• wtorek, 24 października 2017 r.

Reportaż z akcji „Świecka szkoła”

 

Akcję zainicjowało LIBERTE. Chodzi o obywatelską inicjatywę ustawodawczą na temat finansowania religii w szkole. Powinien za to płacić Kościół, a nie wszyscy podatnicy. W grę wchodzi miliard i sto czterdzieści milionów złotych. Za tę kwotę czyni się polskie szkoły publiczne ośrodkami misyjnymi. Posłuchajcie co mają do powiedzenia uczestnicy akcji i składający podpisy. Mamy nadzieję, że powyższy materiał zachęci Was do włączenia się w akcję „Świecka szkoła”.

Podobne materiały

23 komentarze

 1. Lucyan
  22 maja 2015 at 20:31 - odpowiedz

  Mysle, ze generalny projekt zaprzestania finansowania nie wypali, nie ma tylu odwaznych posłów. Bardziej realne byłoby moze jawne finansowanie katechezy. Osoby ktore nie korzystają z tego płaciłyby mniejszy podatek.
  Inaczej katolicy mają ten argument, ze oni tez płacą podatki i chcą z tego tez cos miec, czyli pranie mózgu za darmo w budynkach szkól publicznych. Niech mają, ale niech koszt tej usługi bedzie jawny, a niekorzystający z pralni mózgu niech dostaną zwrot kosztów (czy tez mniejszy podatek). W kapitalizmie powinno to byc mozliwe, taka jawne koszty.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   22 maja 2015 at 21:55 - odpowiedz

   Ciekawy pomysł… Jak wygra PiS to z wnioskami obywatelskimi tego typu będzie superciężko, niestety.

   • Dariusz
    22 maja 2015 at 22:21 - odpowiedz

    A teraz jest łatwo ? Platforma wszystkie projekty ustaw odstawiała do „sejmowej zamrażarki”. Bez rozwalenia popisu nic się nie zmieni.

   • Tomek
    22 maja 2015 at 22:29 - odpowiedz

    Niekoniecznie, była lewica, antyklerykały, humaniści, racjonaliści i w dupska w chodzili klerowi, a bywały czasy, że nawet konkordat podpisywali …te co o świeckość walczyli. Proszę dogmaty zostawić sekciarzom, bo racjonaliście podobno nie wypada dogmaty szerzyć, mieliśmy Komorowskiego i co? …gówno, religia i Żydzi poprzybijani gwoździami na ścianach w szkołach.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     23 maja 2015 at 00:55 - odpowiedz

     W życiu wybieramy lepsze (lub mniej złe) możliwości, rzeczy, alternatywy. To jest racjonalne. Histeria i brak umiejętności wyboru nie są racjonalne.

    • Lucyan
     23 maja 2015 at 01:23 - odpowiedz

     Gdyby został wybrany to moze by cos zaczął działac. Nie miałby nic do stracenia, bo to byłaby ostatnia kadencja. A moze by zdewociał i zaczął myslec o zbawieniu.

 2. Tomek
  23 maja 2015 at 08:21 - odpowiedz

  Dlatego Pańskie histeryzowanie Panie Jacku zaczyna wyglądać groteskowo, a ja dokonałem wyboru, więc jest to racjonalne jak sam napisałeś.

 3. Tomek Świątkowski
  27 maja 2015 at 14:23 - odpowiedz

  A gdzie w Ewangelii Jezus zabraniał przyjmowania pieniędzy za głoszenie ewangelii? (odnośnie wypowiedzi z 14:18)

  • GrzegorzR
   GrzegorzR
   27 maja 2015 at 22:55 - odpowiedz

   Chce Pan powiedzieć, że Jezus pozwalał brać pieniądze za szerzenie wiary w niego?

  • Tomek Świątkowski
   27 maja 2015 at 23:19 - odpowiedz

   Po prostu pytam….
   W reportażu pan Roman z panem Augustynowiczem z głębokim przekonaniem twierdzą, że Jezus ZABRONIŁ głosicielom ewangelii przyjmować wynagrodzenie.
   Znam trochę ewangelie, ale jakoś nie potrafię sobie tego przypomnieć, więc zapytałem.

  • Jarek Augustynowicz
   28 maja 2015 at 10:26 - odpowiedz

   Nie można, dlatego chłopaki wymyślili „co łaska”,taka nowomowa zamiast mowy misyjnej: http://www.nonpossumus.pl/ps/Mt/10.php
   Ten kawałek pokazuje też, że mieli zakaz wchodzenia np. do Polski i też nie posłuchali:)

   • Tomek Świątkowski
    28 maja 2015 at 12:53 - odpowiedz

    „Wart jest robotnik strawy swojej” – mówi Jezus w tym tekście
    .
    Czyli pańskie stwierdzenie: „Jezus wyraźnie zabrania brania pieniędzy za głoszenie ewangelii”
    jest KŁAMSTWEM

   • Jarek Augustynowicz
    28 maja 2015 at 12:56 - odpowiedz

    „darmo dostaliście darmo dawajcie” – na trolowanie już więcej nie odpowiem:)

    • Tomek Świątkowski
     28 maja 2015 at 20:44 - odpowiedz

     Fakty:
     Te słowa, które pan zacytował, to jest zalecenie dotyczące uzdrowień, a nie głoszenia ewangelii.
     „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” (Mateusz 10:8)
     .
     W kontekście głoszenia ewangelii Jezus dał inne zalecenie.
     „zasługuje robotnik na swoją zapłatę.” (Łukasz 10:7)
     .
     To bardzo nieracjonalne i niedojrzałe obrażać drugą osobę tylko za to, że skorygowała pański błąd.

     • Sylwia
      29 maja 2015 at 10:12

      Panie Tomku, fragment, który pan przytoczył odnosi się do uczniów, którzy byli pouczeni przez Jezusa, aby przyjmować pokarm w domach tych, którzy ich PRZYJMĄ (otwartych na ich „nauki” i tzw. dobrą nowinę) i to miałoby być ową zapłatą robotników, w szkole niestety te „nauki” są NARZUCANE, a katecheci/księża nie chodzą głodni, tylko nasyceni przychodzą po WIĘCEJ. Co do innej pana korekty – czyli mamy rozumieć, ze uzdrawianie powinno być darmowe, ale głoszenie ewangelii już odpłatne i w dodatku przymusowe? Jakże to chrześcijańskie!

     • Tomek Świątkowski
      29 maja 2015 at 11:30

      Pani Sylwio – ja byłem przeciwko katechezie w szkole od pierwszego dnia, gdy tylko się w niej pojawiła. Sam nie jestem katolikiem i swojej córki nigdy na te lekcje nie posyłałem, więc nie będę z panią polemizował n/t diety katolickich księży 🙂
      .
      Ale to nie zmienia faktu, że pan Roman z panem Augustynowiczem powiedzieli nieprawdę przypisując Jezusowi słowa, które NIGDZIE w ewangeliach nie zostały odnotowane.

     • GrzegorzR
      GrzegorzR
      29 maja 2015 at 22:45

      Czy sugeruje Pan, że Jezus (powiedział czy nie powiedział) pochwalałby pobieranie pieniędzy za głoszenie jego słowa?

     • Grzegorz
      21 czerwca 2015 at 22:15

      Błędem jest, że taki idiota twego pokroju się w ogóle narodził. Pretensje do rodziców.

 4. Tomek Świątkowski
  30 maja 2015 at 16:54 - odpowiedz

  Jezus powiedział jasno: „wart jest robotnik swojej zapłaty” – czyli pozwolił głosicielom ewangelii przyjmować dobrowolne wsparcie. Co więcej – z ewangelii wynika jednoznacznie, że sam korzystał ze „sponsorów” (są nawet wymienione imiona niektórych z tych osób).
  W swoich listach potwierdza tą zasadę także apostoł Paweł, ale podkreśla dobrowolność takiej finansowej pomocy, którą zresztą nie zawsze otrzymywał. Np. gdy przebywał w Koryncie to pracował na swoje utrzymanie (szył namioty), o czym można przeczytać w Dziejach Apostolskich.
  .
  Myślę więc, że powinien pan poszukać innego eksperta, który by udzielał informacji mniej dalekich prawdy.

  • Jarek Augustynowicz
   30 maja 2015 at 20:21 - odpowiedz

   Panie Tomaszu:)
   Skoro Jezus mówi” „Idźcie i głoście: „Bliskie już jest królestwo niebieskie”. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. ” – to chyba jest jasne co mówi. To, że w następnym zdaniu zgadza się na wzięcie poczęstunku w formie „podpłomyka i winnej popitki” nie zmienia tej wypowiedzi. Przeinaczanie tej wypowiedzi nie umiem nazwać inaczej niż trollowaniem – zła wola aż kipi.
   Oczywiście, że w wielu innych miejscach Jezus i inni uczniowie robią i mówią co innego, jest tylko dowodem na to, że Biblią można udowodnić wszystko. Jest tu i nastawianie drugiego policzka i niesienie miecza, umieranie dla ludzi i zabijanie ludzi przez tego samego bohatera, zabranianie zabijania i zachęcanie do zabijania…
   Gdy ktokolwiek jest za a nawet przeciw to ocena takiej osoby jest jednoznaczna. Gdy jest to bohater opowieści religijnej to jest to już zabronione a w Polsce nawet karane. Jeśli nie zauważa Pan tego (schizofreniczności treści biblijnych) to proszę wybaczyć, ale trudno o rzeczową rozmowę.

   • Tomek Świątkowski
    30 maja 2015 at 22:49 - odpowiedz

    Łukasz 10:7
    „zasługuje robotnik na swoją ZAPŁATĘ”
    .
    Sugestia, że duchowni wbrew przesłaniu Nowego Testamentu otrzymują wynagrodzenie za swoją posługą jest całkowicie błędna.
    the end

    • GrzegorzR
     GrzegorzR
     31 maja 2015 at 23:07 - odpowiedz

     Czy ksiądz to robotnik? Wątpię, że Jezus zamierzał, by jego słowo głosili robotnicy.

    • Tomek Świątkowski
     1 czerwca 2015 at 14:43 - odpowiedz

     Oj panie Grzegorzu…
     Proszę się nie kompromitować takimi… hmm… argumentoidami.
     Odrobina kultury literackiej podczas czytania (zwłaszcza gdy ma się do czynienia z tekstem bardzo starym) jest niezbędna.
     Czytanie to coś więcej, niż tylko znajomość literek.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *