• sobota, 4 lipca 2020 r.

Prześniona rewolucja. Prof. Andrzej Leder

 

Żądanie odwetu jest w Polsce podstawowym żądaniem politycznym. Dlaczego skrzywdzeni mają kamienne serca? W jaki sposób nie pamiętamy o historii Polski, jak o niej nie mówimy i nie myślimy? Polacy żyją jeszcze po części w „przedłużonym średniowieczu”, na podstawie jego mitów tworząc swoją świadomość historyczną i dokonując wyborów politycznych. Polacy żyją w nowożytności tylko częściowo i teoretycznie… Polacy prześnili rewolucję wiodącą ich ze społeczeństwa przednowoczesnego do nowoczesnego, dokonaną przez siły zewnętrzne i ma to wpływ na naszą narodową mentalność i wrażenie pustki symbolicznej, którą staramy się zapełnić ulegając mitom.

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  28 października 2015 at 20:54 - odpowiedz

  Dobrym uzupełnieniem tego ciekawego wywodu jest książka „klucze i kasa” w której Żydzi odgrywają rolę starej burżuazji a hitlerowcy rewolucjonistów mimo woli

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  29 października 2015 at 02:40 - odpowiedz

  Niemcy swój niedobór liberalizmu mieszczańskiego nadrobili po 1945 roku kiedy Anglosasi ich pokonali i nauczyli sapere aude, a my kiedy to nadrobimy?

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   29 października 2015 at 02:58 - odpowiedz

   Nadrabialiśmy, przynajmniej trochę, choć może powoli, przez ostatnie kilka lat. Teraz nastąpiło zatrzymanie, lub nawet cofamy się w nadrabianiu.

 3. Agne
  30 listopada 2015 at 19:07 - odpowiedz

  o dokonanych i niedokonanych przeobrażeniach obecnej i dawnej stolicy

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19253395,sokrates-starynkiewicz-prezydent-warszawy-ktory-z-dziury-zrobil.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Warszawa_Wyborcza

  https://www.youtube.com/watch?v=P51aim0QppY

  a przy okazji innych wystąpień prof. Jacek Purchla dość ciepło komentuje różne usprawnienia jakie się
  Niemcom udało wprowadzić, jak choćby poszerzenie, dzięki podcieniom, wlotu ul. Krakowskiej od strony Dietla

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *