Głównym bohaterem tego tekstu będzie Julius Streicher, publicysta nazistowski, wydawca Der Strumera, jednego z głównych narzędzi i kół napędowych propagandy antysemickiej w nazistowskich Niemczech. Mam wrażenie, że ci, którzy twierdzą że współczesna krytyka islamu polega na czymś zupełnie innym niż nazistowski antysemityzm albo zapomnieli nieco o głównych motywach i argumentach tamtej, albo nie mieli okazji dokładniej się jej przyjrzeć. Oto lista głównych motywów antysemickich w publicystyce Streichera:

1. Podbój świata to religijny obowiązek Żydów.

"Czy wiesz, że Bóg Starego Testamentu nakazuje żydom pochłonąć i zniewolić wszystkich ludzi na ziemi?" Julius Streicher

2. Lewica ułatwia Żydom zadanie.

"Komuniści utorowali mu drogę (Żydowi)" Julius Streicher

3. Rząd jest bierny i przyzwalający – nie robi nic by "ich" powstrzymać.

"Rząd pozwala Żydowi robić co mu się podoba. Ludzie oczekują od rządu działania." Julius Streicher

4. Nie można Żydom ufać, Talmud pozwala im oszukiwać niewiernych

"Można kłamać i oszukiwać niewiernych. W Talmudzie jest napisane: żydzi mogą oszukiwać niewiernych" Julius Streicher (z książki dla dzieci pt. "Muchomor" wydanej przez Streichera)

5. Żydowskie księgi zachęcają do przemocy względem niewiernych.

"I kiedy Bóg przekaże ich tobie a ty ich pokonasz, wtedy musisz zniszczyć ich całkowicie: mężczyzn, kobiety i dzieci, nawet zwierzęta" (Księga Prawa Powtórzonego 7:2 ) – wersy biblijne cytowane przez Streichera w Der Streumerze (ten akurat wygląda mocno przegiętą wariację na temat wersetu)

6. Chrześcijaństwo jest pokojowe podczas gdy Judaizm jesty agresywny.

"Żydzi nie są, tak jak my, uczeni takich tekstów jak "kochaj swojego bliźniego jak siebie samego" albo "gdy uderzą cię w lewy policzek, nastaw prawy" Julius Streicher

7. Żydzi są bardziej skłonni do agresji

"Nikt inny nie ma takich proroctw. Nikt inny nie śmiałby powiedzieć, że został wybrany by mordować i niszczyć innych ludzi oraz kraść ich własność" Julius Streicher

8. Krytyka Żydów nie jest zachęcaniem do przemocy przeciwko Żydom

"Pozwole sobię dodać, że jestem przekonany, że zawartość Der Streumera jako taka nie była (prowokowaniem przemocy). Przez dwadzieścia lat ani razu nie sugerowałem by 'palić żydom domy' albo 'bić ich na śmierć'. Tego typu sugestia nie pojawiła się na łamach Der Streumera ani razu." Julius Streicher (w trakcie procesu norymberskiego)

Zapominamy więc, że ten nazistowski "unaukowiony" rasizm był bardziej narzędziem segregacji i identyfikacji oraz strawą dla intelektualistów niż propagandowym chlebem codziennym. Propaganda antysemicka doszukiwała się źródła "podrzędności" Żydów głównie w ich religii.

Rodzi się więc pytanie, skoro mamy dziś do czynienia z zupełnie inną jakościowo sytuacją, dlaczego tak wiele motywów współczesnej krytyki islamu pochodzi z recyklingu?

Wyprzedzając oczywisty komentarz "ale przecież islam zasługuje na krytykę", chciałem zwrócić uwagę, że wcale tego nie kwestionuję. Kwestionuję tylko jakość i, nazwijmy to umownie "kolor" tej krytyki.