• sobota, 16 stycznia 2021 r.

Reforma tak, wypaczenia nie


Unikałem komentowania reformy sądów, bo nie jestem znawcą tematu. Przez całe swoje życie starałem się unikać kontaktów z prokuratorami, sędziami, adwokatami, policjantami, mechanikami samochodowymi i lekarzami, itp. Uważam, że w dobrze funkcjonującym państwie te służby powinny być jak najmniej widoczne, a zarazem obywatel powinien zawsze na nie liczyć. Jak wielu obywateli z niesmakiem obserwowałem jak PiS demoluje po nocach Konstytucję, a ekonomem tej „dobrej zmiany” jest poseł Piotrowicz. Niestety Prezydent Duda pomagał przy tym wszystkim. On, naśladując styl pracy Sejmu także lubił nocą wręczać nominacje i podpisywać ustawy. Jako prawnik musiał wiedzieć, że gwałci obowiązujące prawo i zdawać sobie sprawę, że kiedyś poniesie tego konsekwencje. 

 


Zawetowane ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, napisane byle jak i przyjęte nocną porą okazały się dla Pana Prezydenta już nie do przyjęcia. Nie chciał więcej podpisywać ustaw łamiących porządek konstytucyjny, rodzących się w głowie prezesa Kaczyńskiego – i za które sam Kaczyński nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej, a prezydent jak najbardziej. Zszokowany PiS jak mantrę powtarza, że 70 procent obywateli chce reformy sądownictwa. I może tak rzeczywiści jest. Ale obywatele nie chcą tzw. reformy według Kaczyńskiego i Ziobry, w których wydaniu ta reforma jest także zemstą na środowisku prawniczym. Prezydent także dał znać, że jest za reformą sądownictwa, ale nie wedle wizji Kaczyńskiego i Ziobry. 


Na razie sam PiS i jego rozpędzona machina propagandowa zacięła się. Prezydent nasypał piachu w jej tryby. Zagubiona, partyjna TVP INFO zapętliła swój program i na okrągło pokazuje kilka przykładów sędziowskich wpadek, eksploatuje tych samych dziennikarzy i ekspertów swojego chowu. Pokazuje także niby niezależnych polityków spoza PiS, którzy – wylewając łzy nad odrzuconymi ustawami – spełniają rolę tzw. „pożytecznych idiotów”.
Na razie nie wiadomo jak dalej potoczą się sprawy. Jednak jeżeli prezydent chce wreszcie pójść własną drogą to powinien zapowiedzieć w czytelny i jednoznaczny sposób, że wszystkie przyszłe rewolucyjne, niedopracowane ustawy, przyjmowane nocną porą, przez PiS-owską większość i bez społecznych konsultacji, będzie wetował. To powinno znacznie poprawić jakość uchwalanego prawa i dać do myślenia jakobinom z PiS.


Czesław Cyrul

Czesław CyrulCzesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

Podobne materiały

9 komentarzy

 1. malejący
  3 sierpnia 2017 at 18:45 - odpowiedz

  " obywatel powinien zawsze na nie liczyć "

  na razie to wy w najlepszym razie socjaliści, a nierzadko zwykli komuniści – sprawiliście, że na sądy może liczyć obywatel.. i nie tylko obywatel – przestępca; całe prawo proceduralne zrobiliście,  zeby mógł na system liczyć przestępca, a pokrzywdzony – o ile w ogóle przeżył – i tak nie miał NIC do gadania;

  do tego jeszcze propagandą zrobiliście ludziom z głów kapustę i spora część nich razem z wami bredzi o winach systemu, złego wychowania, złego otoczenia; o bezsensowności karania; o zmniejszaniu represyjności kodeksu karnegol; o kładzeniu nacisku na "resocjalizację" i inne brednie skutkujące wyłącznie bezkarnością i rozpasaniem zwłaszcza młodocianych bandytów

  przy waszej propagandzie żadna reforma się nie powiedzie, a co dopiero przywracanie normalności

  • malejący
   3 sierpnia 2017 at 18:50 - odpowiedz

   ps. to prawda, że to co robi PIS to g… nie radykalna dobra zmiana; z jednego prostego powodu: żeby tylko zacząć przywracać normalność trzeba na starcie wprowadzić 2 rzeczy: karę śmierci dla morderców oraz obozy pracy dla złodziei i oszustów, gdzie mają tyrać tak długo, aż nie spłacą pokrzywdzonych; bez tego to wszystko jest tylko i wyłącznie wciąż lewacką ułudą, która obywatelowi /tj. pokrzywdzonemu nie bandycie/ NIC nie daje

   • ala wilk
    3 sierpnia 2017 at 19:35 - odpowiedz

    Rosja – jest kara śmierci – 13 000 zabójstw rocznie.

    Teksas – jest kara śmierci – 1300 zabójstw rocznie.

    Francja – nie ma kary śmierci – 780 zabójstw rocznie

    Niemcy – nie ma kary śmierci – 700 zabójstw rocznie

    Polska – nie ma kary śmierci – 300 zabójstw rocznie

    Szwecja – nie ma kary śmierci – 87 zabójstw rocznie.

    Na jakiej podstawie twierdzisz że kara śmierci zmniejsza przestępczość?

    Jesteś o tym głęboko przekonany czy Kolonko ci tak powiedział?

     

 2. Janusz
  Janusz
  4 sierpnia 2017 at 06:24 - odpowiedz

  Ilosc zabojstw w roznych panstwach jest zwiazana z wieloma czynnikami.Istnienie kary smirci jest tylko jednym z nich.

  • ala wilk
   4 sierpnia 2017 at 08:47 - odpowiedz

   W każdym razie nie ma dowodu na to że kara śmierci zmniejsza liczbę zabójstw

   • malejący
    8 sierpnia 2017 at 23:22 - odpowiedz

    Kara śmierci nie jest od zmniejszania liczby zabójstw. Skończ z tą komunistyczną propagandą systemu karnego, w którym ma chodzić o coś innego niż sprawiedliwość kary za faktycznie popełnione zbrodnie! Chodzi tylko o sprawiedliwość kary i całkowitą eliminację faktycznych morderców z otoczenia. To są aspekty niezbędne, aby społeczeństwo rozwijało się zdrowo, a nie patologicznie.

 3. Nietsche
  7 sierpnia 2017 at 00:46 - odpowiedz

  "przez PiS-owską większość i bez społecznych konsultacji"

  W jakim kraju prowadzone są konsultacje społeczne nad ustawami?

  W tej demokracji brukselskiej wg E.Broka konsultacje społeczne są szkodliwe i należy ich zabronić. Co przyniosły referenda rozumiane jako konsultacje we Francji i Holandii nad Lizaboną? PIS jest w nalepszym towarzystwie.

  Tytuł komentarza mnie nie dziwi. Dziwiłoby mnie gdyby reprezentant SLD go nie użył.

  • ala wilk
   7 sierpnia 2017 at 04:45 - odpowiedz

   Skioro demokracja brukselska jest zła to jaką demokrację wolisz?

   Putinowską. chińską, erdoganowską czy może orbanowską?

   Gdzie jest ten ideał państwa który jest lepszy niż ohydna lewacka UE?

    

   • Nietsche
    8 sierpnia 2017 at 03:11 - odpowiedz

    "...ideał państwa…" 

    Słowo ideał zawiera pojęcie utopii. Nie każ mi wskazywać i bronić utopijnych systemów. Chcesz dyskutować odnieś się do podanych przeze mnie przykładów. Nie są one przykładami lewackiej demokracji tylko totalitaryzmu.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *