• niedziela, 21 października 2018 r.

Poza abecadło

 

Dużo się ostatnio mówi o edukacji, kolejne zmiany w reformie wzbudzają kontrowersje. Zostawić gimnazja czy je zachować? Jaka ma być podstawa programowa? Są jednak ludzie, którzy myślą o edukacji szerzej niż o nauczeniu dzieci tylko czytania, pisania i liczenia. Jednym z nich jest Łukasz Srokowski.

Doktor socjologii, wykładowca w wyższej szkole prowadzący wiele szkoleń. Mówi, że jego pasją jest nauczanie i przekazywanie wiedzy. Prywatnie ojciec dwóch córek. Gdy pierwsza z nich przyszła na świat, obserwował z zainteresowaniem, jak kilkumiesięczna dziewczynka z każdym dniem rozwija nowe umiejętności. Pomyślał wtedy, że szkoda, gdyby za parę lat tę ciekawość zabiła w niej standardowa edukacja. I tak zaczął w nim kiełkować pomysł założenia autorskiej szkoły podstawowej, który ostatnio został zrealizowany. Został właśnie zakończony nabór na rok szkolny 2018/2019 do pierwszej klasy.

Łukasz Srokowski uważa, że w szkole powinno się zarówno wychodzić poza sztywny kanon, jak i pozwalać uczniom na popełnianie błędów, bo na nich można się nauczyć. Doktor Srokowski podkreśla, że szkoła powinna uczyć krytycznego myślenia i korzystania ze źródeł, a nie tylko przygotowywać do zdobycia konkretnego zawodu, co jest wciąż dziedzictwem epoki przemysłowej.

 

Ewa Mastalska

 

 

Podobne materiały

2 komentarze

 1. Lucyan
  9 sierpnia 2018 at 14:09 - odpowiedz

  Katecheza w tej szkole jest?

 2. Greg
  12 sierpnia 2018 at 15:43 - odpowiedz

  Pytanie o katechezę w tej nowoczesnej szkole już padło, przy okazji poprzedniej reklamy tej placówki (ta jest, o ile dobrze policzyłem – trzecia)

  Czy Autorka, lub redakcja portalu, jest w stanie podać jednoznaczną odpowiedź?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *