• wtorek, 23 kwietnia 2019 r.

Pakiety światopogladowe czyli nowy dogmatyzm. Piotr Napierała

 

Żyjemy w czasach pakietów światopogląwych. Prawicowiec w ich świetle musi być homofobem, lewicowiec musi przyjąć każdego przybysza z Afryki, dać mu socjal i nie przeszkadzać w islamizacji Europy. Feministka może krytykować kościół, ale musi bronić znacznie brutalniejszego od kościoła meczetu. Sklejki ideologiczne sprawiają, że coraz więcej osób musi dbać o swoją bezmyślność. Pozostaje tylko dogmatyzm, gdyż racjonalna dyskusja nie pasuje do pakietów światopoglądowych.

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. darekpiotrek
  12 lipca 2017 at 20:56 - odpowiedz

  ok!

 2. Orionis
  12 lipca 2017 at 21:56 - odpowiedz

  Myślę, że warto pilnować rozróżnienia na uchodźców i imigrantów, bo to przecież nie to samo! Pozwolić komuś schronić się przed wojną, a pozwolić komuś sie osiedlić i dać obywatelstwo to nie ten sam proces i nie ten sam problem. O tym wczoraj wspomniał Jacek Tabisz w rozmowie o granicach.

  To, że to jedno i to samo, to też jest jakiś taki maly jakby pakiecik poglądowy fałszujący prawdziwą sytuację.

   

  A tak w ogóle, to oczywiście, że tak jest, pakiety, stereotypy, uproszczenia, na każdym kroku, bo nikomu nie chce się poświęcić chwili czasu i okruszka energii, by się przyjrzeć i zastanowić, choćby przez trzy minuty. Z tej nadmiernej prostoty najchętniej korzystaja ci, którzy chcą manipulować.

  Czy można ludziom jeszcze coś wytlumaczyć..? Mam nadzieje, że tak. Myślę, że uparcie trzeba tlumaczyć.

  Chociaż rozumiem zniechęcenie i przygnębienie, bo ja też to mam. No, bo ile można powtarzać, skoro widać, że do nikogo nie dociera i człowiek zdziera sobie gardło (czy pióro) na darmo..?  Już sam fakt, że demokracja zamiast iść do przodu, to sie cofa jest "dobijający"… 

  Wydaje mi się, że z tego wszystkiego płynie taki ogólniejszy wniosek, że procesy cywilizacyjne chyba mają to do siebie, że wbrew wcześniejsdzym nadziejom i przewidywaniom, prowadzą do podziału na pewnego typu "klasy" pod względem poznawczym. Gdzieś, w którymś miejscu szeroko rozumianej edukacji "coś" sie załamuje na wielka skalę, jak fala załamuje się i cofa… Dziś nikt nie wie, co się dzieje, coś sie wyłania, ale nie wiadomo, co to jest. Mam nadzieję, że to nie jest zwykły, prosty powrót do średniowiecza tylko ze smartfonami w dłoni zamiast motyki!

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   12 lipca 2017 at 23:53 - odpowiedz

   Bardzo mądre słowa Orionis o tym nieoczekiwanym załamaniu. 

 3. ala wilk
  12 lipca 2017 at 22:20 - odpowiedz

  Oczekuje Pan od lewaków że będą proponować topienie łodzi z uchodźcami w morzu? 

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   12 lipca 2017 at 23:51 - odpowiedz

   Nielegalnych imigrantów należy odstawiać do miejsca, z którego wypłynęli i obarczać ich kosztem tej operacji. Przydałyby się umowy z ich bankami, aby móc zająć ich konta na poczet kosztów deportacji

   • ala wilk
    13 lipca 2017 at 06:46 - odpowiedz

    Nie zgadzam się Panie Jacku. Nie można odstawiać imigrantów z Syrii do Syrii gdzie zginą od bomb Putina.

     

    • Katarzyna
     13 lipca 2017 at 11:18 - odpowiedz

     Tacy imigranci, to nie żadni imigranci, tylko uchodźcy.

 4. Katarzyna
  13 lipca 2017 at 11:42 - odpowiedz

  Ja poproszę jeszcze, jeśli można, wersję po angielsku. Przez jakiś czas robił Pan po dwie wersje na swoim kanale, teraz możnaby do tego wrócić. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *