• poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Rząd który kpi z obywatelek niedługo porządzi

Wczoraj, pomimo okropnej pogody, staliśmy na ulicach polskich miast w czarnych strojach walcząc o prawa polskich kobiet. Wśród protestujących były osoby, które dawniej nie angażowałyby się w politykę, były osoby wierzące, dawniej sympatyzujące z PiS, były osoby, które jeszcze rok, czy dwa lata temu nigdy w życiu nie poszłyby protestować. Już w trakcie marszu, pocztą pantoflową i smartfonową tłum protestujących kobiet zaznajomił się ze słowami ministra Waszczykowskiego skierowanymi do nich – „niech się bawią”. Coś mi się zdaje, że rząd, który kpi z obywatelek niedługo porządzi… Więcej na filmie:

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

13 komentarzy

  1. Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    4 października 2016 at 12:37 - odpowiedz

    W poznaniu tłum był gigantyczny!

    • PePeSza
      4 października 2016 at 12:45 - odpowiedz

      W Bielsku-Białej też. To chyba największa taka manifestacja od ACTA.

  2. PePeSza
    4 października 2016 at 12:43 - odpowiedz

    Chciałbym żeby ten rząd stracił władzę już po tej kadencji(a nawet wcześniej) ale ja chyba jestem pesymista bo obawiam się że zostaną wybrani na druga kadencję, głównie przez słabość opozycji. Nie jestem zwolennikiem 500+ ale kiedy słyszę jak sympatycy KODu krzyczą że patologia dała się przekupić za 500+ to myślę że wygraną w następnych wyborach mają w kieszeni.

    • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      4 października 2016 at 14:52 - odpowiedz

      tak, generalnie nigdy nie należy ludzi tak podsumowywać

    • Benbenek
      4 października 2016 at 15:11 - odpowiedz

      Też uważam, że nie ma większych nadziei na szybkie zmiany. Te protesty w końcu miną a kto wie czy nie będzie tak, że to PiS ukręci łeb zmianom w prawie aborcyjnym jakie są proponowane by przedstawić to jako swój sukces. Kościół się udobrucha jak zwykle kasą.
      Te protesty mają inną zaletę. Jednoczą ludzi wokół bardzo czytelnej symboliki. Dla młodszych warto przypomnieć, że 20 kilka lat temu dyskusja aborcyjna już miała miejsce. Podział był bardziej zrównoważony niż dziś gdzie większość jednak albo popiera dzisiejszą koszmarną ustawę albo popiera jej zaostrzenia. Żadna liberalizacja więc nie wchodzi w rachubę. Tak więc nie będzie żadnego zwycięstwa. Dziś siła obrony kompromisu jej nawet słabsza niż kiedyś sprzeciw wobec niego.

    • Lucyan
      4 października 2016 at 16:10 - odpowiedz

      Tu nie chodzi nawet o podsumowanie. W USA przeciez argumentem za dopuszczeniem aborcji bylo własnie zmniejszenie patologii, i o tym sie mowiło wprost. Jesli rodziny patologiczne beda miały dostep do usunienia niechcianej ciazy to zmiejszy sie kryminalnosc w USA. I tak sie stało. W Polsce argument patologiczny nie działa w ten sposob jak w USA.
      Samo krytykowanie 500+ to strzał w stope opozycji. Pewnie, czesc ludzi sie złapie, na dokopanie bachorom. Ale generalnie to te 500+ zje inflacja, i sie zrobi 250+. A PiS cały czas bedzie zbierał głosy za 500, a nie za 250.

  3. Dariusz
    4 października 2016 at 16:51 - odpowiedz

    Niech dalej robią sobie wrogów w różnych grupach. Sądzę , że za 3 lata PiS może mieć problemy z wejściem do Sejmu. Na razie poparcie spadło im poniżej 30 %.

  4. Lucyan
    4 października 2016 at 17:37 - odpowiedz

    „Coś mi się zdaje, że rząd, który kpi z obywatelek niedługo porządzi …” – to jest raczej pobozne zyczenie Pana Jacka. Kaczynski zrobi zwrot i wyjdzie na obronce „kompromisu”. Da zdewociałej prawicy jakis ochłap, a do tego zadeklaruje scislejsze pilnowanie obecnego restrykcyjnego prawa nt usuniecia ciązy. Przekona prawice, ze dla stołkow i dobrego dojenia panstwa warto odstąpic od formalnej zmiany, a zamiast tego nekac kobiety w inny sposob. Na jego miejscu wprowadziłbym kontrole macic na granicach. Dlaczego ma dopuszczac do „zabijania” płodow za granica. Jesli ktos nie moze mordowac człowieka w Polsce i wyjezdza za granice i tam „morduje”, to przeciez i tak jest to morderstwo. W ten sposob odpłacilby sie rodzimym prawicowym katolickim lekarzom, bo mieliby wiecej podziemnych aborcyjnych klientow (klientek).
    A kobiety? Kobiety nie dały rady w rewolucji francuskiej, to i tu same rady nie dadzą. Bez mezczyn bedzie ciezko. Gdzie sie podziali Kwasniewski, Miller i Michnik i ich koncepcja „razem z klerem bedziemy rządzic Polską”. Niech tez sie właczą w akcje i odkrecają swoją sprzedaz polskich kobiet klerowi i oszołomom.

  5. mieduwalszczyk
    4 października 2016 at 18:58 - odpowiedz

    Niezłego smrodu pisiory i ich ortodoksi narobiły z tą ustawą, nic trybunał i inne wybryki. Mam cichą nadzieję, że te wyziewy dojdą do nosów tych 50% niezaangażowanych w wybory polityczne i zajmowanie stanowiska wobec bieżącej polityki – ze skutkiem długofalowym pozytywnym. Nawet Beata „dobra zmiana” Szydło poczuła się zdegustowana wypowiedziami jednego ze swoich łebskich ministrów, znaczy się naczalnik chyba pociągnął za sznurek, żeby fanatycy od życia nie przeginali, bo nam spada. Ciekawe jak to się skończy i jakie konsekwencje wywoła, w każdym razie niezły spektakl mamy, szkoda tylko, że dość kosztowny, ale tak myślę, że ten wrzód musi definitywnie „wyzbrać, aby na koniec pync” i może będzie w Polsce mniej klerykalnego smrodu i przez to mniej zaczadzonych umysłów ich propagandą. Naiwny co?

  6. MICHAL
    5 października 2016 at 19:47 - odpowiedz

    Dwu lat nie uciągną.

  7. Janusz
    Janusz
    5 października 2016 at 22:27 - odpowiedz

    Polacy maja tylko jreden atut w grze. Glosowanie na Sejm i prezydenta. Ta karte trzeba wykorzystac poki nie zapozno.

  8. Lucyan
    6 października 2016 at 10:33 - odpowiedz

    W gruncie rzeczy PiS nie gra tak zle. Odrzucając projekt nr 2 zabiezpieczyli sie, ze wahadlo nie pojdzie w strone liberalizacji, zabezpieczyli sie przed argumentami za liberalizacją. Co mieli zrobic?
    Zaloze sie ze 90% tutaj piszących zaglosuje na PiS jako na obronce Polski przez islamem, a do tego na obronce aktualnego „kompromisu”. Do tego PO strzela sobie w stope krytykując, ze pieniądze z caracali PiS przeznaczy na 500+. PO samo sie pogrąza.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *