• poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Racjonalizm a lewicowość: Czego uczy nas psychologia ewolucyjna? Andrzej Dominiczak

 

Czy lewicowe społeczeństwo jest rzeczywiście bardziej zgodne z naszymi naturalnymi potrzebami? Czy natura uczyniła nas zwolennikami równości? Na te tezy w swoim śmiałym i kontrowersyjnym wykładzie odpowiada Andrzej Dominiczak

Podobne materiały

15 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  22 marca 2016 at 21:24 - odpowiedz

  Mam nadzieję że już nie tak bardzo kontrowersyjnym jak w wersji poznańskiej….

 2. Benbenek
  22 marca 2016 at 22:32 - odpowiedz

  Bardzo ciekawy wykład. Z jedną tylko uwagą. Jeśli ewolucjonizm wnosi coś do filozofii to właśnie, że esencjalizm jest fałszywy w jej kontekście (ale i nie tylko). Oczywiście w przypadku binarnego podziału płciowego prostego z punktu widzenia biologii tego zróżnicowania wydaje się być sensowny to przecież dochodzi cała złożoność behawioru.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  22 marca 2016 at 23:17 - odpowiedz

  Do humanistyki ewolucjonizm wnosi sporo ale nie wiem czemu Andrzej upiera się nazywać racjonalizm lewicowym. Zły socjal jest nieracjonalny bo z pustego i Salomon… https://m.youtube.com/watch?v=Tp7AkkD909o

  • Piotr Napierała
  • Tomek Świątkowski
   25 marca 2016 at 10:06 - odpowiedz

   To proste: lewicowość jest kojarzona z racjonalizmem dlatego, bo wymaga użycia rozumu (planowanie, ręczne sterowanie gospodarką, procesami społecznymi) a liberalizm czy kapitalizm stawia na naturalne instynktowne działanie (oparte np. na żądzy zysku) które się składa na zjawisko wolnego rynku.
   .
   Bo racjonalizm to jest wiara w rozum, a nie racjonalne wykorzystywanie rozumu.
   🙂

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    25 marca 2016 at 12:26 - odpowiedz

    nadmierny socjal nie jest racjonalny

   • Rafał Gardian
    Rafał Gardian
    26 marca 2016 at 15:50 - odpowiedz

    Nie prawda. Racjonalizm (ten szeroko rozumiany) to światopogląd, który uznaje prymat logiki i empirii w procesie poznania nad dogmatami, tradycją itp. bzdurami. Empiria daje jednoznaczny wniosek na temat tego, że nadmierne planowanie gospodarcze jest szkodliwe.

 4. dżizas
  22 marca 2016 at 23:50 - odpowiedz

  Podobno istnieje już teologia ewolucyjna. Teraz czekamy już tylko na filatelistów.
  🙂

 5. adam
  23 marca 2016 at 08:54 - odpowiedz

  Rozumiem że ten ględziarz to jeden z bardziej błyskotliwych reprezentantów kościelno-prawicowych kół intelektualnych skoro go tu zamieszczono. Mozna się łatwo domyslić jaki jest poziom pozostałych

 6. hal
  23 marca 2016 at 09:20 - odpowiedz

  Muszę Pana rozczarować, Panie Dominiczak: http://www.evolutionary-philosophy.net/

 7. Lucyan
  23 marca 2016 at 10:56 - odpowiedz

  Są obszary gdzie katolicy w swoim obłędzie są całkiem racjonalni, np. uważają, ze miejsce gejow jest w kosciele. To bardzo racjonalne stanowisko.
  Tata (i mama) katolik nie chce aby dorastająca corka wspołżyła płciowo, a nie daj Zeusie zaszła w ciąże. Wiec wolą jak na katolicki oboz dziewczęta wyjadą z księdzem gejem niz jakims hetero-buhajem. W geju sie moze i zakocha, troche pochlipie i jej przejdzie. A z buhajem moze byc poważny problem, na całe życie. Więc o wiele lepsze jest zatrudniac w kosciele jako księży nieuporządkowanych gejow niż uporządkowanych seksualnie hetero-buhajow. Bardzo racjonalne.

  • dżizas
   23 marca 2016 at 11:02 - odpowiedz

   Ale przecież kościół przenaj-śniętszy zabronił wyświęcenia gejów. Podobno mają nawet w seminariach takich specjalnych księży wizjonerów, którzy natchnieni duchem świętym potrafią wypatrzyć u młodzieży męskiej demona homoseksualizmu.
   🙂
   Taka córka może więc co najwyżej trafić na pedofila, tych bowiem w przeciwieństwie do gejów, nikt nie wyświęcać nie zakazał.

 8. Krzysztof
  24 marca 2016 at 12:50 - odpowiedz

  Nie widzę za wiele sensu w przeciwstawianiu konkurencyjności i współpracy w ten sposób, jak robi to Andrzej Dominiczak. Prawdopodobnie najlepsze efekty daje konkurencja pomiędzy grupami, których członkowie ze sobą współpracują.

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   25 marca 2016 at 00:14 - odpowiedz

   Dokładnie!

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *