa księży. Warto więc przypomnieć, co mówi Katechizm Kościoła katolickiego:

Grzech jest czynem osobistym; co więcej, ponosimy odpowiedzialność za grzechy popełniane przez innych, gdy w nich współdziałamy:
– uczestnicząc w nich bezpośrednio i dobrowolnie;
– nakazując je, zalecając, pochwalając lub aprobując;
– nie wyjawiając ich lub nie przeszkadzając im, mimo że jesteśmy do tego zobowiązani;
– chroniąc tych, którzy popełniają zło" (Katechizm pkt 1868).

Z Katechizmu wynika więc jednoznacznie, że instytucje Kościoła ponoszą odpowiedzialność za seksualne wykorzystywanie dzieci przez księży, bowiem ewidentnie chroniły przestępców, nie ujawniały ich przestępczej działalności i nie przeciwdziałały jej w dostateczny sposób. Zgodnie z własnym Katechizmem, obowiązującym prawem i ludzkim poczuciem sprawiedliwości, instytucje kościelne powinny wypłacać odszkodowania. – Alvert Jann

………………………………………………………

Alvert Jann: Blog „Ćwiczenia z ateizmu”http://polskiateista.pl/aktualnosci/blogi-2/cwiczenia-z-ateizmu/ . – Nauka nie wyjaśnia wszystkiego, religia nic nie wyjaśnia.

…………………………………………………………………………

Link do Katechizmu – http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-1.htm

…………………………………………………………………………

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. Lucyan
  24 października 2018 at 16:56 - odpowiedz

  Nie ma co zerkac na katechizm. Powinno obowiązywac prawo swieckie, niezaleznie co sobie napiszą w katechizmie czy prawie koscielnym/kanonicznym. 

  Oni definiują odpowiedzialnosc w kategoriach grzechu, a wiadomo za grzeszki mozna sie pomodlic i sprawa załatwiona. Pomodlmy sie wiec aby ksiądz nie grzeszył, i aby dzieci mu nie wchodziły pod sutanne. 

  Na razie jest walka na wyroki. Ten 1 mln rozsierdził prawiczkow, stąd nagle 120 tys. kary dla Urbana. Mało,  mogli od razu 1.2 mln. 

 2. Zorro
  25 października 2018 at 11:11 - odpowiedz

  Zgadza się. Doktryna kościelna definiuje oprócz grzechu własnego (peccatum proprium) także grzech cudzy (peccatum alienum), którego opis jest przedstawiony w artykule. Jeżeli widzę, że ktoś popełnia zło, a ja nie reaguję, popełniam grzechu cudzy. Nie mówiąc już o tuszowaniu grzechu.

   

  Nie mniej jednak w sprawie kluczowe powinno być prawo świeckie, które jest tutaj w miarę jasnę. Jeżeli służbowo popełnię wykroczenie (np. ujawnię dane osobowe w modnym ostatnio RODO), to karę zapłaci mój pracodawca, który potem może się ze mną sądzić. Księża gwałcący dzieci w znakomitej większości wykorzystują koloratkę, a kościół w bezczelny sposób usiłuje się wykręcić od płacenia odszkodowań za czyny, których dopuszczają się jego funkcjonariusze.

 3. Orionis
  25 października 2018 at 12:13 - odpowiedz

  Ja zastanawiam sie, czy kiedykolwiek uda sie postawić przed sądem polski Kościół jako instytucję… Nie dosłownie, ale czy dojdzie do procesów w sprawie ukrywania zbrodni… Bo aktualnie wciąz jeszcze jest mowa tylko o bezpośrednich sprawcach. A co z tym całym zorganizowanym, instytucjonalnym współudziałem?

  • Zorro
   26 października 2018 at 01:23 - odpowiedz

   Szczerze mówiąc, prędzej bym się spodziewał lądowania kosmitów u mnie na podwórku niż biskupa postawionego przez sądem w Polsce.

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    26 października 2018 at 08:29 - odpowiedz

    U ciebie też wczoraj wylądowali?

    • Orionis
     26 października 2018 at 12:53 - odpowiedz

     😀 😀 😀

    • Orionis
     26 października 2018 at 12:55 - odpowiedz

     U mnie wciąż nie i dlatego się martwię, ale nie tracę nadziei

     😉

      

   • Orionis
    26 października 2018 at 12:57 - odpowiedz

    No, dobrze, ale tak szczerze, a jak oceniasz prawdopodobieństwo tego lądowania?
     😀 😉

 4. Radowid
  26 października 2018 at 15:28 - odpowiedz

  @ZORRO

  Wszystko zależy od rasy, jaka może przybyć…

  Jeśli to szaraki lub reptylianie to mamy problem, ale jeśli plejadianie to nie mamy się czym martwić. 🙂

  Może nawet pomogą Polakom zbudować elektrownie jądrowe, coś na kształt piramid…

 5. Radowid
  27 października 2018 at 18:34 - odpowiedz

  To odbiega od tematu, ale skoro o księdzach mowa…

  https://gloria.tv/video/r1be8rhkzrdB1T3bdo7WZPuzN

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *