• piątek, 20 stycznia 2017 r.

Pikieta KOD Chicago. Dziękujemy policji. Nikomu nic się nie stało

Kiedy dotarłem na pikietę KODu Chicago, po stronie kontrpikiety narodowo-katolickiej mrowiło się już kilka setek ludzi. Niektórzy skrzykiwali się jeszcze przez telefony komórkowe. Bez przerwy napływali nowi ludzie. Gdzie jest Paweł? Powinien już tu być! Zaraz będzie, parkuje samochód! A Zosia? Idzie! Już ją widzę! A gdzie oni? Kto? Jak to kto? KODziarze! Gdzie stoją? – pospiesznie pytano, obawiąc się, że mogli coś stracić. O, tam – pokazywano w naszą stronę. Przyglądali się nam długo i z niedowierzaniem. Mój Dobry Boże! Niby też Polacy. A popatrz tylko na nich! Popatrz! Czy to możliwe? Zdrajcy! Czerwone bydło!

KOD1

 

Widowisko zapowiadało się na niecodzienne. Wspólni znajomi chcieli przeżyć to wydarzenie razem. Jak fajerwerki, albo sportowy mecz, w którym „nasi” na pewno wygrają. Ludzie byli podnieceni i przejęci rolą, którą za chwilę odegrają. Powiedziano im, że KOD jest finansowany przez Angelę Merkel. A więc jednak to nowa „Targowica”! Nie szkodzi, że niedziela. Wielu nie poszło do kościoła. Trudno – tak kazała ojczyzna. Chodzi o jej przyszłość. KODziarze zagrażają Polsce! Chcą obalić rząd! No to przyszli. Bo trzeba przepędzić ten „komitet donosicieli”, który zalągł się w polonijnym Chicago. Musimy zatrzymać infekcję – nawet przez amputację.

KOD2

Tłum gęstniał. Atmosfera też.

Do rozpoczęcia pikiety pozostało jeszcze kilka minut. Ludzie podchodzili do nas jak do dzikich zwierząt – ostrożnie, aby nas nie spłoszyć. Robili nam zdjęcia. Niektórzy namawiali – jakby prywatnie, po dobroci – abyśmy lepiej rozeszli się. Taka dobra rada, póki nie jest za późno. Oszczędzimy czas. Sobie i im. Uśmiechaliśmy się do nich. To im się nie podobało, bo przecież oni są zupełnie poważni. Po co te uśmieszki? Ok, jak chcecie. Zaczęli rozwijać transparenty. Oni swoje. My swoje. Ich przewaga liczebna była dramatyczna i wyraźnie dodawała im odwagi. Rzucano w naszą stronę coraz bardziej plugawe epitety. Przez tłum przeszło szeptem ostrzeżenie:  proszę uważać na prowokatorów! Z pewnością się ujawnią! Bo taki jest KOD. Proszę uważać!

I na moment wszystko ucichło, jak w orkiestrze, która z napięciem czeka na znak dyrygenta. I wreszcie batuta opadła. Rozpoczęło się chaotyczne skandowanie. Tłum zainicjował od razu kilka propozycji: „donosiciele”, „zdrajcy” oraz „konfidenci”! Dopiero po chwili złapali rytm. Teraz zrobiło się bardzo głośno. Nasze głosy utonęły we wrzawie. Krzyczeli: „ko-mu-ni-ści”. Poczucie siły i jedności zachęciło ich do postąpienia kilka kroków w naszym kierunku. Wtedy pojawiła się policja konna, która odepchnęła polonijnych patriotów do tyłu. Ale jazgot nie ustał.

KOD3

Miejsce na pikietę zostało przez KOD wybrane świetnie. Tłoczna ulica Michigan, po drugiej stronie nowoczesny handlowy mall. Nasza grupa liczyła maksymalnie siedemdziesiąt osób. Ich było co najmniej dziesięć razy tyle. Bliżej tysiąca. Utworzyli szpaler, otaczając nas półkolem. W przeważającej większości byli to ludzie starzy i spracowani. Mieli posępne i zacięte twarze. Jedność Polonii jest zagrożona. Ojczyzna jest w potrzebie. Tak mówili w radiu. I ksiądz też powiedział. Nasza „bezczelna” obecność racjonalizowała wszystkie ich krzywdy i podejrzenia. Pragnęli jakiegoś zadośćuczynienia. Chcieli odwetu za długo tłumioną złość. Za lata drwin. Za ciężką pracę i za zmiany w Polsce, których nigdy nie zaakceptowali. Przecież PIS wygrał wybory i rządzi z woli ludu, nie? A lud to my. Nas jest więcej. Przyszli, aby bronić Polski, którą pamiętali jeszcze sprzed trzydziestu, czterdziestu laty. Teraz przecież oni decydują. Nawet tutaj, w USA. Kto im co zrobi? Tak czy nie?

Policjanci na koniach nadal nas odgradzali. Nigdy w życiu nie widziałem w jednym miejscu tylu ludzi opętanych nienawiścią. Niech Bóg im wybaczy. Przerażający widok. Skandowali bez wytchnienia. Poczerwieniały im twarze. Fryzury utraciły niedzielny fason. Trzęsły się im policzki. Wypełniali patriotyczny obowiązek. Ich transparenty krzyczały, że jesteśmy „gnidami”, „dziczą komunistyczną”,  „parchami” i „KODzirodcami”. Kiedy zaintonowaliśmy „Mury” Jacka Kaczmarskiego, tłum katolickiej Polonii zagłuszył nas kibolską strofą: „raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”.

KOD4

 

Czy to możliwe, abym się znalazł po niewłaściwej stronie? Która strona jest tą właściwą? Należę do zdecydowanej mniejszości. Ale czy rzeczywiście ilość decyduje o moralnej przewadze? Czy ktoś, kto pogardliwie krzyczy mi w twarz, że jestem „czerwoną gnidą”, może mieć za sobą Boga? Jeżeli tak, to kim jest ten Bóg? To chyba niemożliwe.

Nie mogłem uciec od mrowiącego wrażenia, że gdzieś już widziałem tak rozszalałą ludzką masę. Gdzieś w historii, nawet odległej, zdarzało się, że rozwścieczeni ludzie szarżowali na małą grupkę „innych”. Może to były „dzieci szatana”, „czarownice” albo Żydzi? Może Cyganie? Arianie? Innowiercy? Ludzie „kociej wiary”? „Lutry”? Jacyś „zdrajcy narodu polskiego”? Tłum, który stał przede mną, ulegał już w przeszłości podobnemu obłędowi. Wtedy też bronił ojczyzny, Boga i polskiej historii. I w obronie tych wartości jest gotowy i dzisiaj do przemocy. Cóż mogło go powstrzymać kiedyś, kiedy nie było policji konnej?

Dariusz Wiśniewski/Chicago

Zdjęcia: Jon Lahn i Ewa Malcher-Serocki

W polonijnym Chicago prowadzi audycję radiową "Prawy do lewego".

Podobne wpisy

37 komentarzy

 1. Krzysztof
  18 marca 2016 at 09:23 - odpowiedz

  Dzięki że się Wam chciało! Czas jest trudny; trzeba siły, odwagi, konsekwencji, a przede wszystkim – PRZYZWOITOŚCI. Trzymajcie się.

 2. Jacek Tabisz
  Jacek Tabisz
  18 marca 2016 at 09:31 - odpowiedz

  Wstrząsająca relacja… Brawa za odwagę w słusznej sprawie. Jak widać Polonia w dużej mierze jest na łasce czystej propagandy. Prokurator stanu wojennego, członek PZPR i prawa ręka Kaczyńskiego jest dla nich bohaterem, zaś Frasyniuk czy Turko to… czerwona hołota…

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  18 marca 2016 at 09:48 - odpowiedz

  Benedictowi Arnoldowi mogliby już odpuścić, był to amerykański generał który przeszedł na stronę brytyjską w czasie wojny 1776-1783 trochę dawno, więc…

  • Bożena
   18 marca 2016 at 21:50 - odpowiedz

   Nie ma zmiłowania dla zdrajcy, a najgorszy był Judasz. Co z tego, że zdradzał dawno temu i że mu Jezus przebaczył. Tacy ludzie jak rodacy z Chicago nie przebaczą żadnemu czerwonemu na rowerze i do tego w futrze .Boję się ich – oczywiście ziomków spod znaku krzyża, którzy biją krucyfiksem bliźniego swojego, nie bacząc, że mogą wydłubać mu oko nogą przybitego do krzyża Pana Jezusa.

 4. Janusz Sołtysik
  18 marca 2016 at 10:48 - odpowiedz

  Dziękuję za relację. Naprawdę przerażająca w swojej dosłowności. Dziękuję za to, że jesteście, że dajecie świadectwo iż nie istnieje tylko jeden obowiązujący wszystkich, słuszny kierunek… Dziękuję!

 5. Paulina
  18 marca 2016 at 10:57 - odpowiedz

  Czytając, martwiłam się, że dostanę raka. Żeby w tym tekście padł chociaż konkretny argument za tym, że w Polsce źle się dzieje i stąd protesty. A ŻADEN KODziarz nie potrafi powiedzieć mi konkretu – poza „bo tak, bo demokracja”. Żadnego odniesienia prawnego typu „złamano ten, tamten i siamten artykuł, punkt, parafraf takiego i takiego dokumentu”, NIC. Zwykłe „bo tak”. W czym KODziarze są lepsi, nazywając kontrmanifestację „kibolami”.

  Ani tekst, ani działania KODu nie mają nic wspólnego z tytułową racjonalnością.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   18 marca 2016 at 11:10 - odpowiedz

   Rząd który bez sensu atakuje konstytucję własnego kraju obniża pozycję Polski na świecie, co przełoży się na niechęć do inwestowania u nas i na niemożność zabiegania o polskie interesy na arenie międzynarodowej – taki argument wystarczy? A jest ich więcej. Ten jest ewidentny.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   18 marca 2016 at 11:33 - odpowiedz

   różnie bywa, KOD-owcy jak wszystkie ludzie – różni

  • Hanna
   18 marca 2016 at 12:10 - odpowiedz

   Pani Paulino, proszę troszeczkę poczytać o tym co dzieje się w Polsce, nie będzie trzeba głupot pisać

  • Halina
   18 marca 2016 at 15:44 - odpowiedz

   Pani Paulino, przede wszystkim rząd nie publikuje wyroku Trybunału, a ma taki ustawowy obowiązek. Po drugie prezydent nie przyjmuje ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału. Jeżeli te sprawy zostaną przez PiS zgodnie z konstytucją załatwione, to przyjdzie czas na rozmowy o innych sprawach np. o służbie cywilnej, inwigilacji czy ustawie o prokuraturze.

  • Natalia
   18 marca 2016 at 16:04 - odpowiedz

   Pani Paulina, jest Pani szalona i kompletnie nie rozumie Pani funkcjonowania demokratycznego państwa! niech już Pani głupot nie wypisuje, tracę wiarę w działania mózgownicy.

  • Bożena
   18 marca 2016 at 19:25 - odpowiedz

   Pani Paulino, nie zrozumiałam ani jednego zdania z Pani komentarza. Jest niezborny, nienawistny w formie i treści. Martwi mnie, że nie mając nic merytorycznego do powiedzenia pislamowcy sekciarze zabierają głos na każdym forum. Proszę, podejmujcie merytoryczną polemikę bez obrażania interlokutorów.

  • Przemek
   19 marca 2016 at 09:47 - odpowiedz

   Szanowna Paulino. Jesli sama nie widzisz jak zle dzieje sie w Polsce i jaka noenawisc szerzy Pis, to znaczy, ze nie chcesz zobaczyc i nie ma sensu daremny wysilek, by cokolwiek tlumaczyc. Po drugie czytaj ze zrozumieniem. Autor napisal o skandowaniu hasel kiboli a nie o tym, ze kibole byli kontrmanifestacja ale i tu patrz do pkt pierwszego. Zycze milego dnia

  • bora bora
   19 marca 2016 at 11:33 - odpowiedz

   Marsze KOD-u różnią się od marszy kiboli, nie ma palenia opon, nie ma wybuchających petard, nie ma niszczenia aut, nie ma wreszcie kostki brukowej która by prowokowała . Jest pochód usmiechniętych , radosnych ludzi .

 6. Antoni
  18 marca 2016 at 11:21 - odpowiedz

  Bardzo wam dziękujemy (z Krakowa)

 7. Mariusz
  18 marca 2016 at 11:43 - odpowiedz

  I to sa wlasnie ludzie , ktorzy nie maja kontaktu z Polska. Dysponuja informacjami o kraju jedynie z ambony i byc moze radia Ma ryja. A komunisci to wlasnie ta grupa obrazajaca KOD. Jezeli ktos teskni za sytuacja z przed 30 czy 40 lat to co moze miec w glowie i dodatkowo pompowany jest jadem !!??

 8. Wacek
  18 marca 2016 at 12:38 - odpowiedz

  Brawo kościół, brawo PIS kierunek obrali wzory, naród całkiem podzielić i rozmontować, pytanie na czyje życzenia i w czyim interesie? Komuna? toć w PIS-ie jest ich tylu że trudno zliczyć.. jakim trzeba być ignorantem żebym tego nie widzieć? Skoro mają „władzę” i zostali „wybrani w demokratycznych wyborach” to czego tak się boją i atakują zaciekle ten KOD, który jest garstką oderwanych od koryta świń? A i tak po co u nas trybunał skoro jarek jednoosobowo osądzi co jest słuszne a co nie?

 9. Łukasz
  18 marca 2016 at 13:02 - odpowiedz

  „Czy ktoś, kto pogardliwie krzyczy mi w twarz, że jestem „czerwoną gnidą”, może mieć za sobą Boga?”

  Nie może, gdyż Bóg nie istnieje. Zaś krzycząc to co krzyczy, taki ktoś się po prostu przedstawia – to on jest tą gnidą.

 10. Krzysztof Marczak
  18 marca 2016 at 13:59 - odpowiedz

  Gdyby nie Racjonalista TV nie wiedziałbym, że coś takiego miało miejsce.

 11. Dariusz
  18 marca 2016 at 14:45 - odpowiedz

  Stare pisowskie chrupy . W ciągu 20 lat biologia zrobi swoje.

  • Krzysztof Marczak
   18 marca 2016 at 15:46 - odpowiedz

   Jasne. A Pan wiecznie będzie młody, przystojny i taktowny.

   • Dariusz
    18 marca 2016 at 16:25 - odpowiedz

    Na pewno nie będę miał przepranego mózgu przez katolicką nienawiść.

    • Krzysztof Marczak
     18 marca 2016 at 17:13 - odpowiedz

     A to się akurat okaże, bo kiedy zobaczy Pan polski system ochrony zdrowia dla starszych ludzi bardziej z bliska to szok gwarantowany. Nawet nie każdego polskiego milionera stać na helikopter do latania na zachód w takich przypadkach. Proszę się nie łudzić, że za te 20 lat wiele się zmieni.

     • katarzyna
      19 marca 2016 at 17:19

      Szanowny panie
      a. opieka zdrowotna dla kazdej grupy wiekowej w Polsce pozostawia bardzo dużo do zyczenia
      b. nic w zapowiedziach PiS nie świadczy o tym, że mają zamiar ten stan skutecznie i realnie poprawić
      c. pana przedmówca stwierdził że nie podda się na starość nienawiści katolickiej, z pana postu wynika, że może zmienić zdanie pod wpływem fatalnej opieki zdrowotnej dla soób starszych- to ja się pytam: czy popadanie w nienawiść podbudowaną religią naprawdę poprawia samopoczucie lub w inny sposób kompensuje złą opiekę zdrowotną?

     • Krzysztof Marczak
      19 marca 2016 at 18:38

      Szanowna Pani Katarzyno, mój rozmówca wypowiedział się w chamowaty sposób o ludziach starszych (skrzywionych politycznie i mentalnie, fakt, ale jednak) wyrażając zadowolenie z faktu, że niedługo powymierają. Kiedy zwróciłem uwagę na to pożałowania goowniarstwo skierował całość na tor polityczny. Jeśli nie rozumie Pani o co chodziło, proszę zająć się tym, co Pani rozumie.

 12. Joanna
  18 marca 2016 at 14:48 - odpowiedz

  Dziękuję, że poszliście manifestować. Pamiętajcie, że nie jesteście sami- jesteśmy z Wami.

 13. Ola
  18 marca 2016 at 16:01 - odpowiedz

  Wstrząsające. Można się różnić. Można nie wiedzieć co to jest Trybunał i słuchać księdza na ambonie bez zastanowienia się. Można iść na kontrmanifestację. Ale coś takiego? Ale co się dziwić, jeśli jest pozwolenie na takie zachowania od samego prezesa, nie wspominając o prezydencie. Dziwi jedynie, że ludzie mieszkający w USA, nie widzą, jak w ich, podobno, ukochanym kraju, dla którego, podobno, chcą najlepiej, jest zagrabiana wolność.
  Co do wpisu Pauliny. Na pustyni mieszkasz? Od paru miesięcy, prawnicy, organizacje prawne, komisje prawne, krajowe i europejskie, a nawet Amerykanie, cały czas piszą o kolejnych artykułach Konstytucji, które depcze PiS. Ja wiem, że pis twierdzi, że tego nie robi. Bo co ma mówić? Tylko jakoś batdziej wierzę ludziom, którzy mogą się wykazać czymś więcej niż „a ja wiem lepiej i nikt mi tu nie będzie gadał”.

 14. Elżbieta
  18 marca 2016 at 16:19 - odpowiedz

  PRZERAŻAJĄCE. DZIĘKUJĘ PAŃSTWU ZA ODWAGĘ.
  Elżbieta

 15. Rys
  18 marca 2016 at 16:36 - odpowiedz

  Ta nienawiść jest przerażająca. Jak rozmawiać z prymitywami, którzy samą próbę rozmowy uważają za atak?

 16. Ula
  18 marca 2016 at 17:37 - odpowiedz

  Oczywiście,że jesteście po właściwej stronie!!!!!!!!!!!!!Pozdrawiam wszystkiego dobrego.Nie damy się!

 17. Art
  18 marca 2016 at 18:31 - odpowiedz

  Wybaczcie ale ktos kto od dziesięcioleci mieszka na obczyźnie nie ma moralnego prawa wtrącać się w to co dzieje się w jego ojczyźnie. A te stare capy która tam stały to tylko odłam radia Maryja i moheru, głupie było jak wyjeżdżało i głupie będzie jak bedą ich chować. Co do kodu i jego obecności czy pikiecie w USA dla mnie tez banał , nie potrzebne i zupełnie bezcelowe w kontekście mojego 1 zdania. Ja bym nawet tym co maja stały meldunek na obczyźnie i na stałe tam mieszkają zabrał prawo wyborcze.

 18. Bożena
  18 marca 2016 at 19:47 - odpowiedz

  Ja również chciałabym podziękować za zorganizowanie i udział w tej demonstracji. Przestraszyłam się widoku Waszych „przeciwników” tych biedaków- rodaków. Zwykli ludzie, a tak zniszczeni psychicznie paskudną manipulacją, indoktrynacją, którą zapewne prowadzi kler ci niby misjonarze, bo przecież media w Ameryce nie kłamią. Niemniej rodacy z Chicago mają duży wpływ na ziomków np. z Podlasia czy Podhala i wzajemnie. W tych regionach Polski nie można teraz normalnie żyć; jakby Szela powstał w martwych, tyle w nich nienawiści do wszystkiego co inteligenckie. Czerwona zaraza to raczej ich dopadła i zniewoliła.

 19. Przemysław
  18 marca 2016 at 22:30 - odpowiedz

  Dziękuję za to świadectwo, za odwagę. Trzymajcię tę stronę, bardzo proszę. I nie dajcię się sprowokować, choćby zawsze ich było 10 razy więcej. Z czasem się przyzwyczają, a to może wystarczyć, by ta ich pozorna jedność skruszała.

 20. Krzysztof
  19 marca 2016 at 00:08 - odpowiedz

  Wiedziałem, że w Chicago jest źle, ale nie aż tak. Relacja jest powalająca. Skąd po drugiej stronie oceanu tyle nienawiści w ludziach?
  Dwóch moich synów tam mieszka. Poglądy i miłość do demokratycznej ojczyzny (taką mam nadzieję) odziedziczyli po ojcu. Od pewnego czasu namawiam ich, by poszli na jakąś manifestację KOD-u, ale teraz – jak to rodzic – zaczynam się bać o ich zdrowie. Widzę te pełne nienawiści twarze, zaciśnięte pięści i słyszę niemal moherowo-kibolski jazgot.
  Pokażcie mi drugi taki naród, który nie dość, że nie może się dogadać w kraju, to jeszcze na obczyźnie jest podzielony, jak żaden inny.

 21. Bożena
  19 marca 2016 at 01:13 - odpowiedz

  Mówili, że Polska jest Mesjaszem narodów. Może tak musi być, że walczymy teraz z ciemną stroną mocy. Ci w habitach, sutannach, komżach tracą wpływy, uciekają im dusze, bo bogactwo ponad miarę, pazerność, przestępczość seksualna znięchęciła miliony i za chwilę kruchty będą puste. Więc próbują odwrócić od siebie uwagę tłumów, kierując gniew ludu na resztki inteligencji. Popierają prezia, bo znakomicie sieje zamęt, nienawiść i dodatkowo przysparza klerowi korzyści majatkowych. Takie mamy sprzężenie zwrotne.

 22. Bożena Katarzyna
  19 marca 2016 at 18:13 - odpowiedz

  Bardzo Wam dziękuję za ten protest. Podziwiam, popieram i trzymam kciuki!

 23. Jan Polak
  21 marca 2016 at 03:16 - odpowiedz

  BRAWO, BRAWO, BRAWO, ZA ODWAGĘ,
  dramatyczna relacja i prawdziwa (mimo, że tam mnie nie było ale oczami wyobraźni to widziałem) u nas jest taka sama nienawiść, jak ci ludzie mogą nazywać się katolikami, gdzie dekalog. Skąd ten jad wypływa, nie musimy się kochać ale chociaż wzajemny szacunek do siebie można mieć.
  My to wiemy a oni muszą się nauczyć. Pozdrawiam serdecznie i trzymajcie się MOCNO 🙂

Zostaw komentarz

Paste your AdWords Remarketing code here